Kupujemy kubek dla dziecka - porada

Wprowadzanie glutenu do diety dziecka powinno rozpocząć się między 5 a 6 miesiącem życia, stopniowo jako dodatek do mleka /fot. Fotolia
Twój maluszek wciąż pije z butelki? Pamiętaj, że picie z niej rozleniwia mięśnie, które lada moment będą potrzebne do nauki mówienia. Dodatkowo butelka przyczynia się do niebezpiecznej próchnicy. Dlatego jak najszybciej naucz dziecko picia z kubka. Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze kubka dla dziecka.
/ 27.09.2016 16:13
Wprowadzanie glutenu do diety dziecka powinno rozpocząć się między 5 a 6 miesiącem życia, stopniowo jako dodatek do mleka /fot. Fotolia

Wybór modelu

Jeśli twój maluszek ma dopiero pół roczku i do tej pory ssał twoją pierś lub pił z butelki, najlepiej sprawdzi się kubeczek z miękkim ustnikiem. Nie będzie on drażnił ust twojego dziecka, a mały otwór zapewni bezpieczne picie. Starszy smyk może mieć kubeczek z twardszym ustnikiem z kilkoma dziurkami. Dzięki nim płyn wypływa szybciej.

Około dziewiątego miesiąca życia, możesz zaproponować maluszkowi kubek bez ustnika. Pije się z niego dokładnie tak samo, jak ze szklanki. Według logopedów taki kubek jest najodpowiedniejszy dla dzieci, gdyż pomaga rozwijać mięśnie potrzebne do mówienia.

Starsze dziecko poradzi sobie z pewnością także ze słomką. Picie przez słomkę, to doskonały trening dla mięśni potrzebnych do mówienia.

Polecamy: Kupujemy pierwsze sztućce i naczynia dla dziecka - galeria

Materiał z którego wykonany jest kubek

Pamiętaj, że tworzywo z którego wykonany jest kubek , powinno być lekkie i odporne na uderzenie o podłogę, gdy wypadnie z rączek twojego malucha. Warto wybrać kubeczek gładki i odporny na zarysowania, w których mogą gromadzić się niebezpieczne bakterie. Tworzywo powinno być także łatwe do czyszczenia.

Uchwyty

Dla najmłodszego maleństwa idealny będzie kubeczek z dwoma uchwytami, które zamontowane są na stałe lub możliwe jest ich zdjęcie. Ważne jest, by były wyprofilowane tak, by z łatwością mieściły się w małych rączkach dziecka. Uchwyty nie powinny być śliskie.

Polecamy: Jak namówić niejadka do jedzenia?

Podstawa

Ważne jest, by podstawa naczynia była stabilna. Podstawa może mieć szersze dno lub specjalną podstawę. Istotne jest, by kubeczek nie przewracał się z byle powodu.

Nakrętka

Nakrętka powinna chronić przed rozlewaniem napoju, nawet jeśli maluch przechyli kubek do góry dnem. Ważne jest również, by umożliwiała picie jak ze szklanki.

Polecamy: Co zrobić jeśli dziecko je same słodycze?

Atesty

Wybierając kubek dla malucha, sprawdź z jakiego materiału zostało wykonane naczynie. Pamiętaj, że każdy produkt wykonany dla najmłodszych, powinien być bezpieczny  i wykonany z nietoksycznych materiałów.

Pojemność

Kubeczki wykonane dla niemowląt i małych dzieci mają różną pojemność, dlatego zwróć na to szczególną uwagę przy wyborze kubeczka dla swojego smyka. Istnieją naczynia o pojemności 150ml, 210, 220, 250, a także 350. Kupując pierwszy kubeczek dla malucha, zacznij od najmniejszego naczynia. Dzięki temu smykowi będzie łatwiej podnieść kubeczek samodzielnie.

Małe dziecko może pić z kubeczka już w drugim półroczu życia. Pamiętaj jednak, że  nauka picia z kubeczka może trwać trochę czasu, więc bądź cierpliwa. Na początku wlewaj dziecku do naczynia tylko odrobinę gęstego soku i przechylaj kubeczek ostrożnie, by maluch się nie zakrztusił.

Redakcja poleca

REKLAMA