Dieta bez glutenu dla niemowląt
Gluten to białko zawarte w zbożach: życie, pszenicy, owsie i jęczmieniu. Dlatego należy unikać też innych produktów np. pieczywa, makaronów. Białko to może wywołać u dziecka, które ma predyspozycje do alergii nadwrażliwość, której objawem jest alergia lub celiakia. Po spożyciu produktów zawierających gluten może pojawić się u dziecka wysypka- objaw alergii albo biegunka, tłuszczowe stolce, niestrawność- objawy celiakii. Mechanizm powstawania zaburzeń polega na produkcji przez organizm maleństwa przeciwciał przeciwko obcemu białku. Przeciwciała te mogą uszkadzać kosmki jelitowe i powodować chorobę jelit - celiakię.
W profilaktyce oraz leczeniu celiakii stosowana jest specjalna dieta bezglutenowa. Polega na całkowitym wykluczeniu z posiłków produktów zawierających gluten. Nie można jeść ani zbóż ani ich przetworów, nawet minimalnych ilości.
W leczeniu choroby trzewnej zaleca się stosowanie diety bezglutenowej do końca życia. Zapobieganie chorobie trzewnej polega natomiast na nie podawaniu niemowlakowi (dziecku do 1 roku życia) glutenu, czasami dłużej.
Jak się objawia celiakia u niemowlęcia?
Nietolerancja glutenu objawia się u maluszków w sposób mniej nasilony. Dziecko, które nie toleruje glutenu, może mieć wysypkę, kolki, wzdęcia, biegunkę, czasem dołączają się dolegliwości ze strony układu oddechowego.
Czytaj też: Nabiał i tłuszcze w diecie przedszkolaka
W bardzo dużej licznie produktów spożywczych gluten może występować jako jeden ze składników obecnych w produkcie (na przykład w jogurtach, gotowych zestawach przypraw lub bulionach).
Produktami bezglutenowymi, które można spożywać bez obaw są: kukurydza, soja, proso, gryka, soczewica, ryż, ziemniaki, fasola, orzechy, a także czyste mięso (nie szynka, mortadele czy parówki, które mogą zawierać mąkę), owoce i warzywa.
Za bezglutenowe uznane są obecnie produkty, w których według ustaleń FAO/WHO zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (20 mg na kg). Oznaczone są międzynarodowym znakiem przekreślonego kłosa.
Polecamy: Dieta bezglutenowa u malucha - jakie produkty?
Produkty bezglutenowe dla malucha
Choćby na pierwszy rzut oka wydawało się, że właściwie nie ma co jeść, jest wiele produktów dozwolonych. Należą do nich:
- Produkty mleczne (mleko, serwatka, sery białe, maślanka, kefir). Uważaj: kupując przetwory mleczne trzeba przeczytać dokładnie, czy na terenie zakładu produkcyjnego nie używa się glutenu oraz czy nie został dodany np. pod postacią skrobi pszennej.
- Kawa, herbata ekspresowa nierozpuszczalna, herbatki ziołowe, kakao naturalne, woda mineralna.
- Świeże mięso, ryby.
- Masło, oleje, oliwa z oliwek.
- Warzywa i owoce.
- Pieczywo i makarony bezglutenowe.