www.sxc.hu

Czas wolny dobry dla dzieci

Psychologowie, którzy zajmują się badaniem zachowań u dzieci twierdzą, że dziecku potrzebny jest czas wolny, w którym mogłoby robić to, na co ma ochotę bez z góry ułożonego planu lub czas w którym mogłoby najnormalniej w świecie poleniuchować. Tzw. nic nierobienie jest naprawdę potrzebne. Przyda się czasem całej Twojej rodzinie.
/ 26.09.2016 13:26
www.sxc.hu

Czy twoje dziecko jest roztargnione lub marudne? Może dzieje się tak, bo jest po prostu zmęczone. Czy jego dzień nie jest przypadkiem zbyt zaprogramowany? Najpierw przedszkole albo szkoła przed południem. Po południu zaś lekcje muzyki, lekcje rysunku, zajęcia sportowe, spotkania z rówieśnikami. Czy jego dzień nie jest wypełniony zajęciami w podobnym stopniu jak Twój własny.

Dlaczego czas wolny jest dobry dla dzieci?

 • Zarówno ciało jak i umysł dziecka potrzebują odpoczynku od wymagań i oczekiwań otoczenia. Odpoczynek i rekreacja korzystnie wpływają na zdrowie dzieci i rozbudzają w nich chęć do nauki.
 • W czasie wolnym dziecko może samo decydować o tym, co chce robić. Dzieci przyzwyczajone do spędzania czasu zgodnie z planem zajęć mogą czuć się zagubione w sytuacji, kiedy będą mogły same podejmować decyzje. Czas wolny pozwoli dzieciom nauczyć się, w jaki sposób samemu można zająć się sobą, nauczy je niezależności.
 • Dzieci, podobnie jak dorośli potrzebują czasu na refleksje nad tym, czego się nauczyły i dowiedziały. Podczas zabawy dziecko może połączyć nowe informacje z tym, co już wcześniej wiedziało. Nadmiar codziennych zajęć może być stresujący i odbierać dziecku chęć do nauki, a zabawa pomoże mu poradzić sobie ze stresem.
 • Ruch podczas zabawy zapewnia zdrowie i sprawność fizyczną. W czasie wolnym dziecko może biegać, skakać, wspinać się, rzucać piłką i tańczyć, aż do momentu zmęczenia. Wtedy może zrobić sobie przerwę, napić się czegoś i pobawić się spokojnie w z kolegą lub koleżanką. Podczas takich zabaw dziecko uczy się regulować tempo zabawy i dostosowywać je do swoich możliwości i poziomu energii.

Polecamy: Bezpieczne zabawki

Co można zrobić, żeby mieć więcej wolnego czasu?

 • Postaraj się zapewnić całej rodzinie więcej wolnego czasu. Jeżeli ty jesteś przytłoczona/przytłoczony nadmiarem zajęć, Twoje dziecko może czuć się podobnie!
 • Zastanów się co jest naprawdę ważne. Ustal priorytety. Czy Twój trzylatek musi chodzić na lekcje gry na skrzypcach, na naukę pływania lub spotykać się z grupą rówieśników tuż po zajęciach w przedszkolu? A może lepiej poczekać z tymi zajęciami, aż będzie starszy? Czy Twoje dziecko musi chodzić na basen trzy razy w tygodniu – może wystarczą dwie wizyty na basenie?

Co robić wspólnie z dzieckiem kiedy razem jesteśmy w domu?

 • Zachęcaj dzieci do kreatywności. Nawet puste pudełka lub kałuża mogą zainspirować dziecko. Możecie wspólnie gotować, układać łamigłówki lub składać modele. Dziecko lubi czuć się kompetentne i ceni czas spędzony z Tobą.
 • Spędzajcie dużo czasu poza domem. Spacery, gra w koszykówkę, praca i zabawa w ogrodzie, jazda na łyżwach i na nartach, pójście na plac zabaw, to przykłady spędzania wolnego czasu w aktywny sposób poza domem.
 • Naucz dziecko grać w różne gry. Gry planszowe, w karty i gry sportowe opierają się na interakcjach i służą umacnianiu więzi rodzinnych.
 • Postaraj się, aby Twoje dziecko spędzało czas wolny z rówieśnikami.
 • Możecie pójść pieszo lub pojechać na rowerze do muzeum, na plac budowy lub do innych interesujących miejsc.
 • Dziecko powinno mieć czas na to, żeby sobie pomarzyć, porozmawiać, przytulić się i spędzić leniwie trochę czasu razem z Tobą.

Polecamy: Gry rozwijające dla każdego