Seks po porodzie - kiedy można zacząć?

Relacja w związku rzutuje na różne sfery wspólnego życia
Problemem, który ciągle nurtuje kolejne pokolenia jest seks po porodzie. Wolno, nie wolno? Kiedy? Jak?
/ 14.12.2010 11:17
Relacja w związku rzutuje na różne sfery wspólnego życia

Nic od razu

Kobieta w połogu przez pierwsze 5 – 6 tygodni nie ma ochoty na współżycie. Nawet o nim nie myśli. Dopiero, co wydobyła z siebie bobasa, jej ciało się zmienia, a cały swój czas poświęca nowemu członkowi rodziny, i kiedy tu znaleźć czas na seks? Niektóre kobiety przeżywają też depresję poporodową, która odbiera i uczucie radości na jakiś czas.

 Polecamy: Wspólnie nauczmy się seksu

Początki bywają trudne

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni odczuwają duży lęk przed pierwszym zbliżeniem po porodzie. Niektóre kobiety porównują swoje obawy do niepokojów towarzyszących im przy pierwszym współżyciu.

Przede wszystkim boją się bólu. Szwy muszą się zagoić, dlatego warto odczekać te 6 tygodni. Najlepiej udać się wcześniej do ginekologa, który stwierdzi, że wszystko jest już w porządku i wyrazi zgodę na powrót do życia seksualnego. Warto też zaopatrzyć się w lubrykant nawilżający, gdyż po porodzie niektóre kobiety mają problemy z nawilżeniem, ale nie należy się tym przejmować, to wszystko mieści się w absolutnej normie.

Do tego dochodzą kompleksy związane z obecnym wyglądem, ciało teraz stara się powrócić do swojego poprzedniego stanu, jednak nie jest tak jędrne. Piersi są obolałe, a na dodatek odkąd pojawił się maluch nie ma się ani czasu, ani ochoty na zadbanie o siebie, bo on cały czas płacze i czegoś chce. A Ty jak masz tylko jakąś wolną chwilę to myślisz tylko i wyłącznie o łóżku, ale w charakterze dogodnego miejsca do drzemki.

Mężczyźni też się boją

Oni też mają swoje stereotypy, czytali podczas ciąży złe publikacje, albo nasłuchali się od swoich kolegów niesamowitych historii, co to się tam nie dzieje przez ten poród i jak to okropnie wygląda.

Polecamy: Mogę, ale nie chcę, czyli utrata seksualnego zachowania.

Ich głównym zmartwieniem jest mniej więcej to samo co u kobiet - to że nie będzie już tak, jak wcześniej. Boją się, że po porodzie Twoja pochwa jest tak szeroka, że ze stosunku nie będziecie mogli czerpać żadnej, nawet nikłej przyjemności. Owszem, tak jest, ale tylko we wczesnych początkach, dlatego jeszcze raz doradzam konsultację z lekarzem przed ponownym rozpoczęciem współżycia.

Dobrym środkiem zapobiegawczym będzie edukacja męża jeszcze podczas ciąży. Jeżeli już za późno (dziecko przyszło na świat), to należy teraz przeprowadzić szczerą rozmowę o Waszych lękach i niepokojach związanych z życiem seksualnym.

Nie daj się zwariować

Nie nastawiaj się do tego negatywnie. Głównie mówi się o tym, że po porodzie seks ma inną jakość, ale przecież nie mówi się, że jest fatalnie! Inną, nie oznacza gorszą. Niektóre pary dopiero wtedy dochodzą Do szczytów rozkoszy i odkrywają rzeczy i miejsca do tej pory im nieznane.

Jeżeli po kilku miesiącach, któreś z Was nie będzie chciało powrócić do seksu, należy się udać do poradni małżeńskiej, lub zasięgnąć opinii seksuologa

Zobacz także: Wybieramy torbę dla młodej mamy - galeria

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA