Obecnie panuje „moda na odchudzanie”. Nastolatki coraz częściej zaczynają stosować radykalne diety już w bardzo młodym wieku. Dążenie do coraz szczuplejszej sylwetki, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne (np. zanik miesiączkowania, niedobór składników odżywczych, witamin). Nastolatka, która chce zgubić kilka kilogramów powinna stosować zbilansowaną i dopasowaną do swojego wieku dietę.
Choroby związane z zaburzeniami odżywiania (np. jadłowstręt psychiczny, żarłoczność psychiczna) mają początek skryty. Jednak przebieg jest bardzo poważny i nie należy tego bagatelizować, gdyż może stanowić zagrożenie życia.
Polecamy: Jadłospis tygodniowy dla nastolatki
Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Kiedy zauważysz u swojego dziecka poniższe objawy, powinnaś skontaktować się ze specjalistą:
- rozdrażnienie, nerwowość, problemy ze skupieniem uwagi,
- jedzenie w samotności – jednocześnie unikanie jedzenia w towarzystwie
- pomimo szczupłej sylwetki ograniczanie jedzenia tuczącego i ocenianie się jako osoby otyłej
- nudności i wymioty
- zanik miesiączkowania
- duży spadek masy ciała w ostatnim czasie
- spadek masy ciała o 15% poniżej prawidłowej wagi
- stosowanie tabletek przeczyszczających, leków moczopędnych
- ziemista cera, łamliwość paznokci, wypadanie włosów
- codzienne intensywne ćwiczenia fizyczne (nawet po kilka godzin dziennie!)
Pomimo że najlepszym sposobem, aby zapobiec chorobom związanych z zaburzeniami odżywiania, jest szczera rozmowa z dzieckiem. W tym przypadku może być to metoda niewystarczająca. Nastolatki dążąc do szczupłej sylwetki (często spowodowane jest to presją ze strony rówieśników) powiedzą Ci to, co chcesz usłyszeć, pomimo zupełnie innego zachowania.
Kiedy młodym osobom uda się zrzucić kilka kilogramów zazwyczaj stawiają sobie poprzeczkę na spadek wagi coraz wyżej i wyżej, często nie potrafiąc zaprzestać w odpowiednim momencie. Postaraj się wyjaśnić dziecku, na czym polegają choroby takie jak anoreksja i bulimia. Pokaż zdjęcia osób, które zmagają się z ta chorobą oraz udowodnij dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć i zwrócić się do Ciebie ze swoimi problemami.
Kontroluj również sposób odżywiania swojego dziecka. Spróbuj, abyście chociaż jeden posiłek dziennie spożywali wspólnie. Warto również przeprowadzać okresowe badania kontrolne, a w przypadku niepokojących symptomów skontaktować się z lekarzem.
Kiedy nastolatka chce się odchudzać, warto udać się do specjalisty, aby dopasował indywidualny plan dietetyczny i ćwiczenia fizyczne oraz aby spadek masy ciała był kontrolowany.
Zobacz także: Otyłość u dziewcząt w okresie dojrzewania