Badanie beta hCG polega na ustaleniu, czy we krwi kobiety znajduje się gonadotropina kosmówkowa: hormon, który świadczy o ciąży i wskazuje jej konkretny tydzień dzięki normom. Test z krwi na obecność beta hCG jest czulszy i pewniejszy, niż test ciążowy.
Badanie beta hCG ma na celu ustalenie obecności hormonu gonadotropiny kosmówkowej w moczu lub krwi. Hormon gonadotropiny kosmówkowej wykazuje ciążę lub jej brak, ale również może świadczyć o chorobie.
Gonadotropina kosmówkowa jest produkowana w trakcie ciąży najpierw przez zarodek, a potem przez łożysko. Do jej zadań należy utrzymywanie funkcji ciałka żółtego - struktury, która powstaje w jajniku w miejscu uwolnienia komórki jajowej, a potem podtrzymywanie produkcji progesteronu.
Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, z pewnością interesuje cię czułość badania i normy. Największe wydzielanie ludzkiej gonadotropiny łożyskowej przypada na 10. tydzień ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) i w następnych tygodniach zaczyna spadać.
Od 14.-16. tygodnia ciąży aż do dnia porodu zawartość hCG we krwi matki jest mniejsza w porównaniu z zawartością w 10. tygodniu ciąży. Zmniejszeniu wydzielania hCG towarzyszy stopniowe zanikanie ciałka żółtego w jajniku i jest to konieczne dla rozwoju ciąży.
Zanim tak się stanie, to ok. 9 dni od zapłodnienia rozwijające się łożysko zaczyna wydzielać hormon gonadotropiny kosmówkowej do krwi. Niewielkie ilości hormonu trafiają także do moczu, dzięki czemu w dniu spodziewanej miesiączki domowy test ciążowy może wykazać ciążę, czyli jednym słowem - obecność beta hCG.
Hormon gonadotropiny kosmówkowej może zostać wykryty we krwi nawet 6 dni po implantacji, a podane normy pokażą, który to tydzień ciąży. Zatem kiedy najlepiej wykonać badanie beta hCG?
Beta hCG można zbadać kilka dni od zapłodnienia, bo jeśli dojdzie do zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy, to hCG będzie już znacznie podwyższone nawet 48h od zapłodnienia. To też moment objawów wczesnej ciąży: jak widzisz, natura tak to wymyśliła, by organizm mógł cię informować o zmianach nawet bez użycia medycznych środków.
Jeśli nie możesz usiedzieć w miejscu i poczekać kilku dni do wykonania testu ciążowego z moczu w domu, możesz zbadać go tym samym sposobem laboratoryjnie i zanieść pojemnik z próbką do przychodni. Wynik powinien być miarodajny nawet przed dniem spodziewanej miesiączki.
Badanie z krwi beta hCG możesz wykonać na własną rękę w laboratorium i otrzymać wynik nawet tego samego dnia - cena zazwyczaj nie przekracza 40 zł.
Badanie beta hCG należy przeprowadzić nie tylko wtedy, gdy podejrzewa się ciążę, lecz także gdy istnieje ryzyko:
chorób trofoblastu,
zróżnicowaniu choroby nowotworowej trofoblastu,
guza np. macicy czy jajnika.
Badanie poziomu beta hCG ma miejsce również wtedy, gdy w macicy pojawiła się nieprawidłowa tkanka, zaśniad groniasty lub rak macicy; także pojawia się po poronieniu. Beta hCG wykonuje się także wtedy, kiedy istnieje podejrzenie wad płodu: choroby Downa, Edwardsa, Patau oraz innych wad płodu.
Oczywiście najbardziej miarodajne w kwestii wykrywania wad genetycznych dziecka są badania prenatalne: warto rozważyć test NIFTY, jeśli jesteś w grupie ryzyka lub USG genetyczne, które de facto powinno być refundowane w każdym przypadku.
Kobieta może dowiedzieć się czy jest w ciąży i w którym jest tygodniu na podstawie wyników badań - na kartce powinny pojawić się widełki. Wynik poniżej 5 mIU/ml oznacza, że nie jesteś w ciąży. Jeśli wydruk nie posiada norm, posłuż się tą rozpiską:
Jeśli wszystko mieści się w normie, zgadza z kalendarzem miesiączkowym i twoimi podejrzeniami - gratulacje. Najlepiej jest jednak udać się z wynikiem badania do swojego lekarza prowadzącego. Pamiętaj, że jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i bez komplikacji, to poziom stężenia beta hCG w 48 godzin wzrasta aż o 66%, a dzień później już o 114%.
Jeśli jednak wynik wskazuje na ciążę, w którą nie miałaś możliwości zajść - zgłoś się do lekarza. Zleci powtórne badanie lub zasugeruje dalszą diagnostykę w kierunku np. raka jajnika lub raka kosmówki. Uwaga, to dotyczy również mężczyzn - podwyższenie tego hormonu może oznaczać nowotwór jądra.