Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 17
Rozwój fizyczny dziecka
Maluch jest już bardzo silny – popycha przed sobą swój wózek, ciągnie krzesło. Dodatkowo wspina się bez problemów na kanapę lub schody. Asekuruj go – schodzenie sprawia mu większy problem, choć po kilku próbach powinien sobie z tym poradzić.
Pamiętaj, że normą rozwoju fizycznego twojego maluszka są upadki. Ważne jest dać dziecku możliwość upadku i samodzielnego podniesienia się. Dlatego też gdy tylko widzisz, że maluch się zachwiał nie biegnij do dziecka. Daj mu trochę samodzielności.
Zauważysz także pierwsze próby biegania oraz skakania – maluch będzie wykonywał te czynności bardzo nieporadnie. Skakanie będzie mu wychodziło nieco lepiej na miękkich powierzchniach – np. na kanapie. Uważaj, aby nie stała mu się krzywda!
Jeśli twój siedemnastomiesięczny maluch jeszcze nie chodzi, nie oznacza to, że występują u niego zaburzenia rozwoju. Jeśli sytuacja cię niepokoi, zachęć malucha do postawienia pierwszych kroczków. Podaj dziecku swoje ręce i pozwól, by z twoją pomocą przeszło kilka kroków. Przy okazji ogranicz dziecku bolesność ewentualnych upadków, wcześniej rozkładając na podłodze poduchy, koce.
Mowa rozbudowuje się – dziecko potrafi powiedzieć „hau hau”, „miau” lub wydać z siebie inne odgłosy zwierzątek. Potrafi także pokazać kotka, pieska, samochód – pokazuje palcem, jeśli opisywana rzecz jest w pobliżu, jeśli nie - stara się pokazać zwierzę mową ciała (pokazuje np. jak chodzi pies lub jak jedzie auto).
Polecamy: Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?
Dziecko zaczyna utrzymywać porządek – ma na tyle sprawne rączki, że bez większych problemów porządkuje zabawki, chowa je do pudełeczek, układa mniejsze na większych.
W wieku siedemnastu miesięcy maluch zaczyna preferować lewą lub prawą dłoń. Pozwól dziecku na wypróbowanie obydwu opcji. Pamiętaj, że jeśli twoje dziecko preferuje obie rączki, nie znaczy jeszcze to, że w przyszłości będzie oburęczne. W tym wieku maluch stara się zdecydować, która ręką bardziej mu odpowiada.
Szkoda, że wraz z chęcią do porządkowania nie idzie skupienie – malec dalej nie jest w stanie skupić się na wykonywanej czynności dłużej niż minutę.
W siedemnastym miesiącu życia dziecka możecie powoli rozpocząć naukę siadania na nocnik. Nie oczekuj od dziecka natychmiastowych efektów. Doceń za to jego starania! Pamiętaj, że maluch informuje już w tym wieku o potrzebach fizjologicznych – niestety przeważnie mówi o nich po fakcie. Zatem jeśli przeszkadza mu pełna pieluszka – naukę załatwiania się do nocnika powinien przyjąć z radością.
Jeśli nocnik przeraża malca, spróbuj go zmienić – w sklepach dostępne są nocniki w kształcie bajkowych postaci, grające, itp. – może z takim „przyrządem” przyjdzie dziecku łatwiej się oswoić?
Polecamy: Jak sprawić aby dom był bezpieczny dla twojego dziecka?
Rozwój psychiczny dziecka
Z pewnością zgodzisz się z nami, że opieka nad siedemnastomiesięcznym brzdącem jest niezwykle wyczerpująca. Twój smyk chce robić to co pozostali domownicy. Jeśli chcesz przetrwać ten czas musisz wykazać się dużą dozą cierpliwości, sprytu i poczucia humoru.
Twoje dziecko reaguje na imię, podchodzi do osoby wołającej je lub przynajmniej odwraca główkę. Interesuje się też innymi członkami rodziny – nie jest już tak bardzo uzależnione od mamy. Uwielbia gaworzyć z tatą lub babcią – w tym okresie wykształca się u dziecka poczucie więzi rodzinnych.
