Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 13

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 13
Prezentujemy kalendarz rozwoju dziecka na trzynasty miesiąc życia! Minął pierwszy rok życia malucha. Możesz być już spokojniejsza – znasz swoje dziecko na tyle, że bez słów odczytujesz jego potrzeby. Jednak warto wiedzieć, co przyniesie kolejny miesiąc.
Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 13

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 13

Gratulujemy! Twój maluch właśnie zakończył okres niemowlęctwa. Większość maluchów, która wkroczyła w trzynasty miesiąc życia potrafi już samodzielnie siadać, a także coraz częściej próbuje  stawiać pierwsze kroki. 

Polecamy: Wybieramy fotelik samochodowy dla dziecka - galeria

Rozwój fizyczny dziecka

Trzynasty miesiąc życia malucha to dla niego czas wzmożonej ruchliwości  i odkrywania nowych, nieznanych terenów w najbliższym otoczeniu. Pierwsze kroki twojego dziecka nie będą jeszcze do końca samodzielnie - najlepiej, abyś podtrzymywała dziecko. Pamiętaj, że malec, choć potrafi już sam wstawać z siadu i siadać z powrotem, nie jest jeszcze na tyle silny, by samodzielnie iść.

Często będzie próbował trudnej sztuki chodzenia, lecz przeważnie jego próby będą kończyły się upadkiem. Maluch cały czas chce się rozwijać i doskonalić!

Pamiętasz siniaki związane z próbami raczkowania malucha? Teraz będą dwa razy większe! Nie przejmuj się nimi – dziecko ma blisko do ziemi, a organy wewnętrzne chroni jego tłuszczyk (maluch dalej jest bardzo pulchny).

Dziecko dopiero ćwiczy stanie – nie oznacza to, że nie raczkuje!

Maluch  z zainteresowaniem dotyka i bierze do rączek napotkane po drodze przedmioty. Dlatego też uważaj, by w zasięgu jego dłoni nie znalazły się drobne przedmioty, otwarte szafki czy kurki z gazem od kuchenki.

W trzynastym miesiącu rozwoju dziecko powinno potrafić pokazywać palcem wskazującym różne przedmioty. Doskonali ruchy dłoni, nie ma żadnych problemów z zabawkami – wkłada większe w mniejsze, dotyka ich tam, gdzie chce, trafia w kolorowe (nawet małe) guziki i chętnie maluje swoje pierwsze rysunki.

Chcesz sprawdzić, jak bardzo sprawne są dłonie dziecka, jak szybko się już rozwinęły? Pozwól mu samodzielnie jeść – dziecko bez problemów utrzymuje oburącz kubek, natomiast z łyżką radzi sobie o wiele gorzej. Nie jest w stanie trafić do buzi, czasem wypada mu z dłoni – nie mówiąc już o zawartości łyżki – ta ląduje na podłodze zaraz po przejęciu sztućca przez dziecko.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Pamiętaj także o nawyku wkładania wszystkiego do buzi – nawet jeśli malec przez chwilę przygląda się trzymanej rzeczy i wydaje się być nią zaintrygowany – na pewno zaraz włoży ją do buzi, by jej posmakować. Zwróć zatem uwagę co leży na niższych półkach – skoro dziecko może już wstawać z pewnością będzie sięgało po rzeczy leżące w zasięgu jego małych rączek.

Na początku drugiego roku życia malca przychodzi czas na odzwyczajenie dziecka od ssania piersi. Pomimo początkowych protestów dziecko po jakimś czasie zapomni o nawyku ssania – jego pamięć jest jeszcze krótka.

Rozwój psychiczny dziecka

Maluch w trzynastym miesiącu życia nadal woli zabawy z własną mamą niż z innymi osobami. Pamiętaj jednak, aby jak najczęściej oswajać dziecko i uczyć je kontaktów z innymi ludźmi.

To mama jest dla niego najważniejsza, choć zdarza się, że  w tym wieku dla małego smyka to właśnie tatuś odgrywa główną rolę (zależy ile dziecko spędza z nim czasu). Z pewnością zauważyłaś, że gadulstwo twojej małej pociechy znacznie się nasiliło. Maluch zna coraz więcej słów, chętnie je wypowiada, choć zazwyczaj osoby postronne bez twojej pomocy w roli tłumacza niewiele z nich rozumie.

W trzynastym miesiącu życia maluch potrafi wypowiedzieć około 50 słów.

W tym wieku twój smyk może chętnie współpracować z tobą przy porządkowaniu jego pokoju. Choć jego próby pomocy  niekoniecznie są poprawne to pamiętaj, by docenić jego wysiłki.

Polecamy: Kalendarz ząbkowania dziecka

Wskazówki dla rodziców:

  • Jak najczęściej mów do malucha, aby wspomagać jego naukę mówienia.
  • Gdy maluch jest w domu na jego stópki wkładaj skarpetki antypoślizgowe (nie kapcie)! Wychodząc na spacer dobierz dobrze dobrane obuwie.
  • Nie martw się  jeśli twój maluch jeszcze nie zaczął chodzić. Pamiętaj, że dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego nie ma powodów do paniki!
  • Maluch coraz lepiej radzi sobie z koordynacją rączek. Warto kupić dziecku najprostszą układankę – z pewnością będzie zachwycone nową zabawką.
  • Sprawdź w książeczce zdrowia dziecka na kiedy wyznaczono kolejne terminy szczepień  przeciwko różyczce, odrze i śwince.
  • Ucz malucha, że pewnych rzeczy nie wolno mu robić. Pamiętaj jednak , aby nie przesadzać z listą zakazów. Nie oczekuj także, że twój maluch się do nich od razu dostosuje. Jego bezpieczeństwo zależy wyłącznie od ciebie.
  • Sprawdź czy obecny fotelik samochodowy jest nadal właściwy dla twojego smyka.  Oceń wagę  i rozmiar fotelika.  Być może przyszedł czas na zakup nowego fotelika samochodowego?

Aby zapoznać się z dalszym rozwojem dziecka - przeczytaj kalendarz rozwoju dziecka na miesiąc 14:

Zobacz także:  Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 14

Redakcja poleca

REKLAMA