To właśnie podatność małego dziecka na emocje i bezbłędne wyczuwanie ich rodzaju, kształtuje jego młodą psychikę.

Czy mama to też kobieta

Kiedy kobieta decyduje się na rozwój zawodowy i wspina się po szczeblach kariery – otoczenie pyta: „A kiedy przyjdzie czas na dziecko i macierzyństwo?”
/ 08.07.2010 20:53
To właśnie podatność małego dziecka na emocje i bezbłędne wyczuwanie ich rodzaju, kształtuje jego młodą psychikę.

Natura i kultura postawiły przed kobietą ważne zadanie – pewnego dnia ma zostać matką. Czy to znaczy, że z chwilą urodzenia dziecka kobieta zatraca swoją kobiecość na rzecz macierzyństwa?

Zmiany fizyczne

Ciąża i poród zmieniają kobiece ciało, niektóre kobiety mają duże problemy z powrotem do figury i kondycji sprzed ciąży. Początki macierzyństwa też nie są łatwe – cały czas trzeba pozostawać w gotowości i być czujnym na sygnały dziecka. Dochodzi więc zmęczenie, brak snu.

Polecamy: Czy poradzę sobie z karmieniem piersią?

Zmiany w życiu towarzyskim

Kiedy kobieta zostaje matką wiele godzin spędza sam na sam z dzieckiem. Początkowo sprawia jej to przyjemność, jednak z czasem mogą pojawić się problemy.

Kiedy mężczyzna wraca z pracy z oczywistych powodów jest zmęczony i głodny. Wydaje się, że kobieta, która cały dzień spędziła w domu z dzieckiem powinna być wypoczęta i radosna, zatem wspólny obiad powinien być czymś przyjemnym. Kiedy kobieta mówi o swoim zmęczeniu i osamotnieniu – nie znajduje zrozumienia. Kiedy chce spędzić kilka chwil bez dziecka – pojawiają się oskarżenia, podobnie jak wtedy, gdy popełnia błędy – nie radzi sobie z plączącym dzieckiem.

Twoja rodzina i znajomi mogą uważać, że skoro zostałaś matką powinnaś zrezygnować z samej siebie, nie wypada Ci mówić o swoim zmęczeniu i niewygodach macierzyństwa – pamiętaj nie mają racji. Tak samo jak ojciec dziecka masz prawo spędzić czas z przyjaciółmi, wybrać się na spacer, przeczytać książkę lub obejrzeć film. Macierzyństwo jest dla Ciebie czymś nowym, czego musisz się nauczyć.

Nie zapominaj jednak o tym, że wciąż jesteś kobietą – dbaj o swoją atrakcyjność, staraj się modnie ubierać i malować – sprawiaj sobie czasem małą przyjemność. Pojawienie się dziecka nie powinno wyłączyć Cię z życia towarzyskiego – nie dopuść do sytuacji, w której nie będziesz umiała mówić o niczym innym, jak tylko o sprawach związanych z dziećmi.

Polecamy: Czas wolny dobry dal dzieci

Partnerstwo przede wszystkim

Do tej pory byliście tylko we dwoje, teraz jest Was troje, a do tego jedno z Was wymaga ciągłej uwagi. Jedynym sposobem na rodzinne szczęście jest partnerstwo rodziców. I tak jako matka będziesz poświęcać dziecku więcej uwagi niż tata, jednak podział obowiązków pozwoli Wam cieszyć się rodzicielstwem i sobą nawzajem. 

Czytaj także: Co może doradzić Ci dziecko