Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 18
Rozwój fizyczny dziecka
Pamiętasz próby biegania podejmowane przez dziecko miesiąc temu? Teraz jego starania owocują – potrafi nie tylko szybko biegać, ale także cofać się! Jego nowe umiejętności stwarzają nowe niebezpieczeństwa – podczas spacerów maluch będzie biegać koło ciebie, może próbować ucieczki.
Dziecko nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń – traktuje swoje maratony jak zabawę. W parku jest względnie bezpieczne – gorzej, jeśli spacerujecie koło ruchliwej ulicy. Pamiętaj, aby trzymać dziecko za nadgarstek, a nie za dłoń. Tak trzymane ma mniejsze szanse na wyrwanie się. Z pewnością będzie protestować przeciwko takiej kontroli – jednak nie ustępuj – chodzi przecież o bezpieczeństwo malca.
Polecamy: Dlaczego dziecko nie chce jeść?
Maluch w tym wieku z ciekawością obserwuje swoje ciało. Z zainteresowaniem patrzy na swoje narządy płciowe. Dotyka, bada, może stwierdzić przy tym, że dotykanie tych miejsc jest przyjemne. Pamiętaj aby tego nie piętnować. Twój mały szkrab nie doświadcza przy tym żadnego podniecenia czy seksualnego pobudzenia. Jest po prostu ciekawy własnego ciała – tak jak wcześniej stóp czy rączek.
Z pewnością zauważyłaś, że energia ruchowa rozpiera twojego malucha. Ruch na świeżym powietrzu czy zabawy w domu powinny pomóc rozładować nadmiar energii, a dodatkowo wzmocni mięśnie i ukształtuje układ ruchu i panowanie nad swoim ciałem.
Podczas zabaw asekuruj smyka, ale tak, by twoje ręce nie zaciskały się cały czas na jego ramionach. Niech malec poczuje choć trochę swobody.
Jeśli nadal karmisz dziecko piersią to już około osiemnastego miesiąca życia dziecka możesz zastanowić się nad odstawieniem dziecka. Pamiętaj jednak, że jeśli ty, a także twój maluch jesteście zadowoleni z karmienia nie musisz jeszcze rezygnować z karmienia piersią.
Najwyższa pora odzwyczaić malucha od smoczka, który może być przyczyną wady zgryzu!
Rozwój psychiczny dziecka
Pamiętaj , że teraz dziecko uczy się zachowania od ciebie. Często naśladuje swoich rodziców i powiela ich zachowania. Możesz coraz częściej zauważyć malucha z telefonem taty w ręku czy z twoją ulubioną szminką. Pamiętaj, by dawać dziecku dobry przykład!
Dziecko może być wciąż nieśmiałe w kontakcie z obcymi ludźmi - jest to normalne zachowanie. Podobnie jak nieumiejętność zabawy z innymi dziećmi - malec uczy się współodczuwania (może zdarzyć się, że przytuli inne płaczące dziecko). Na tym etapie rozwoju uwaga i akceptacja dorosłych jest dla niego najważniejsza.
Na dziecko w tym wieku bardziej wychowawczo działają pochwały za dobre postępki niż ganienie za złe.
Jeśli chodzi o zabawy z innymi dziećmi musisz uważać - prędzej czy później dojdzie do napadu agresji któregoś z uczestników zabawy.
Osiemnastomiesięczny maluch ma silne poczucie własności i niechętnie pożycza innym dzieciom własne zabawki.
Niestety coraz częściej u malucha występują napady agresji i histerie. Ciężko im zapobiec w tym wieku – malca charakteryzuje ogromna huśtawka nastrojów. Nie rozumie swoich uczuć, ale te negatywne (złość, gniew) zaczyna wyładowywać na swoim otoczeniu. Bije, gryzie, kopie, krzyczy i płacze – trwa to krótko, gdyż dziecko nie potrafi jeszcze długo się złościć.
Polecamy: Jak sprawić aby dom był bezpieczny dla twojego dziecka?
Po chwili chce przytulić się do ciebie, aby się uspokoić – możesz mu na to pozwolić. Niech nie drażnią cię te napady agresji – to normalne. Okaż malcowi cierpliwość i czułość – z czasem będą one coraz rzadsze. Na początku nie karz dziecka tylko tłumacz mu, że takie zachowanie jest złe.
Twoje dziecko w tym wieku zna około 50 słów i rozumie nawet najtrudniejsze polecenia. Cały czas ćwiczy wypowiadanie trudniejszych wyrazów, wymawia je po swojemu i bardzo się denerwuje, gdy się je poprawia, bo sądzi, że robi to dobrze i zrozumiale.
Uniemożliwiaj mu wyładowywanie agresji przez np. przytrzymanie rąk lub buzi (jeśli chce gryźć). Jeśli to nie pomoże, wprowadź system kar – nie chcesz przecież, aby napady histerii dziecka zdarzały się ciągle?
Polecamy: Jak rozpoznać ekologiczne zabawki?
Wskazówki dla rodziców:
- Nie martw się, jeśli maluch jest według ciebie "nieśmiały" w kontaktach z innymi ludźmi. Takie zachowanie jest całkowicie normalne w jego wieku. Smyk nie czuje jeszcze potrzeby nawiązywania nowych znajomości, gdyż pewnie czuje się w towarzystwie tych, których kocha i widzi na co dzień.
-
Pamiętaj o ostatnim szczepieniu dziecka na tężec, polio, krztusiec i błonicę.
-
Jeśli twój smyk nadal korzysta ze smoczka by móc się uspokoić, postaraj się powoli ograniczyć dostęp do niego. Spróbuj zaproponować maluchowi inne atrakcje, które sprawią, że zapomni o smoczku.
Zobacz także kolejne miesiące rozwoju w naszym kalendarzu rozwoju dziecka!
Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 19