Kalendarz ciąży

Kobieta w ciąży
Kompendium wiedzy o ciąży - jak rozwija się płód tydzień po tygodniu, co dzieje się w brzuchu ciężarnej mamy?
/ 05.10.2011 01:13
Kobieta w ciąży

Kalendarz ciąży - tygodnie 1 - 4

Pamiętaj, że nigdy dokładnie nie wiadomo, kiedy doszło do zapłodnienia. Jeśli zatem planujesz ciążę, to od pierwszego dnia miesiączki powinnaś się zachowywać jakbyś w niej była. Powinnaś zacząć łykać kwas foliowy oraz zdrowo się odżywiać. Nie możesz także zażywać żadnych używek – alkohol odpada, tym bardziej papierosy, które powinnaś odstawić na długo przed ciążą, aby organizm zdążył się oczyścić. Warto wiedzieć, że to, który to tydzień ciąży, liczymy od ostatniej miesiączki. Poznaj etapy rozwoju dziecka!

Pierwszy tydzień ciąży

Na samym początku dziecka jeszcze nie ma – jest tylko jajeczko, które zostanie uwolnione mniej więcej w połowie cyklu. Pamiętaj, że jest to Twoja ostatnia miesiączka – kolejna czeka Cię za około 10 miesięcy. Na razie jeszcze nic się nie dzieje, nie możesz zaobserwować żadnych zmian w organizmie.

Czwarty tydzień ciąży

W 4 tygodniu ciąży możesz czuć się zmęczona lub rozdrażniona – istnieje duże prawdopodobieństwo, że uznasz to, za objawy sygnalizujące okres. Kobiety wrażliwe na hormony mogą w tym czasie zaobserwować także niewielkie krwawienie – jest ono spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy.

Aby zobaczyć, jak dokładnie rozwija się dziecko w tygodniach 1 - 4:

Zobacz: Kalendarz ciąży - tygodnie 1 - 4

Kalendarz ciąży - tygodnie 5 - 8

Piąty tydzień ciąży

Komórki zarodka zaczynają się różnicować. Tworzy się cewa nerwowa, która powoli zatapia się w ciele zarodka tworząc zaczątki 33 kręgów oraz mózgu – 2/3 jej długości stworzy mózg, 1/3 – rdzeń kręgowy. Komórki zaczynają także grupować się – te przeznaczone do poszczególnych zadań gromadzą się w miejscu mózgu, serca, itp. Pod koniec piątego tygodnia widać już zarys główki, a zarodek ma wielkość 2 mm.

Ósmy tydzień ciąży

Wielkość zarodka ma około 20 mm. W ósmym tygodniu ukształtowane są już uszy i oczy – to ostatnie są nawet zabarwione pigmentem. Jednak barwę oczy dziecka poznasz dopiero w trzecim miesiącu po ciąży. Zaczynają formować się powieki.

Ukształtowany jest między innymi błędnik – dlatego uważaj na to co robisz. Dziecko niepokoją zmiany pozycji – np. gwałtowne wstawanie, jazda po wyboistym terenie, jogging. Uspokajają je za to ruchy płynne – np. pływanie lub marsz.

Z gęstniejącej tkanki tworzy się szkielet, póki co chrzęstny, oraz rozpoczyna się proces twardnienia kości (kończy się dopiero w 25 roku życia).

Zobacz także dokładny kalendarz ciąży na tygodnie 5 - 8!

Kalendarz ciąży - tygodnie 9 - 12

W trzecim miesiącu, w 9 tygodniu ciąży zaczyna kształtować się twarz dziecka. Oczy i uszy przesuwają się na właściwe miejsca, rozwija się górna warga, formułują się dziurki w nosie. Wydłuża się także szyja, choć głowa zarodka dalej przylega do tułowia.

W 11 tygodniu ciąży możesz spodziewać się ustąpienia wymiotów i poprawy samopoczucia. Zaczynasz tez obserwować wzrost masy swojego ciała. To dobrze, ale pamiętaj – jedz rozsądnie!

