Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 23

www.sxc.hu
Przed wami kolejny, dwudziesty trzeci miesiąc rozwoju twojego szkraba. Zobacz, czego możesz się po nim spodziewać! Z pewnością wiele rzeczy jeszcze cię zaskoczy - w końcu jego rozwój jest teraz coraz szybszy. Przedstawiamy kalendarz rozwoju dziecka na dwudziesty trzeci miesiąc.
www.sxc.hu

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 23

Rozwój fizyczny dziecka

Dłonie i paluszki twojego smyka stały się bardzo sprawne. Takie aktywności fizyczne jak rzucanie piłeczką do celu, układanie puzzli czy budowanie wieży  nie powinny mu sprawiać już żadnych trudności.  Dziecko coraz częściej chce samodzielnie wykonywać codzienne czynności, na przykład zakładanie niektórych części garderoby – skarpetek, bucików.

Jeśli twoje dziecko nie jest aktywne – udaj się do lekarza. Dzieci w tym wieku powinny szczególnie lubić aktywność fizyczną – ciągłe baraszkowanie, bieganie to dla nich naturalne zachowana. Jeśli twoje dziecko tak nie robi – woli leżeć lub siedzieć, jest apatyczne, nie jest żywiołowe - najlepiej skonsultuj przyczyny takiego zachowania ze specjalistą.

Dziecko w tym wieku potrafi także samodzielnie jeść. W związku z tym, że posiłki nie sprawiają już tyle ciekawości co podczas nauki jedzenia, maluch może zacząć wybrzydzać. Może po prostu nie smakuje mu dana potrawa? A może warto zainwestować w nowy, kolorowy talerzyk dla małego niejadka?

Polecamy: Kupujemy kubek dla dziecka

Rozwój psychiczny dziecka

Dziecko cały czas poznaje i poszerza swoje słownictwo. Możesz zaobserwować, że używa zwrotów lub słów wcześniej mu nieznanych. Może także pojawić się problem z wulgaryzmami. Jednak kiedy usłyszysz od malucha taki wyraz, powstrzymaj się od komentarza, uśmiechu lub innej reakcji dającej dziecku dowód na to, że wzbudza zainteresowanie mówiąc takie słowo.

Zachowaj się spokojnie – kucnij przed dzieckiem i patrząc mu prosto w oczy wytłumacz, że nie chcesz słyszeć takich wyrazów w swoim domu. Pamiętaj, aby inni domownicy też przestrzegali tej zasady.

Polecamy: Co zrobić, gdy dziecko zaczyna kląć?

Gdy usłyszysz od malucha głośne wyrazy sprzeciwu, nie zdziw się – teraz maluch chce być jeszcze bardziej samodzielny niż wcześniej. Nie będzie chciał myć główki, ubierać się, jeść – przygotuj się na wybuchy agresji w czasie, gdy czegoś od niego wymagasz lub gdy pragniesz narzucić mu jakieś zachowania.

Pamiętaj także o tym, by zachować spokój. Przecież nie chcesz, by napady agresji zdarzały się często. Przygotuj system kar - tylko uważaj - nie mogą one być zbyt odległe w czasie. Jeśli twoje dziecko ma atak histerii podczas zabawy w piaskownicy, gdy karzesz oddać mu nie swoją zabawkę - w ramach kary za agresywne zachowanie możesz zabrać je do domu. Grożenie czymś w przyszłości nie ma sensu - malec nie zrozumie za co została mu odebrana przyjemność.

Grożenie dziecku: „ Jeśli zaraz nie zjesz obiadu to wieczorem nie obejrzysz bajki” - to dla tak małego dziecka zupełna  abstrakcja. Przyczyny nic nie łączy ze skutkiem, a kara jest zbyt odległa w czasie, by maluch mógł o niej pamiętać.

Przygotuj się także na wielkie ucieczki małego szkraba. Podczas rodzinnych spacerów lub w chwili twojej nieuwagi dziecko będzie chciało uciec swoim opiekunom. Jest to szczególnie niebezpieczne w okolicach ruchliwych ulic lub w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Wzrasta ryzyko zgubienia malca.

 W tym wieku pojawiają się u dziecka pierwsze pytania „dlaczego?”.  Nie zbywaj malucha, odpowiadaj cierpliwie, nawet jeśli pytania pojawiają się w tempie pocisków wystrzelonych z karabinu maszynowego. Szkrab chce wszystko wiedzieć i to najlepiej z zaufanego źródła – czyli od swoich ukochanych rodziców!

Malec zajęty jest także odkrywaniem świata. Wybierz się z nim do parku lub lasu (wycieczka autobusem będzie dodatkową przygodą). W trakcie spaceru wspólnie odbędziecie ciekawą lekcję przyrody, a dodatkowo czas, który razem spędzicie umocni wasze więzi.

