dziecko, rodzina, rodzice, niemowlę, zdrowie/fot. Fotolia

Jak sprawić, aby dom był bezpieczny dla twojego dziecka?

Czy wiesz, że do wypadków z udziałem dzieci dochodzi najczęściej w ich własnych domach? Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by stało się nieszczęście. Podpowiadamy, jakie niebezpieczeństwa mogą zagrażać maluchowi w domu i co zrobić, aby stał się on bezpieczny dla twojego dziecka.
/ 04.01.2012 11:49
dziecko, rodzina, rodzice, niemowlę, zdrowie/fot. Fotolia

Pierwsze lata życia twojego smyka to dla niego czas intensywnego poznawania świata. Nowa umiejętność samodzielnego przemieszczania się jest dla niego ekscytująca. Do niedawna przecież większy czas swojego życia spędziło nieruchomo, dlatego teraz zaczyna odkrywać świat na nowo. Maluch jest bardzo ruchliwy i chętnie robi nieobliczalne w skutkach eksperymenty. Dla małego odkrywcy kuchnia czy łazienka to pomieszczenia dużo ciekawsze niż jego własny pokój pełny zabawek. Aby ochronić swoje dziecko, zadbaj o jego bezpieczeństwo.  Warto zainwestować  w akcesoria, które zapewniają dziecku odpowiednią ochronę, wykonane z najlepszych materiałów i zgodnie z  europejskimi normami bezpieczeństwa. Nowoczesne wzornictwo sprawi, że idealnie wpasują do wystroju mieszkania.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na twoje dziecko w domu?

Polecamy: Praktyczne rady na ssanie kciuka przez dziecko

Chociaż dom kojarzy się z bezpieczeństwem, to niestety właśnie w nim dochodzi do większości wypadków z udziałem dzieci.  W szczególności powinnaś zwrócić uwagę na:

- Nieosłonięty palnik

Jeśli nawet twój mały odkrywca nie interesował się nigdy gorącymi garnkami i ogniem, istnieje  prawdopodobieństwo, że pewnego dnia  wyciągnie  w ich kierunku rączki. Zabezpiecz kuchenkę specjalną osłoną, aby dziecko nie miało możliwości sięgnięcia paluszkami do płomienia.

scandinavianbaby.pl, 129zł

- Przedmioty na kuchennym blacie

Uważaj na to, co zostawiasz na kuchennym stole. Nóż, zwisający kabel od gorącego czajnika elektrycznego mogą być atrakcyjnym przedmiotem dla dziecka. Staraj się, aby zawsze stawiać rzeczy możliwie głęboko, pod samą ścianą, a ostre przedmioty chować do zamykanych szafek.

- Drobne przedmioty na podłodze

 Twoje dziecko jest ciekawe świata i niczym mały odkurzacz wkłada lub próbuje włożyć do buzi wszystko, co znajduje na swojej drodze. Postaraj się usunąć z zasięgu malucha przedmioty, które mogą zmieścić się w jego buzi -  drobne monety, koraliki, szpilki, drobne części zabawek itp.

- Detergenty i leki

Tabletki do zmywarki, proszek do prania, pasta do butów czy  silne leki - połknięcie czegoś takiego przez twojego malucha może mieć tragiczne skutki.  Trzymaj chemię i leki  w miejscu niewidocznym dla dziecka. Może to być najwyższa półka albo szczelnie zamykana szafka. Leki, które zażywasz na co dzień, staraj  się nie trzymać  w torebce – dziecko z łatwością może je wyjąć. Gdy podajesz smykowi leki, nigdy nie nazywaj  ich cukierkami i słodkimi napojami.

- Szklanka z gorącym napojem

Skóra dziecka jest o wiele cieńsza niż dorosłego, więc oparzenia są bardzo głębokie. Przekraczające 15 procent powierzchni ciała mogą zagrażać życiu twojego malucha. Ze względu na  mały wzrost dziecka zwykły talerz parującej zupy może poparzyć smyka od stóp do głów. Nigdy nie stawiaj niczego gorącego w zasięgu rąk dziecka i nie pij gorących napojów, gdy trzymasz pociechę na swoich kolanach.

Polecamy:  Jak dezynfekować zabawki dla malucha?

- Łazienka

Podczas kąpieli nigdy nie zostawiaj dziecka samego nawet na chwilę! Niewielka ilość wody może być  niebezpieczna dla twojego szkraba. Warto zakupić matę albo paski antypoślizgowe i zabezpieczyć nimi wannę.


Pasek antypoślizgowy, Ikea, 9,99 zł

Mata antypoślizgowa do wanny z mocnymi przyssawkami, bepiecznydzieciak,pl, 26,40 zł

- Ogień

Zapalona zapałka, świeczka czy kominek może zainteresować twoje dziecko. Aby uniknąć oparzenia trzymaj dziecko z dala od tych przedmiotów! Jeśli posiadasz kominek w swoim domu zainwestuj w specjalną osłonę.

Osłona kominka,  baybymoose.pl, 567 zł

- Schody

Uchroń swoje dziecko przed niebezpiecznym upadkiem ze schodów montując specjalną bramkę. Zablokuje ona dziecku możliwość samodzielnego wędrowania po stopniach.