Natomiast już w 12 tygodniu ciąż możesz rozpoznać już płeć swojego dziecka – badanie USG może już ją wykryć. Płód mierzy w tym okresie około 60 mm i waży nawet 14 gram!

W celu dokładnego sprawdzenia co dzieje się w Twoim brzuchu tydzień po tygodniu:

Zobacz: Kalendarz ciąży tygodnie 9 - 12

Kalendarz ciąży - tygodnie 13 - 16

Dziecko w Twoim brzuchu zaczyna się ruszać - zmienia pozycję, kopie, a nawet - robi grymasy! Niestety nie poczujesz ruchów dziecka - wody płodowe skutecznie je tłamszą.

Szesnasty tydzień ciąży

Dziecko ma około 75 g wagi oraz 11 cm wzrostu – czyli wciąż jest jeszcze bardzo malutkie. Próbuje poruszać oczami, reaguje na dźwięki 9choć jego uszy nie sa jeszcze w pełni ukształtowane).

Mogą pojawić się u Ciebie krwawienia – zwłaszcza z nosa. Są one spowodowane nadmiernym obrzękiem śluzówki (powodują go hormony). Jeśli krwawienia pojawiają się bardzo często najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, żeby spać na boku – tak jest najlepiej i dla Ciebie i dla dziecka.

Dokładny kalendarz ciąży na tygodnie 13 - 16 znajdziesz tutaj:

Zobacz: Kalendarz ciąży - tygodnie 13 - 16

Kalendarz ciąży - tygodnie 17 - 20

W tym okresie odczujesz już pierwsze ruchy swojego dziecka. Twój brzuszek zacznie też rosnąć, stając się widocznym dla otoczenia. Pamiętaj, aby okazywać dziecku dużo miłości – jest ono w tym okresie, kiedy bardzo reaguje na bodźce z zewnątrz.

Dwudziesty tydzień ciąży

Jesteś w połowie ciąży! Dziecko waży 26 dag, a mierzy 26 cm (od główki do nóżek). Teraz Twój brzuszek zacznie się powiększać – średnio 1 cm tygodniowo. U dziecka w 20 tygodniu formułują się paznokcie, a także gruczoły łojowe zaczynają swoja pracę.

Malec bardzo intensywnie reaguje na bodźce. Pomimo, że dalej nie otwiera oczu razi go ostre światło – wyciąga w jego kierunku rękę (dlatego unikaj opalania). Zaczyna także reagować na temperaturę – odczujesz to zwłaszcza podczas zbyt ciepłego lub zimnego prysznica. Poruszenie w Twoim brzuchu wywołają także ostre i nierównomierne dźwięki.

Dokładny kalendarz ciąży na tygodnie 17 - 20 znajdziesz:

Zobacz: Kalendarz ciąży - tygodnie 17 - 20

Kalendarz ciąży - tygodnie 21 - 23

W 21 tygodniu ciąży możesz już rozpoznać zachowania malucha. Ma on jasno ustalone pory aktywności oraz odpoczynku. Dalej intensywnie się porusza, a do jego nowych umiejętności możesz dodać rozróżnianie smaków – najlepiej reaguje na słodki. Dziecko przetwarza także płyn owodniowy.

W 22 tygodniu nosisz dziecko, które jest wielkości 20 cm, a waży ok. 350 gramów. Jakie zmiany zachodzą u malucha? Szpik kostny dziecka wytwarza dużo białych krwinek, rosną mu rzęsy, prosto trzyma głowę (wzmacniają się mięśnie karku). Odczujesz już jego intensywne kopnięcia – możesz go do nich zachęcić poprzez częste dotykanie brzucha.

W celu zapoznania się z dokładnym kalendarzem ciąży na te tygodnie:

Zobacz: Kalendarz ciąży - tygodnie 21 - 23

Kalendarz ciąży - tygodnie 24 - 26

Pod koniec tego okresu waga malucha wynosi około 900 gram i co ciekawe, jeśli pojawi się ryzyko wczesnego porodu – może już przeżyć. W 26 tygodniu ciąży jego płuca zaczynają wytwarzać surfaktant – specjalną substancję wyścielająca pęcherzyki płucne i zapobiegająca ich sklejaniu. Maluch zaczyna także intensywnie ćwiczyć oddychanie – wciąga i wypuszcza wody płodowe nosem.