Potrafi za to pozować do zdjęć – robi to już z pełną świadomością. Później bardzo chętnie te zdjęcia ogląda. Wyrób w nim nawyk oglądania rodzinnych fotografii – w ten sposób dasz mu do zrozumienia, że rodzina jest szersza niż tylko ty, tata i dziadkowie.
W tym wieku dziecko orientuje się, że jest osobną jednostką, która może mieć swoje zdanie, które przy okazji może rozzłościć rodziców. Pierwszym, podstawowym słowem twojego siedemnastomiesięcznego szkraba jest słowo „nie!” Pamiętaj, że nie jest to przejaw złośliwości czy też przekory. Jego „nie” oznacza tyle co: „ Mogę mieć własne zdanie, mogę stawiać warunki, by zmusić dorosłych do różnych reakcji”. Maluch wypowiadając „nie” sprawdza na ile to słowo i zasady, które ustalają rodzice są ważne.
Twoja reakcja na słowo „nie” musi być spokojna, by dziecko odczuło, że jego sprzeciw choć jest ważny dla ciebie to w ostateczności nie jest decydujący.
Twój siedemnastomiesięczny maluch na placu zabaw woli nadal bawić się obok swoich rówieśników niż z nimi? Twojego szkraba bardziej interesuje zabawka koleżanki, a kolega jest interesujący za sprawą kolorowej piłeczki, która leży obok niego? To całkowicie normalne. W tym wieku zabawki często są przyczyną sporów między dziećmi, bo przecież trudno pogodzić roszczenia obydwu stron „ Ja chcę! To moje!” Już w tym wieku warto pokazywać dziecku, że najciekawiej jest bawić się wspólnie. Za każdym razem tłumacz smykowi, że jeśli się coś nabroiło to trzeba przeprosić, jeśli się czegoś chce to trzeba poprosić. Nawet jeśli maluch ma jeszcze problem z wypowiedzeniem tych dwóch słów.
Dziecko może cierpieć na koszmary senne. Niestety w tym wieku jest to całkowicie normalne. Twój szkrab może budzić się z krzykiem nawet przez kilka następnych miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że dziecko wiele widzi, lecz nie wszystko potrafi jeszcze zinterpretować.
Pomimo tego, że maluch jest teraz trudny i kapryśny, nie powinno to zniechęcać ciebie i twojego partnera do utrzymywania kontaktów towarzyskich, wspólnego wychodzenia na spacery czy na zakupy. Pamiętaj, że w waszym domu musi panować normalność, a dziecko musi wiedzieć, że to nie ono rządzi i dyktuje warunki w waszym domu. Wybierając się na spacer czy na zakupy warto wcześniej zadbać o potrzeby dziecka. Jeśli maluch będzie wypoczęty i najedzony, jest duża szansa, że uda wam się wyeliminować kilka przyczyn złego samopoczucia dziecka.
Polecamy: Siatki centylowe
Wskazówki dla rodziców:
- W chwilach zwątpienia i rezygnacji powtarzaj sobie, że to co teraz przeżywacie w domu jest normą, inni rodzice borykają się z takimi samymi problemami, które muszą znieść. Nadmierny spokój, wycofanie, byłoby u malucha w tym wieku sygnałem niepokojącym.
-
Dawaj maluszkowi możliwość decydowania w sprawach bezpośrednio go dotyczących. Jednak wybór dla niego musi być jasny i bardzo prosty. Na przykład – wybór owocu do zjedzenia – jabłko czy banan.
-
Miłość, radość i dużo śmiechu pomoże wam przetrwać najtrudniejsze chwile. Dlatego też jak najczęściej baw się z maluchem, łaskocz dziecko, turlajcie się po dywanie.
Zobacz kolejne miesiące rozwoju dziecka w naszym kalendarzu rozwoju dziecka!
Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 18