Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 12

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 12
Dwunasty miesiąc - tyle już minęło od dnia narodzin! Twoje dziecko zaraz skończy roczek, a ciebie rozpiera duma z powodu jego postępów. Zobacz, co czeka na ciebie i twojego szkraba w dwunastym miesiącu jego życia - zapoznaj się z kalendarzem rozwoju dziecka!
Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 12

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 12

To już ostatni miesiąc twojego dziecka w roli niemowlaka!

Rozwój fizyczny

Maluch bardzo szybko się porusza – wymaga twojej ciągłej czujności. Przeważnie przemieszcza się raczkując, turlanie i pełzanie poszły już w niepamięć. Twój maluszek lubi chodzić trzymany za jedną rączkę. Siła jego uchwytu jest coraz słabsza, a to znak, ze już niebawem szkrab postawi swój pierwszy samodzielny krok!

Nie zdziw się, jeśli twoje dziecko zacznie pokazywać palcem przedmioty, które chce otrzymać. Maluch zdobył już dostateczną kontrolę nad swoimi dłońmi. Poza rozwojem fizycznym wzrasta także poziom jego wiedzy o otaczającym go świecie. Rozumie coraz więcej, zwłaszcza nazwy prostych przedmiotów, a także proste zdania.

Polecamy:  Zawsze mieć dziecko na oku

Coraz częściej dziecko protestuje – mówi ci „nie”, a na potwierdzenie swoich słów kręci główką. Poza prostym przeczeniem potrafi także powiedzieć "mama", "tata"  oraz inne dwusylabowe, proste słowa.

Szczególnie lubi powtarzać usłyszane dźwięki. Ogromną radość sprawia mu naśladowanie kichnięć, kaszlnięć lub tykania zegara. Wie także, jakie dźwięki wydaja zwierzątka. Nie potrafi jeszcze powiedzieć „hau hau”, ale świetnie wie, że oznacza to szczekanie psa.

Maluch nie rośnie już tak szybko, ma trochę mniejszy apetyt choć z ciekawością poznaje nowe smaki. W dwunastym miesiącu życia maluszek może także próbować samodzielnie zjeść posiłek przy użyciu sztućców dla dzieci. Dziecko potrafi także składać małe budowle z klocków, zaczyna bawić się prostymi zabawkami wymagającymi myślenia przyczynowo-skutkowego.

Zobacz, jak zmienił się rodzaj zabawy – dziecko już nie uderza bezładnie zabawką o kant łóżeczka lub podłogę – teraz wie, jakie właściwości ma dana zabawka i wykorzystuje je.

Przeciętne dziecko w dwunastym miesiącu życia waży ok. 11 kg i mierzy 74 cm. Jego masa urodzeniowe potroiła się, a maluch przybierał około 2 cm na miesiąc.

Polecamy: Jak pielęgnować skórę dziecka?

Rozwój psychiczny dziecka

W tym wieku zazwyczaj dziecko jest bardzo pogodne. Z ciekawością poznaje świat i lubi się śmiać. Maluch jest bardzo towarzyski i nie boi się już tak bardzo obcych, jak kilka miesięcy temu. Sprawia mu przyjemność  wspólna zabawa z rodzicami w chowanego. Dziecko wykazuje ogromne zainteresowanie innymi dziećmi, ale wspólna zabawa często kończy się płaczem – dzieci zabierają sobie nawzajem zabawki nie rozumiejąc granicy pomiędzy „moje” a „twoje”.

Dziecko cały czas uważa, że jest w centrum świata – i choć rozpoznaje już wiele rzeczy, dalej jesteś dla niego wzorem. To w twoim otoczeniu czuje się najlepiej. Na pewno zauważyłaś, jak bardzo stara ci się zaimponować lub zrobić przyjemność.

Jeśli chwalisz go za jakąś czynność powtarza ją tak długo, jak trwa twoje zadowolenie. Pamiętaj zatem, aby chwalić malucha często!

Maluch potrafi już podać rzecz, o którą się go poprosi. Rozumie także proste prośby, zakazy, a także nakazy.

Polecamy: Jak zachowuje się roczne dziecko?

Wskazówki dla rodziców:

  • Nie martw się  jeśli jeszcze smyk nie próbuje stawiać pierwszych kroków. Bardzo dużo dzieci zaczyna chodzić dopiero w 13. miesiącu życia, niektóre nawet w 18. miesiącu. Pod żadnym pozorem nie stawiaj dziecka na siłę  – to niebezpieczne.
  • To dobry czas na pierwsze kąpiele w dużej wannie. Jeśli dziecko czuje się w niej niepewnie, wykąpcie się razem. W trakcie kąpieli możecie puszczać bańki lub przelewać wodę z jednych foremek do drugich.

Zapoznaj się z kalendarzem rozwoju dziecka na kolejne miesiące!

Zobacz także:  Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 13

Redakcja poleca

REKLAMA