Może zaniepokoić Cię wydzielina z piersi – nie przejmuj się – już w 6 miesiącu ciąży może pojawić się pokarm. Pierwsze mleko nazywamy siarą. Jego brak tez nie powinien Cię smucić – w końcu jest to indywidualna sprawa.

Zobacz: Dokładny kalendarz ciąży na tygodnie 24 - 26!

Kalendarz ciąży - tygodnie 27 - 30

W 28 tygodniu ciąży dziecko przekroczyło kilogram wagi! Twoja macica znajduję się ponad pępkiem, dlatego możesz często odczuwać duszności – uciska ona żebra od dołu, stąd może pojawić się wrażenie, że brakuje Ci powietrza.

Dziecko jest już bardzo ruchliwe i lepiej zacznij zwracać na to uwagę – jeśli zaniepokoi Cię zbyt długi brak aktywności malucha skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że maluch ma przeważnie określone pory, w których jego ruchy doskwierają Ci nieco mocniej.

W kolejnym - 29 tygodniu ciąży zaczynają wykształcać się zmysły dziecka!

Zobacz także: Kalendarz ciąży na tygodnie 27 - 30

Kalendarz ciąży - tygodnie 31 - 34

Dziecko intensywnie przybiera na wadze. Cały czas gromadzi tłuszcz – w tej chwili może on Stanowic nawet 8 % masy dziecka. A warto wspomnieć, ze waga maluszka przekracza już 1,5 kg. W 31 tygodniu ciąży zaczynają rosnąć dziecku paznokcie, także pępowina łącząca Cię z dzieckiem rośnie – aktualnie ma średnicę nawet 1 cm!

Najbardziej uciążliwą dolegliwością dla Ciebie i twojego otoczenia są ciągle zmiany nastroju. Możesz czuć się także zmęczona, ale nie rezygnuj z ćwiczeń – pomogą Ci one powrócić do dobrej formy po ciąży. Uważaj na skurcze i obrzęk nóg – najlepiej rób sobie specjalne okłady, używaj maści na obolałe nogi dla ciężarnych oraz często leż z nogami w górze.

Zobacz także: Dokładny kalendarz ciąży na tygodnie 31 - 34

Kalendarz ciąży - tygodnie 35 - 37

W 36 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi 2,8 kg, mierzy już 47 cm. Maluch zebrał już tyle tłuszczu, ze zaczyna go odpowiednio przetwarzać – wokół narządów wytwarza brązowa tkanka tłuszczowa odpowiedzialna za dostarczanie ciepła, zaś pod skorą znajduje się biała – odpowiedzialna za utrzymanie ciepła.

Maź płodowa, która zastąpiła meszek na skórze dziecka, także powoli zanika. Dziecko połyka zrzucony meszek oraz martwe komórki miazgi. Co się z nimi dzieje? Otóż osadzają się w jelitach i zostaną wydalone w już na Twoich oczach. Będzie to tzw. smółka – czyli pierwsze wydaliny dziecka.

Kończą się Twoje problemy z oddychaniem, jednak dzieje się tak kosztem bólu w dole brzucha i krocza. Macica przygotowując się do porodu obniża się, przez co jeszcze bardziej uciska na kanał rodny.

Zobacz też: Dokładny kalendarz ciąży na tygodnie 35 - 37

Kalendarz ciąży - tygodnie 38 - 40

Po ukończeniu 40 tygodnia ciąży należy robić regularnie (każdego dnia) KTG.

Pamiętaj, że dziecko możesz nosić do 40 tygodnia, więc nie przejmuj się brakiem objawów oznaczających rychły poród.

Twoje dziecko będzie miało w chwili porodu około 3,5 kg wagi, zaś jego wzrost będzie wynosił około 50 cm.

Jeśli jesteś w drugiej ciąży, sprawdź, czy druga ciąża różni się czymś od pierwszej.

Zobacz także: Dokładny kalendarz ciąży na tygodnie 38 - 40

Redakcja poleca

REKLAMA