Rodzinna debata – czy kupić zwierzaka?

Rodzinna debata – czy kupić zwierzaka?
Większość dzieci chciałaby mieć swojego zwierzaka – najczęściej wybór pada na psa. Wielu rodziców nie wyraża zgody na posiadanie przez dziecko psa lub innego zwierzęcia. Oto sposób na osiągnięcie kompromisu rozmową a nie kłótnią, wymianą argumentów a nie oskarżeń.
/ 19.04.2010 11:44
Rodzinna debata – czy kupić zwierzaka?

Najpierw wykonajcie pracę domową - krótkie zadania, dzięki którym ocenicie, czy jesteście gotowi na zakup zwierzaka!

Zadanie 1 - rodzinna debata, czy kupić zwierzaka?

Jeśli dziecko chce mieć zwierzę, a rodzice się na to nie zgadzają, zamiast kategorycznego „NIE”, proponuję, by każda ze stron spisała argumenty przemawiające za posiadaniem zwierzęcia i strony negatywne tej decyzji.

Zadanie 2 - rodzinna debata, czy kupić zwierzaka?

Niech każdy porozmawia z właścicielami różnych zwierząt – policzcie koszty utrzymania zwierzęcia i czas potrzebny na opiekę nad nim.

Zadanie 3 - rodzinna debata, czy kupić zwierzaka?

Zwróćcie uwagę na wiek dziecka, w którym rodzice decydują się kupić mu zwierzę.

Zadanie 4 - rodzinna debata, czy kupić zwierzaka?

Zróbcie grafik zajęć każdego z członków rodziny – zobaczcie kto i kiedy mógłby się opiekować zwierzęciem.

Zadanie 5 - rodzinna debata, czy kupić zwierzaka?

Zróbcie krótką charakterystykę kilku domowych zwierząt – szczególnie zwróćcie uwagę na warunki życia, jakich wymagają poszczególne zwierzęta i czy możliwe jest zapewnienie ich w domu.

Polecamy: Czy Azor chce być Twoim psem?

Zadanie 6 - rodzinna debata, czy kupić zwierzaka?

Niech każda ze stron wybierze najważniejszy powód – rodzice dlaczego nie mogą się zgodzić na zwierzę, dzieci – dlaczego pragną mieć zwierzaka.

A teraz rozmowa - argumenty na temat zakupy zwierzęcia

Po takim przygotowaniu przystąpcie do rozmowy, spokojnie, bez nerwów, przeczytajcie rzeczowe argumenty. Może uda się przekonać dzieci, że nie mogą na razie mieć zwierzęcia – bo jego koszt utrzymania jest za duży, bo dzieci są jeszcze za małe, żeby zaopiekować się zwierzakiem, a może niektórych zwierząt dzieci nie mogą mieć z uwagi na alergię.

A może uda się przekonać rodziców, że nauczycie się troszczyć o innych, że zamiast psa – wybierzecie rybki, że zanim zakupicie zwierzaka – dowiecie się wszystkiego na jego temat.

Jeśli zdecydujecie się na zwierzaka

Pamiętajcie – jednym z warunków zakupu zwierzęcia było dowiedzenie się o nim jak najwięcej przez dzieci. Rodzice – nie zapomnijcie konsekwentnie sprawdzić tę wiedzę. Dzieci – pamiętajcie, by jak najwięcej się dowiedzieć i wywiązać z obietnicy.

Jeśli zdecydujecie się na razie nie kupować zwierzaka

Nie przekreślajcie możliwości posiadania zwierzęcia na zawsze – może za jakiś czas wrócicie do tej rozmowy, a wtedy jej zakończenie będzie inne?

Czytaj także: Jak rozmawiać z niemowlakiem

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA