karmienie dziecka fot. Panthermedia

7 zasad karmienia mlekiem

Podpowiadamy, jakie mleko wybrać oraz jak je przygotować, aby malec nie miał alergii i nie bolał go brzuszek.
/ 09.02.2012 14:55
karmienie dziecka fot. Panthermedia
Zasada nr 1 - mleko wybierz wspólnie z pediatrą
Nie każda mieszanka nadaje się dla twojego dziecka. Rozmowa z lekarzem na temat mleka jest wręcz konieczna, jeśli malec ma często kolki, wysypkę na skórze albo dużo ulewa.

Zasada nr 2 - dobierz dobrą wodę
Najlepsza jest butelkowana, bo dokładnie znasz jej skład. Wybieraj niegazowaną, koniecznie niskozmineralizowaną. To ważne dlatego, że w mleku w proszku jest dokładnie tyle witamin i składników mineralnych, ile potrzebuje twój malec. Dodawanie wody wysoko czy nawet średnio zmineralizowanej mogłyby powodować kłopoty z nerkami.

Zasada nr 3 - dbaj o higienę
To podstawa, bo dziecko ma bardzo wrażliwy brzuszek i może mu zaszkodzić coś, co dla ciebie jest bezpieczne. Zanim zaczniesz przygotowywać mieszankę, starannie umyj ręce mydłem. Umyj też dokładnie oraz wyparz butelkę i smoczek.

Zasada nr 4 - podawaj ciepłe mleko
Mieszanka powinna mieć temperaturę ok. 37°C. Takie mleko nie poparzy dziecka i jest najlepsze do trawienia. Picie ciepłego mleka jest też przyjemne. Zawsze przed podaniem dziecku butelki, wylej kilka kropli mleka na przegub dłoni. Powinny sprawiać wrażenie ciepła, ale nie parzyć.

Zasada nr 5 - przygotowuj tuż przed podaniem
Mleko jest bogate w białko, tłuszcze, witaminy i składniki odżywcze. Ale przez to jest też idealnym „pokarmem” dla bakterii, które bardzo szybko mogą się w nim namnażać. Jeśli dziecko nie chce wypić przygotowanego mleka, to ustudź je i wstaw do lodówki: może tam stać trzy, cztery godziny (zresztą maluch na pewno szybciej zgłodnieje). Pamiętaj tylko, by przed podaniem je podgrzać.

Zasada nr 6 - wylewaj resztki
Jeśli malec nie wypije wszystkiego, możesz spróbować podać mu butelkę za kilka minut. Jeżeli i tym razem odmówi, mleko wylej.

Zasada nr 7 - nie przekarmiaj dziecka
Normy podane na opakowaniu mieszanki dotyczące ilości karmień i wielkości porcji są orientacyjne. Każdy malec ma inny apetyt. Są dzieci, które
od urodzenia lubią jeść i zawsze wypiją wszystko, co wlejesz do butelki. Jeśli malec wypije wszystko i widzisz, że ma ochotę na więcej, możesz mu zrobić dokładkę. Gdy jednak domaga się jej za każdym razem, to zważ go w przychodni, zobacz, ile przybiera na wadze i porozmawiaj na ten temat z pediatrą. Doradzi ci, co robić.

Kiedy mleko trzeba zmienić?
Jeśli dziecko często ulewa, wymiotuje, ma biegunkę lub zatwardzenie, często boli je brzuszek, nie chce jeść albo na skórze pojawia się wysypka, idź z nim do lekarza. Być może pomoże zmiana mleka, jednak taką decyzję powinniście podjąć wspólnie z pediatrą.