POLECAMY

Jak interpretować wyniki na siatce centylowej?

Zmierzyłaś, zważyłaś swojego maluszka i nie wiesz co oznaczają wyniki na siatce centylowej? Spokojnie, mamy na to radę! Krok po kroku wyjaśniamy jak czytać i jak interpretować wyniki na siatce centylowej.
Jak interpretować wyniki na siatce centylowej?

Niezależnie od rodzaju siatki centylowej zasada posługiwania się tym narzędziem jest zawsze taka sama. I choć na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo skomplikowana, to uwierzcie nam – wcale taka nie jest!

Jak czytać siatki centylowe?

Każda siatka centylowa składa się z dwóch osi. Na osi poziomej oznaczony jest wiek dziecka. Na osi pionowej zawsze nanoszona jest badana cecha dziecka (np. waga, wzrost czy obwód główki).  Na siatce znajduje się 7 krzywych linii, które odpowiadają różnym centylom. Najniżej położony jest centyl 3, następnie 10, 25, 50, 75, 90 i 97, natomiast przestrzenie, które znajdują się pomiędzy tymi liniami nazywamy kanałami centylowymi. Obszar znajdujący się pomiędzy  centylami 3 i 97 określa granice normy, gdzie 3 – to dzieci niskie i ważące najmniej, a 97 – dzieci bardzo wysokie i ciężkie. Natomiast centyl 50 określa średni wynik na tle innych dzieci. Mówiąc dokładniej centyl, to wartość statystyczna mówiąca ile procent dzieci waży lub mierzy (w zależności jaką cechę badamy) tyle samo lub mniej  na tle równolatków.

Polecamy: Siatki centylowe

Normy krzywych na siatce centylowej znajdują się w przedziałach:

 • od 25 do 75 centyla – zakres szerokiej normy,
 • od 3 do 25 centyla – zakres wąskiej normy,
 • od 75 do 97 centyla – zakres wąskiej normy.

W naszym serwisie przygotowaliśmy dla ciebie 5 siatek centylowych. Pozwolą one obliczyć wynik dla dziecka do 5 roku życia. Siatki przedstawiają się następująco:

 • Siatka centylowa wagi dla dziewcząt lub chłopców,
 • Siatka centylowa wzrostu/długości dziewcząt lub chłopców,
 • Siatka centylowa obwodu główki dziewcząt lub chłopców,
 • Siatka centylowa obwodu ramienia dziewcząt lub chłopców,
 • Siatka centylowa BMI dziewcząt lub chłopców.

Po dokładnym zmierzeniu swojego dziecka, wprowadź wszystkie dane do przygotowanego przez nas formularza. Gdy już to zrobisz, program sam skreśli dla ciebie krzywe.

Każdy wprowadzony przez ciebie parametr (waga, długość/wzrost, obwód główki i obwód ramienia) oraz dodatkowo BMI dziecka zostaną zilustrowane na osobnych siatkach. W ten sposób otrzymasz 5 różnych siatek.

Powstały punkt przecięcia się linii (czerwona kropka) oznacza centyl, w którym znajduje się twoje dziecko.

Polecamy: Kalendarz rozwoju dziecka

Przykład

Jeśli kropka na wzrostu wagi pojawi się w miejscu 97 centyla, to oznacza to, że maluch jest wyższy od 97% dzieci w swoim wieku.

Inny przykład

Jeśli w wykresie wagi czerwona kropka mieści się w miejscu 25 centyla, oznacza to jedynie tyle, że maluch jest lżejszy od 75% równolatków jego płci, a cięższy od 25% innych dzieci.  

Należy zwrócić również uwagę na duże dysproporcje w krzywych – np. gdy wzrost dziecka znajduje się powyżej 75. centyla, a waga poniżej 10. Różnica nie powinna być większa niż 50 centyli.

