Wygodna pozycja mamy
Na początku trzeba zadbać o dobre ułożenie. Mama powinna siedzieć lub leżeć w wygodnej dla siebie pozycji. Może do tego celu wykorzystać poduszki, koce, rogale. Może postawić podnóżek pod stopy. Dziecko powinno być zwrócone swoim brzuszkiem do brzucha mamy, usta powinny być zwrócone do piersi, a ucho, bark i bioderko powinny tworzyć linię prostą. Mama powinna podtrzymywać pierś czterema palcami od spodu i kciukiem od góry około 5cm powyżej sutka. Należy uważać, aby nie uciskać palcami piersi. Gdy dziecko dobrze ssie, niektóre kobiety czują jak z ich piersi wypływa mleko. Takie aktywne ssanie powinno trwać min. 5-10min. Po jednej piersi warto zaproponować drugą.
Polecamy: Aspirator do nosa - wszystko co powinnaś widzieć
Rodzaje pozycji podczas karmienia
Do karmienia można wykorzystać pozycję klasyczną, w której główka dziecka leży na łokciu mamy, a brzuszek jest przytulony do jej brzucha. Wiele mam karmi w pozycji krzyżowej, w której główka dziecka jest podtrzymywana przez mamę ręką przeciwną do piersi, z której karmi, czyli karmiąc lewą piersią, dziecko ma podtrzymywaną główkę prawą ręką. Ulubioną pozycją do karmienia wielu kobiet jest pozycja spod pachy. Dziecko układa się obok matki na rogalu, mama musi mieć dobrze podparte plecy, bioderka dziecka są zwrócone do bioder mamy, jedną ręką podtrzymujemy główkę dziecka, a drugą pierś. Po cesarskim cięciu można karmić leżąc na wznak, a przy nocnych karmieniach komfort zapewni pozycja leżąca. Mama kładzie się na boku, ma dobrze podparte plecy i poduszkę między nogami. Dziecko leży brzuszkiem do brzucha matki.
Polecamy: Zabawki czarno - białe - galeria
Na to zwróć uwagę
Przystawiając dziecko do piersi należy zwrócić uwagę na szerokie otwarcie ust dziecka w trakcie jedzenia, w kąciku widać wtedy ruszający się języczek. Wargi muszą być wywinięte, w ciszy można usłyszeć odgłos połykania. Kobieta po karmieniu powinna czuć, że piersi są miękkie.
Dziecko musi zjeść co najmniej 8 razy na dobę. Jeżeli nie budzi się samo do karmienia, to należy je obudzić, można je przewinąć, przebrać, drażnić piersią policzek, aby otworzyło buzię.
Zdrowy noworodek powinien moczyć min. 6 pieluszek na dobę.
Jeżeli mamę martwi zachowanie dziecka, nie jest pewna czy dziecko się najada, to powinna skonsultować się z pediatrą, położną, doradcą laktacyjnym. Osoba taka zważy dziecko i oceni czy przyrost wagi jest odpowiedni.
Zobacz także: Jak dzieci reagują na kolory?