Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 4

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 4
Kalendarz rozwoju dziecka – sprawdź co potrafi twoje dziecko w czwartym miesiącu życia!
Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 4

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 4

Rozwój fizyczny dziecka

Twój maluszek rośnie coraz szybciej, a pod koniec czwartego miesiąca życia podwoi swoją wagę urodzeniową.

Rozwój motoryczny dziecka

Czwarty miesiąc życia dziecka to czas dużego rozwoju motorycznego. Może już leżąc na brzuchu unieść się na ramionach oraz patrzeć na wprost, może także obracać wtedy głową – robi to pewnie. Trzymane w pozycji pionowej również utrzymuje główkę w pionie – otwiera to dziecku wiele nowych możliwości postrzegania świata. Dlatego też jeśli używasz chusty, najwyższy czas zmienić małemu obserwatorowi pozycję na bardziej pionową. Może teraz niemal siedzieć wsparty plecami o twój brzuch i piersi lub o jedno ramię chusty i rozglądać się dookoła.

Podnoszenie się dziecka na ramionach i obracanie główką cały czas ćwiczy jego mięśnie.

Najbardziej niebezpieczne wydaje się przewracanie maluszka z boku na plecy i na odwrót – oznacza to, że dziecko nie może zostać ani na chwilę samo. Musisz ciągle pilnować, aby nie uderzyło się o coś podczas turlania. Niech nie dziwią cię siniaki u dziecka - jest to całkowicie normalne w okresie jego rozwoju i wytężonych prób przemieszczania się z miejsca na miejsce.

Polecamy:  Uwaga na... niebezpieczne wózki

Na zmianę wózka na spacerówkę jest jednak za wcześnie – mięśnie dziecka nie są jeszcze, aż tak dobrze rozwinięte. Choć dziecko oparte o poduszki chętnie siedzi, powinno jeszcze leżeć w wózku. Jeśli jest wyjątkowo ciekawe świata możesz podłożyć mu poduszkę pod brzuszek.

Nóżki dziecka stają się coraz silniejsze. Maluch umie już je wyprostować, próbuje się nimi odpychać. Rośnie  także siła ramion – dziecko rozstawia je szeroko i wymachuje nimi niczym skrzydłami. Maluch pewnie sięga ręką do przedmiotu, często udaje mu się go chwycić. Wtedy przez chwilę przygląda się mu ciekawie, manipuluje nim, potrząsa i wreszcie wkłada do buzi.

Zwróć uwagę, jak dziecko chwyta przedmioty – kciuk jest schowany do środka, chwyta pozostałymi palcami. Zaraz po uchwyceniu zabawki wkłada ją do buzi. Zauważ także, że nie jest w stanie utrzymać jednej zabawki, gdy zainteresuje się drugą. Wtedy trzymana zabawka wypada z dłoni, a rączka już sięga po nowy obiekt zainteresowania.

Dziecko ma ustalone pory karmienia – przeważnie je co 3 godziny, ale w nocy możesz nieco odpocząć – maluch śpi około 7 godzin bez przerwy ( w dzień nawet trzy razy o stałych porach).

Maluch z upodobaniem powtarza przypadkowo odkryte czynności, np. puszcza bańki ze śliny, robi nowe dla niego miny. Nowo odkrytą umiejętnością jest radosny, głośny śmiech. Oprócz tego wydaje okrzyki od wysokich do niskich tonów, grucha, cmoka. Potrafi krzykiem dopominać się obecności  swojej ukochanej mamy.

Niemowlę reaguje na wszystkie dźwięki – zwłaszcza na głosy. Stara się samo zainteresować dorosłych swoją osobą gaworząc lub popiskując.Często także wymawia spółgłoski – np. „ba-ba”, „ga-ga”. Stara się rozszerzać zasób swojego słownictwa – próbuje powtarzać usłyszane dźwięki.

Polecamy: Co robić, kiedy niemowlę nie chce spać?

Rozwój psychiczny dziecka

Twój mały skarb to prawdziwy odkrywca, który uwielbia poznawać świat – jest ciekawy wszystkiego co dzieje się wokół niego.

Na pewno ucieszy cię informacja, że dziecko odróżnia już obcych ludzi od znajomych mu domowników. Reaguje na nich różnie – może okazywać strach, ale przeważnie jest niezwykle towarzyskie. Szczególnie lubi być rozśmieszane, a śmieszy je dosłownie wszystko – mimika twarzy, śpiew, jego własne gaworzenie. Zauważ też, że teraz dziecko potrafi śmiać się na głos.

Polecamy: Aspirator do nosa - wszystko co powinnaś o nim wiedzieć

Wskazówki dla rodziców:

  • Jak najczęściej układaj malca na brzuszku, np. kładąc przed nim zabawkę. Dzięki temu będzie ćwiczył trzymanie jej w pionie i pozna świat z nowej perspektywy.
  • Zawieszaj na tasiemkach kolorowe przedmioty, niech maluszek ćwiczy sięganie i chwytanie.
  • Wołaj po imieniu z różnych miejsc w pokoju i czekaj na reakcję. Szukając źródła dźwięku maluch będzie doskonalił współpracę zmysłów słuchu i wzroku.
  • Bawcie się w „rowerek”. Poruszaj nóżkami maleństwa jakby jeździło na rowerku, recytuj rytmiczny wierszyk lub śpiewaj: to zapewnia dobrą koordynację motoryczną, niezbędną w późniejszej nauce chodzenia.
  • Do kąpieli wkładaj dziecku pływające zabawki, puszczaj bańki i lekko pryskaj na nie wodą.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak twoje dziecko będzie rozwijać się w kolejnym miesiącu życia, zobacz kalendarz rozwoju dziecka na miesiąc 5:

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 5

Redakcja poleca

REKLAMA