Granice normy centylowej

Wynik poniżej 3 centyla, a także powyżej 97 centyla może być powodem do niepokoju i sugerować istnienie  zaburzeń w rozwoju dziecka. Pozostałe wyniki świadczą raczej o dobrym zdrowiu naszej pociechy.

Niepokojące i wymagające konsultacji z lekarzem są wartości poniżej 10 i powyżej 90 centyla.

Pamiętaj o tym, że nie tylko „suche liczby” świadczą o tym, czy twoje dziecko prawidłowo się rozwija. W siatkach centylowych ważny jest kształt wykresu (krzywa jaką wyznaczają centyle względem rozwoju musi  wznosić się systematycznie), a także proporcje pomiędzy wynikami, które dotyczą poszczególnych parametrów.  Jeśli twoje dziecko ma wynik w górnych lub dolnych granicach centylowych, ale wykres jest harmonijny (pomiary uzyskiwane podczas kolejnych badań utrzymują się w tym samym lub w sąsiednich kanałach centylowych) i nie występują duże rozbieżności między wykresem (do 2 kanałów centylowych) na przykład wagi i wzrostu, to wiedz, że nic złego się nie dzieje.

Polecamy: Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Co  jeszcze powinno wzbudzić twoją czujność?

Nanosząc kolejne wyniki swojego dziecka na siatkę centylową obserwuj dokładnie przebieg kształtu wykresu. Jeśli zaobserwujesz, że rozwój twojego dziecka spada lub podnosi się  na krzywej powyżej dwóch grup centylowych, wybierz się z maluchem do lekarza na konsultację. Niepokojący może być również rozwój, który opiera się na dużych dysproporcjach. Jeśli na przykład wzrost twojego dziecka mieści się na 75 centylu, a waga na 10 centylu, to sygnał alarmujący! Także gwałtowne wahania wagi lub zahamowanie wzrostu są sygnałem do niepokoju. Takich zmian najlepiej nie ignorować i jak najszybciej wybrać się do lekarza na konsultację.

Zachowaj spokój

Każdy rodzic chce, by jego maluszek rozwijał się prawidłowo.  Wielu z nich kupuje wagę i niemal codziennie sprawdza, ile waży dziecko. Pamiętaj, że nie jest to dobry pomysł. Z takich nadmiernych pomiarów niewiele dowiesz się o stanie swojego dziecka, bo nie będą one rzetelne. Przyczynią się jedynie do pogłębienia twojego stresu, jak i stresu dziecka.  Specjaliści zalecają kontrolować pomiar  malucha w następujących okresach życia:

 • 0 - 6 miesiąca życia – pomiar i ważenie  co 4- 6 tygodni podczas wizyt kontrolnych u lekarza,
 • 6 - 12 miesiąca życia – co 2-3 miesiące,
 • 2 rok życia – co 6 miesięcy,
 • w każdym kolejnym roku życia – raz w roku zmierzenie i zważenie.

Jeśli twoje dziecko urodziło się za wcześnie, twój maluszek wymaga stałej kontroli lekarskiej i dokładnej obserwacji. Pomiary można wykonywać codziennie.

Pamiętaj, by zachować spokój i po prostu obserwować malucha. Jeśli twój smyk nie ma problemów z apetytem, dobrze sypia, jest zainteresowany tym, co dzieje się dookoła niego i dobrze rozwija się intelektualnie i ruchowo, to nie ma powodów do niepokoju.           

Jeśli masz uwagi co do działania mechanizmu przedstawionych siatek centylowych prosimy o kontakt z redakcją (lifestyle.wieszjak.polki.pl)

Zobacz także: Co robić, gdy dziecko gorączkuje?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/8 miesięcy temu
Konkretnie na temat
/4 lata temu
CIEKAWY ARTYKUL DZIEKI
/6 lat temu
Pomocny artykuł w interpretacji wyników na siatce centylowej. Dzięki!!!
POKAŻ KOMENTARZE (2)