Bramka ochronna, baybymama.pl, 549 zł

- Szuflady i drzwi

Rozsuwane szuflady mogą wzbudzić ciekawość twojego dziecka, ale jak wiadomo, łatwo przytrzasnąć sobie nimi palce. Aby uchronić przed tym dziecko, kup specjalne blokady. Są bardzo tanie i  skuteczne.

Blokada do drzwi, scandinaviabayby.pl, 17,99 zł

- Kosz na śmieci

Załóż blokadę na drzwi szafki, w której znajduje się pojemnik z odpadkami. Dla malucha kubełek ze śmiećmi może być niczym zaginiony skarb piratów. Lepiej trzymać dziecko z dala od niego, gdyż może zawierać trujące rzeczy .

Blokada do drzwi szafki, Ikea, 9,99zł/ 3 sztuki

- Narożniki mebli

  Z pewnością nie uchronisz malucha przed wszystkimi upadkami, dlatego zabezpiecz narożniki mebli specjalnymi nakładkami.

Ochraniacz narożny, Ikea, 19, 99zł/ 8 sztuk

- Sznurki, kable

Wszystkie widoczne kable i  sznurki  schowaj w niedostępne dla dziecka miejsce. Maluszki potrafią okręcić sobie przewody wokół szyi, a to może grozić uduszeniem!

- Kontakty

 Zwróć uwagę na kontakty w ścianach: czy nie odstają, czy są dobrze zabezpieczone. Zdarza się, że mali odkrywcy próbują włożyć do środka różne przedmioty.  Mogą także próbować włożyć mokre, zaślinione paluszki do  środka, a to już krok od tragedii. Warto zakupić specjalne zatyczki do kontaktów, które uniemożliwią maluchowi „zabawę”.

Zaślepki do kontaktów, Ikea, 9,99zł / 12 sztuk

- Ostre i szklane przedmioty

 Wazony, przybory do szycia, cążki do skórek i inne ostre przedmioty, którymi z łatwością można zrobić sobie krzywdę trzymaj poza zasięgiem rączek dziecka. Do tego celu wybierz wysoką półkę i zamykaną szafkę. Dodatkową ochroną będzie specjalna blokada do szafek.

- Otwarte okno

Mały odkrywca może coraz bardziej interesować się  światem i w związku z tym będzie chciał samodzielnie wdrapać się na okienny parapet. Aby uniknąć niebezpieczeństwa, zabezpiecz okna blokadą i nie ustawiaj w jego pobliżu żadnych mebli, które ułatwią wspinaczkę maluchowi.

- Oszklone drzwi

Jeśli posiadasz takie w domu, zastanów się nad ich wymianą. Roześmiane i rozbiegane dziecko może wpaść na nie podczas niewinnej zabawy. Skutki wypadku mogą być opłakane dla malucha – przecięte mięśnie, ścięgna, nerwy. Lepsze będą drzwi pełne. Możesz także zastąpić szybę taflą pleksi lub zabezpieczyć ją folią, która zapobiegnie powstawaniu ostrych odłamków.

- Rośliny

Rośliny doniczkowe choć piękne, to mogą okazać się bardzo trujące dla twojego dziecka. Maluch z ciekawości może spróbować  kawałeczek kwiatka lub listka. Może skończyć się to tragicznie. Na czarnej liście znajdują się między innymi: bluszcz pospolity, fikus, difenbachia, oleander i asparagus.

- Niestabilne regały

Dzieci lubią się na nie wspinać, więc upewnij się, że się nie przewrócą. Jeśli to możliwe przymocuj  je do ściany.

Być może czytając ten tekst nasuwa ci się myśl, że to wszystko strasznie brzmi. Spokojnie! Bądź pewna, że za kilka lat będzie to jedynie wspomnienie nagłej rewolucji, jaką musiałaś dokonać, by ochronić małego odkrywcę przed wypadkiem. Bezpieczeństwo, zdrowie i uśmiech twojego dziecka jest przecież najważniejsze.

Zobacz także: Jak zadbać o czyste powietrze w sypialni dziecka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/17.11.2017 14:23
Uważam, że zapewnienie dziecku bezpiecznych warunków do życia to obowiązek każdego rodzica. Do wyżej wymienionych zagrożeń dodałabym również takie, które oprócz tego, że mogą wpłynąć na nasze dziecko podczas snu to i nam mogą zagrozić. Mówię tutaj o ryzyku zaczadzenia, jak i pożaru. Osobiście wolę spać spokojnie, bo liczę się z powagą tych ryzyk, dlatego też zdecydowałam się zamontować w swoim domu czujniki czadu oraz dymu. Fajna rzecz :) Poczytajcie sobie o tym :)
/05.01.2016 13:33
Moje dzieci były tak ciekawe że nawet z pomocą babci nie mogłam sobie poradzić...:) oczywiście to cieszy widząc ciekawość u dzieci. Bardzo pomocne okazały się zabezpieczenia na szafki. Takie proste, nie drogie a po prostu pomocne. Dziecko może się bawić swobodnie odkrywać świat oczywiście zawsze pod moja opieką ale "dobierając" sie do szuflady wiedziałam że sobie zwyczajnie sam z nia nie poradzi dzięki własnie tym zabezpieczeniom. Polecam sklep Piambo, maj zabezpieczenia, blokady, taśmy piankowe...itp.
/14.08.2015 16:37
http://verdodrzwi.pl - Ja osobiście dobrze oceniam te drzwi. Wysoka jakość produktów.
POKAŻ KOMENTARZE (4)