Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 5

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 5
Rozwój fizyczny dziecka przyśpiesza, a ciekawość świata jest ogromna. Piąty miesiąc przyniesie duże zmiany u maluszka – zobacz jakie na podstawie kalendarzu rozwoju dziecka!
Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 5

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 5

W piątym miesiącu życia twój maluch ćwiczy nowe umiejętności, jest większy (urósł około 2,5 cm), cięższy (przybyło mu 500g) i silniejszy. Zaczyna również pierwsze próby przemieszczania się poprzez pełzanie, co jest pierwszym krokiem do nauki chodzenia. Z pewnością sprawność jaką osiągnie w tym miesiącu będzie dla ciebie powodem do wielkiej dumy!

Polecamy: Rodzicu pobaw się ze mną

Rozwój fizyczny dziecka

Twój maluszek aktywnie bawi się nie tylko swoimi rączkami, ale także nóżkami. Z zachwytem próbuje wkładać swoje maleńkie stópki do buzi, aktywnie unosi głowę, wspiera się na głowie i nóżkach, podnosi brzuszek i poznaje świat do góry nogami. Maluszka spokojnie można porównać do wygimnastykowanego akrobaty! Dziecko potrafi już schwytać zabawkę prosta dłonią, z odgiętym kciukiem, a także przełożyć ją z jednej ręki do drugiej. Piąty miesiąc życia to także czas nauki samodzielnego siedzenia – maluch robi to coraz dłużej i pewniej.

Maluszek odróżnia obce osoby od mamy i taty,  a jego wzrok wkrótce będzie podobny do tego, jaki ma duże dziecko.

Twoje dziecko potrafi też trzymać kubek obiema rękami i unosić do ust. To wstęp do samodzielnego jedzenia i picia, które również jest kamieniem milowym w rozwoju dziecka.

Dziecko jest teraz niezwykle spostrzegawcze – zwraca uwagę dosłownie na wszystko. Zanim więc położysz je w jakimkolwiek miejscu upewnij się, że nie ma tam nic małego, co mogłoby włożyć do buzi i połknąć.

W tym wieku niektóre niemowlęta są gotowe by jeść stałe pokarmy. Pamiętaj, że pierwsze lekcje jedzenia pokarmu łyżeczką wymagają od każdego rodzica sporo cierpliwości!

Polecamy: Aspirator do nosa - wszystko co powinnaś wiedzieć

Piąty miesiąc może być także ciężki dla dziecka – zaczyna ząbkować. Jest na to rada – smaruj dziąsła dziecka znieczulającym żelem – zwłaszcza przed spaniem i karmieniem. Aby załagodzić ból, daj dziecku miękki gryzak wypełniony wodą i schłodzony w lodówce – powinno to pomóc.

W piątym miesiącu przychodzi czas na podanie dziecku szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP – dawka trzecia) i poliomyelitis (OPV – dawka druga).

Gdy u malucha pojawią się pierwsze ząbki, nie rezygnuj z karmienia piersią. Jeśli tylko dobrze przystawisz dziecko do piersi, na pewno cię nie pogryzie.

Polecamy: Jak poprawnie karmić niemowlę piersią?

Rozwój psychiczny i społeczny dziecka

W piątym miesiącu życia dziecko coraz częściej uczestniczy w zabawie z rodzicami. Gdy jest zadowolone daje wyraźne tego oznaki – piszczy i głośno się śmieje. Potrafi także dobitnie pokazać, gdy coś mu nie pasuje. Maluszek chce przebywać głównie ze swoimi rodzicami, ale interesują go także obcy ludzie. Lubi obserwować innych i naśladować ich ruchy, dlatego też warto wykorzystać to podczas zabaw. Dziecko chętnie macha ręką na pożegnanie, próbuje też robić miny, jakie wykonują jego rodzicie.

Pamiętaj, że dziecko bardzo żywo reaguje na twoją mimikę – jest w stanie rozpoznać, kiedy jesteś zła, a kiedy pogodna. Zwykle na przejawy smutku reaguje płaczem.

Wskazówki  dla rodziców:

  • Pochylaj się nad maluchem, a gdy chwyci twoje ręce, delikatnie podciągaj dziecko do siedzenia.
  • Bawcie się w robienie "pa-pa", zabawa pomaga dziecku ćwiczyć rotację nadgarstka.
  • Zachęcaj dziecko do pełzania, np. ustawiając zabawkę w odległości kilkunastu centymetrach od niego.
  • Jeśli dziecko ma ochotę, pozwalaj ,by jadło z butelki samo.

Aby zobaczyć, jak maluch będzie się rozwijał zobacz kalendarz rozwoju dziecka na kolejny miesiąc!

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 6

Redakcja poleca

REKLAMA