Kto utrzymuje rodzinę?

Chorobliwa zazdrość utrudnia tylko poprawne funkcjonowanie! Trzeba ją zwalczyć!
Stereotypowo przyjęło się, że to do mężczyzny należy zapewnienie bezpieczeństwa rodzinie, a co się z tym nierozerwalnie wiąże utrzymania określonego statusu ekonomicznego. Jednak coraz częściej zdarza się, że to do kobiety należy zarabianie pieniędzy. Jest to uwarunkowane bardzo wieloma powodami, jak również może być wiele różnorodnych skutków takiej sytuacji.
/ 22.06.2010 10:13
Chorobliwa zazdrość utrudnia tylko poprawne funkcjonowanie! Trzeba ją zwalczyć!

Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie rodziny?

Mężczyzna może z powodów zdrowotnych nie być zdolny do wykonywania pracy zawodowej. Może tak być od samego początku lub również – co się często zdarza – ulec wypadkowi i przez to mieć przeciwwskazania do wykonywanego dotychczas zawodu. W zależności od tego, z którą sytuacją partnerzy mają do czynienia, wówczas inne są na to reakcje. Jeśli kobieta od początku wie, że będzie zmuszona do utrzymania rodziny, wówczas może się do tego przygotować.

Wiążąc się z mężczyzną ma świadomość jego ograniczeń. Trudniejsza jest sytuacja, kiedy staje się to nagle, zwłaszcza kiedy kobieta do tej pory nie pracowała zawodowo. Musi ona zaakceptować fakt zmiany zdrowia męża, jego – być może – niepełnosprawności. Do tego dochodzi zmiana jej trybu życia, ponieważ praca zawodowa wiąże się z całkowicie innymi obowiązkami.

A co, gdy to kobieta zarabia więcej?

Często zdarza się tak, że to kobieta zarabia więcej, mimo, że zarówno ona jak i mąż pracują. Wynagrodzenie mężczyzny pozwala jedynie na zaspokojenie niewielkiej części potrzeb rodziny, natomiast to kobieta wkłada znaczny wysiłek w zapewnienie rodzinie odpowiedniego bytu. W zależności od tego, jaki stosunek mają do tego małżonkowie może to być zupełnie naturalna kolej rzeczy lub kość niezgody w domu.

Zobacz też : Po co nam drugie dziecko

Mężczyzna może czuć się upokorzony, lekceważony, jeśli ma poczucie niespełnienia swojego obowiązku względem żony i dzieci. Kobiety natomiast mogą wykorzystywać tę sytuację do wzmocnienia swojej wartości w budowaniu statusu ekonomicznego.

Wiadomo, że różne sytuacje mogą zdarzyć się w życiu, a małżeństwo jest po to, aby sobie wzajemnie pomagać, zwłaszcza w tych trudnych chwilach. Dlatego też warto szczerze rozmawiać o tym, co się dzieje, jakie są obawy, lęki itp. Może się bowiem okazać, że utrzymywanie rodziny przez kobietę jest dla obojga partnerów bardzo dobrym rozwiązaniem i nie chcą w żadnym razie tego zmieniać. Zamiast domyślać się prawdziwych uczuć należy je omówić.

Zobacz też : Samotna mężatka

Redakcja poleca

REKLAMA