Skala Apgar - co ocenia, tabela i interpretacja

Skala Apgar fot. Adobe Stock
Skala Apgar jest używana do określenia stanu noworodka w pierwszych minutach jego życia. Ocena 5 parametrów przeprowadzana jest kilkakrotnie, by upewnić się czy stan dziecka jest stabilny.
Agata Bernaciak / 16.11.2019 09:54
Skala Apgar fot. Adobe Stock

Ocena noworodka w skali Apgar stosowana jest od ponad pół wieku. Punktuje od 0 do 10 ogólny stan zdrowia dziecka. Liczba punktów, jaką otrzyma maluch, będzie w przyszłości punktem odniesienia dla pediatry podczas kolejnych badań kontrolnych.

Skala Apgar: jak wygląda badanie?

Lekarz neonatolog po przecięciu pępowiny łączącej dziecko z matką, bada noworodka pod kątem 5 aspektów zdrowotnych i maluch może otrzymać za każdy od 0 do 2 punktów. Badanie noworodka skalą Apgar wykonywane jest 4 razy: w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia dziecka. Badanie jest powtarzane, bo sytuacja zdrowotna noworodka jest bardzo dynamiczna i zmienia się z sekundy na sekundę. 

Lekarz sprawdza kondycję zdrowotną dziecka, biorąc pod uwagę:

  1. Kolor skóry. Jest on ściśle powiązany z punktacją za tętno i oddech. Noworodki urodzone przez cesarskie cięcie będą wyglądać inaczej niż te, które przyszły na świat siłami natury i neonatolodzy wiedzą o tym najlepiej.
  2. Tętno. Nie może być niższe niż 60 uderzeń na minutę - w przeciwnym razie noworodek jest reanimowany.
  3. Reakcja na bodźcePrzeprowadzana jest przez włożenie cewnika do nosa. Jeśli maluch kichnie lub kaszlnie, oznacza to, że jego układ nerwowy jest dobrze rozwinięty.
  4. Napięcie mięśnioweZdrowy noworodek powinien być ruchliwy, bo szok i krzyk stymuluje go do reakcji obronnej. To świadczy o dobrym napięciu mięśni. Jeśli ciało malucha jest wiotkie, niemal bezwładnie poddające się prostowaniu i zginaniu, może to świadczyć o niedotlenieniu albo o zaburzeniach neurologicznych.
  5. Oddychanie. Maluch nie od razu zaczerpnie powietrze, ale jest to zjawisko absolutnie normalne. Pierwszy kojarzy się krzyk i głośny płacz - za to dostanie już punkt. Jeśli oddychanie noworodka jest zaburzone, lekarze podają mu tlen. Problemy z oddychaniem mają zazwyczaj wcześniaki, gdyż ich płuca nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte lub dzieci, które przyszły na świat przez zastosowaniu vacuum czy kleszczy.

Zobacz, co dokładnie ocenia skala Apgar:

Czynności życiowe

Punktacja

 0

1

2

Oddychanie

Brak

Wolny lub nieregularny

Krzyk

Tętno

Brak

Poniżej 100 uderzeń/min

Powyżej 100 uderzeń/min

Napięcie mięśniowe

Brak ruchów, wiotkość

Niektóre ruchy, zgięte kończyny

Aktywne, samodzielne ruchy

Kolor skóry

Blada/sina

Tułów różowy, kończyny zasinione

Całe różowe

Reakcja na bodźce

Brak

Grymasy

Kaszel lub kichnięcie

 

Jak interpretować wynik?

Marzeniem każdej mamy jest ujrzenie magicznej liczby 10. Co jednak oznaczają niższe wartości w skali Apgar i jak interpretować wynik testu? Interpretowanie stanu zdrowia dziecka odbywa się według następującego podziału:

  • 8-10 punktów – stan noworodka dobry,
  • 4-7 punktów – stan noworodka średnio-ciężki,
  • 0-3 punkty – stan noworodka bardzo ciężki.

 

Redakcja poleca

REKLAMA