Pamiętaj, że 23 – miesięczny odkrywca interesuje się wieloma rzeczami, ale tak samo szybko się nimi nudzi.

W tym czasie dziecko zauważa, że wokół niego , oprócz rodziców, są także inni ludzie.  Z łatwością potrafi okazywać sympatię i niechęć wobec nich.

 Zaczyna interesować się rówieśnikami, chociaż pierwsze próby wspólnej zabawy są jeszcze nieudolne.

Dwudziesty trzeci miesiąc życia dziecka to doskonały moment na zapisanie malucha na zajęcia  do pobliskiego domu kultury lub klubu dla malucha.  Zajęcia z rytmiki, taniec, kółko plastyczne czy basen – z pewnością przypadną do gustu twojemu maluchowi.

Jeżeli jednak z jakiś przyczyn nie możesz zapisać dziecka na tego typu zajęcia to postaraj się, by maluch miał kontakt z rówieśnikami.  Wybierz się z dzieckiem do parku, na skwerek czy pobliski plac zabaw. Pamiętaj jednak, że dzieci w tym wieku są trudne do okiełznania. Przygotuj się na ewentualne bójki i kłótnie w piaskownicy . Jeżeli widzisz, że twój szkrab zachowuje się nieodpowiednio, wykaż się konsekwencją i natychmiast reaguj. Nigdy nie pobłażaj dziecku agresywnych zachowań, wytłumacz stanowczo, że tak nie wolno się zachowywać.

Zasady pokojowego współżycia nie ograniczają się jedynie w kontaktach z rówieśnikami. Ważne jest także aby nauczyć malucha odpowiedniego traktowania zwierząt.  Maluch powinien wiedzieć, że nie należy krzywdzić  zwierząt, ciągnąć za ogony koty czy psy. Jeśli taka sytuacja się zdarzy, powinnaś za każdym razem stanowczo reagować.  Maluch powinien wiedzieć, że nikomu nie można wyrządzać krzywdy.  Możesz uczyć dziecko kontaktów ze zwierzętami. Jeśli posiadacie czworonożnego domownika pozwól by z twoją pomocą dziecko dało jeść pupilowi, wymieniło wodę psu.  Maluch pomagając w pracach przy zwierzęciu uczy się obowiązkowości, szacunku i samodzielności.

Maluch zwiększa swój zasób słów do około 300 (wśród nich pojawiają się także przyimki typu: na, w, pod) . Jeżeli dziecko jeszcze nie mówi to nie masz czym się przejmować. Pamiętaj, że na rozwój mowy wpływa wiele czynników: genetyka, temperament czy płeć.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Twoje dziecko jeszcze chodzi w pieluszce? Cóż, niektórym malcom nauka korzystania z nocnika idzie bardzo opornie. Nie poddawajcie się jednak – twoje dziecko na pewno protestuje, gdy tylko chcesz założyć mu pieluszkę. Pozwalaj czasem pobiegać mu bez pieluszki, jednak jeśli nie załatwia się na nocniczku istnieje ryzyko zmoczenia majtek.

Jeśli twoje dziecko jeszcze nie mówi lub nie siusia do nocnika nie denerwuj się i pod żadnym pozorem nie porównuj go z dziećmi znajomych. Nie zawstydzaj malucha, jeśli czegoś nie potrafi zrobić.  Wspieraj i chwal za każdy najmniejszy sukces.

Wskazówki dla rodziców:

  • Jeśli szukasz nowej zabawki dla swojego smyka, spraw mu komplet pierwszych puzzli. Najlepsze będą takie, które składają się z kilku – kilkunastu dużych, twardych elementów. Idealne będą także puzzle piankowe.

  • W wolnym czasie pobaw się z dzieckiem w zabawy, które dodatkowo  kształtują poznawanie stosunków przestrzennych. Jedną z nich może być poszukiwanie skarbów – ukryj zabawkę dziecka w miarę łatwym miejscu i zachęć go do szukania tej rzeczy.  Wspólnie zadawaj z dzieckiem pytania: „Może jest w szafce?”, „Może na biurku?”, „A może pod łóżkiem?”. Po każdym zadanym pytaniu, wspólnie zajrzyjcie w to miejsce, które przed chwilą wymieniłaś.

  • Jeśli maluch zrywa z siebie pieluszkę, którą przed chwilą włożyłaś , nie wkładaj mu jej na siłę z powrotem.  Jeżeli w pomieszczeniu jest ciepło niech maluch pobiega w samych majteczkach.  Może to być sygnał, że nadeszła pora na naukę załatwiania się do nocniczka. Pamiętaj, że dzieci w tym wieku potrafią już w porę zasygnalizować potrzebę zrobienia kupki lub siusiu. Jeśli szkrabowi zdarzy się jednak wpadka to pod żadnym pozorem nie krzycz na malucha i nie ośmieszaj!

Zobacz także:  Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 24

Redakcja poleca

REKLAMA