POLECAMY

Czy mama to też kobieta

Kiedy kobieta decyduje się na rozwój zawodowy i wspina się po szczeblach kariery – otoczenie pyta: „A kiedy przyjdzie czas na dziecko i macierzyństwo?”
Czy mama to też kobieta

Natura i kultura postawiły przed kobietą ważne zadanie – pewnego dnia ma zostać matką. Czy to znaczy, że z chwilą urodzenia dziecka kobieta zatraca swoją kobiecość na rzecz macierzyństwa?

Zmiany fizyczne

Ciąża i poród zmieniają kobiece ciało, niektóre kobiety mają duże problemy z powrotem do figury i kondycji sprzed ciąży. Początki macierzyństwa też nie są łatwe – cały czas trzeba pozostawać w gotowości i być czujnym na sygnały dziecka. Dochodzi więc zmęczenie, brak snu.

Polecamy: Czy poradzę sobie z karmieniem piersią?

Zmiany w życiu towarzyskim

Kiedy kobieta zostaje matką wiele godzin spędza sam na sam z dzieckiem. Początkowo sprawia jej to przyjemność, jednak z czasem mogą pojawić się problemy.

Kiedy mężczyzna wraca z pracy z oczywistych powodów jest zmęczony i głodny. Wydaje się, że kobieta, która cały dzień spędziła w domu z dzieckiem powinna być wypoczęta i radosna, zatem wspólny obiad powinien być czymś przyjemnym. Kiedy kobieta mówi o swoim zmęczeniu i osamotnieniu – nie znajduje zrozumienia. Kiedy chce spędzić kilka chwil bez dziecka – pojawiają się oskarżenia, podobnie jak wtedy, gdy popełnia błędy – nie radzi sobie z plączącym dzieckiem.

Twoja rodzina i znajomi mogą uważać, że skoro zostałaś matką powinnaś zrezygnować z samej siebie, nie wypada Ci mówić o swoim zmęczeniu i niewygodach macierzyństwa – pamiętaj nie mają racji. Tak samo jak ojciec dziecka masz prawo spędzić czas z przyjaciółmi, wybrać się na spacer, przeczytać książkę lub obejrzeć film. Macierzyństwo jest dla Ciebie czymś nowym, czego musisz się nauczyć.

Nie zapominaj jednak o tym, że wciąż jesteś kobietą – dbaj o swoją atrakcyjność, staraj się modnie ubierać i malować – sprawiaj sobie czasem małą przyjemność. Pojawienie się dziecka nie powinno wyłączyć Cię z życia towarzyskiego – nie dopuść do sytuacji, w której nie będziesz umiała mówić o niczym innym, jak tylko o sprawach związanych z dziećmi.

Polecamy: Czas wolny dobry dal dzieci

Partnerstwo przede wszystkim

Do tej pory byliście tylko we dwoje, teraz jest Was troje, a do tego jedno z Was wymaga ciągłej uwagi. Jedynym sposobem na rodzinne szczęście jest partnerstwo rodziców. I tak jako matka będziesz poświęcać dziecku więcej uwagi niż tata, jednak podział obowiązków pozwoli Wam cieszyć się rodzicielstwem i sobą nawzajem. 

Czytaj także: Co może doradzić Ci dziecko

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
A co to w ogóle za tytuł artykułu! Pewnie że mama to tez kobieta, tyle tylko, że nie każda z nas chce byc kobietą, a robi z siebie typową tradycyjną kurę domową:)
/4 lata temu
Kobieta po urodzeniu dziecku według mnie staje się bardziej kobieca. Fakt by doprowadzić ciało do dobrej fory musimy poświęcić troszkę czasu ale jeżeli tylko chcemy wrócić do formy to nic nam nie stoi na przeszkodzie, co do takich koszulek korygujących to słyszałam że naprawdę pomagają, wzmacniają mięśnie brzuszka i w ogóle.
/4 lata temu
Tak Mama to też kobieta, która powinna mieć czas zadbać o siebie. Ciało po ciąży owszem wymaga większej troski ze strony mamy, ale są przeróżne kremy, które pomagają doprowadzić ją przynajmniej w jakimś stopniu do stanu sprzed ciąży. Ważne są też ćwiczenia, byle nie za szybko. Mi w ukrywaniu pociężarnego brzuszka pomogła koszulka do karmienia BabyOno idealna na pierwsze miesiące po porodzie.
POKAŻ KOMENTARZE (2)