Rozwód
Jeśli od dłuższego czasu między rodzicami nie działo się najlepiej, w domu były konflikty, nieporozumienia, a czasem nawet awantury, to z pewnością dzieci to zauważyły. I nie ma tu większego znaczenia czy rodzice bardzo starali się, aby nie kłócić się przy swoich pociechach, ponieważ one wyczuwają atmosferę, nawet jeśli nie do końca rozumieją co się dzieje.
Jak przygotować dzieci do tego, że rodzice już nie będą ze sobą mieszkać, że sytuacja rodzinna bardzo się zmieni?
Przede wszystkim należy uwzględnić wiek rozwojowy dziecka i dostosować się do jego poziomu rozumienia świata. Nie należy przesadnie angażować dzieci we wszystkie konflikty, które są między partnerami, ponieważ nie mogąc ich pojąć, może się zwyczajnie przestraszyć. Rodzice często używają słownictwa typu: stało się coś złego, tata był dla mamy bardzo niedobry itp. Dzieci próbują sobie przełożyć to na własny język i mogą domyślać się o wiele gorszych rzeczy niż jest to w rzeczywistości. Z pewnością jednak z dziećmi należy rozmawiać.
Bardzo częstym przypadkiem wśród małżonków jest próba przeciągnięcia dziecka na własną stronę, próbując znaleźć w nim sojusznika w tej przykrej sytuacji.
Najprostszymi i jednocześnie najbardziej skutecznymi metodami wydaje się przekupywanie dziecka różnymi rzeczami. I wcale to nie muszą być rzeczy materialne – chociaż często się tak dzieje – lecz np. czas spędzony z dzieckiem, okazanie mu zainteresowania itp. Dziecko zostaje wzmacniane za każdym razem, kiedy okazuje niechęć do drugiego rodzica. Jest to bardzo niekorzystne z perspektywy samego wychowania, a ponadto wraz z upływem czasu, dziecko – kiedy już będzie rozumiało, co się stało, może mieć do nas ogromny żal.
Zobacz też : Zasady kłócenia się
Rozwód - szokiem dla dziecka
Podstawową zasadą powinno być w takim przypadku zadbanie o dobro dziecka. Najlepszą dla niego sytuacją będzie zapewnienie go, że rodzice nie odchodzą od niego, tylko od siebie, że nadal będą je kochać i nic się pod tym względem nie zmieni. Wymaga to ogromnej dojrzałości, aby nie stawiać partnera w złym świetle, natomiast jest to konieczne, jeśli nie chcemy popsuć swoich relacji z dzieckiem, nie tylko obecnie, lecz również w przyszłości.
Dziecku również należy bardzo często powtarzać, że nie jest winne temu, co się dzieje. Dzieci mają tendencję przełożenia tej sytuacji na zdarzenia, które miały miejsce z ich winy, tj. stłuczony wazon, podarte spodnie, zła ocena w szkole, kłótnia z siostrą itp. Według dziecka to są powody, które jednoznacznie wskazują na to, że rodzice chcą się rozstać.
Rozwód jest bardzo bolesnym doświadczeniem dla dorosłych. Dlatego tez należy mieć świadomość, że dla dziecka jest on jeszcze bardziej dotkliwy, ponieważ burzy się jego, dotychczas bezpieczny, świat. Dlatego należy bardzo dokładnie zastanowić się nim w złości wypowiemy o jedno słowo za dużo. Może się okazać, że to słowo będzie spędzało dziecku sen z powiek przez długi czas.
Zobacz też : Skąd się biorą kryzysy w związku