Czy nosić dziecko w chuście

Urlop ojcowski udzielany jest pracownikowi, którego dziecko nie ukończyło 12 miesięcy/ fot. Shutterstock
Sposobem na bliskość rodzica z dzieckiem od urodzenia do nawet 3 roku życia może być nosidełko. Sprzyja ono nie tylko nawiązywaniu więzi emocjonalnych – powinno również zapewniać bezpieczeństwo i zdrowie dziecku oraz komfort poruszania się rodzicowi. Jednak alternatywą dla tradycyjnych nosidełek może być chusta.
/ 08.07.2010 20:42
Urlop ojcowski udzielany jest pracownikowi, którego dziecko nie ukończyło 12 miesięcy/ fot. Shutterstock

Na pierwszy rzut oka, gdy widzi się kobietę lub mężczyznę owiniętych długim pasem materiału skrywającym w sobie dziecko, trudno uwierzyć, że produkt ten jest bezpieczniejszy i wygodniejszy od tradycyjnego nosidełka.

Czym jest chusta

Chusta uszyta jest z elastycznego materiału, niekiedy ma postać gotowej kieszonki na dziecko, innym razem jest długim pasem elastycznej tkaniny, czasem wyposażona jest w plastikowe wytrzymałe kółko, przez które przewleka się część chusty.

Może też być wykonana ze specjalnej tkaniny, która nie zatrzymuje w sobie wody, dzięki czemu jest doskonałym rozwiązaniem w czasie wakacji nam morzem lub relaksu na basenie.

W jakich sytuacjach sprawdzi się chusta

Jednym słowem we wszystkich.

Polecamy: Uwaga na ... niebezpieczne wózki

Jeśli wybierasz się na długie piesze wycieczki, planujesz górskie wędrówki, zajmujesz się jednocześnie dwójką dzieci lub stale jesteś w ruchu – chusta przyda Ci się z pewnością.

Zmniejszy dolegliwości związane z długim noszeniem dziecka, da swobodę rękom, zatem będziesz mogła zapewnić bliskość maluchowi a starsze dziecko pogłaskać po głowie, czy trzymać za rękę.

Jak działa chusta

Elastyczna tkanina, z której wykonana jest chusta, owija ciało rodzica w sposób pozwalający na równomierne rozłożenie ciężaru dziecka bez nadmiernego obciążania kręgosłupa rodzica.

Jednocześnie dziecko znajduje się blisko ciała mamy lub taty i przyjmuje pozycję zapobiegającą niewłaściwemu ułożeniu kręgosłupa dziecka. Ułożenie chusty zapobiega wysunięciu się dziecka.

Czytaj także: Jak wybrać garderobę dla dziecka

Pozycja „żabki” to naturalna pozycja noworodków – tę pozycję pozwala zachować chusta. Dodatkowo z relacji rodziców noszących dzieci w chustach wynika, że dzieci te nie cierpią na kolkę.

Redakcja poleca

REKLAMA