POLECAMY

Nie kupuj kota w worku, czyli o wakacyjnych bublach

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego na stronie Rzecznika Praw Dziecka pojawiła się zakładka zawierająca poradnik wakacyjny „Przed wakacjami – co warto wiedzieć”. My także podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę przy zakupie wakacyjnego wyjazdu!
Nie kupuj kota w worku, czyli o wakacyjnych bublach

Zawiera ona rzeczowe informacje dotyczące letniego wypoczynku. Z uwagi na letni wypoczynek najmłodszych warto wiedzieć, jak sprawdzić organizatora kolonii lub obozu.

Gdzie mogę znaleźć wiarygodnych organizatorów letniego wypoczynku dzieci i młodzieży?

Na stronach internetowych kuratoriów oświaty, jak również na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej znajdują się informacje dotyczące organizatorów letniego wypoczynku zgłoszonych do kuratoriów. Zatem po pierwsze sprawdź, czy wybrana przez Ciebie kolonia lub obóz figuruje na tej liście, możesz także poprosić organizatorów wypoczynku o przedstawienie Ci zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie placówki do kuratorium oświaty i tym samym akceptację oferowanych warunków bezpieczeństwa pobytu dzieci. 

Polecamy: Rodzinne wakacje z biurem podróży

Skąd mam wiedzieć, jakie warunki potwierdza zaświadczenie?

Zaświadczenie wydane przez kuratora oświaty organizatorowi wypoczynku letniego potwierdza spełnienie przez niego wymagań zawartych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasady jego organizowania i nadzorowania.

Zanim pracownicy kuratorium wydadzą zaświadczenie organizatorowi wypoczynku zbiorą informacje dotyczące lokalizacji i położenia budynku – przeanalizują odległość budynku od torów kolejowych i tras szybkiego ruchy, ocenią mikroklimat i jego wpływ na dzieci, przyjrzą się również dostępnej powierzchni, zgodnie z przepisami w sypialniach i izolatce powinny przypadać 3m2 na osobę, na jadalni i świetlicy wymagany jest 1m2 na osobę.

Jeśli kurator oświaty zatwierdził miejsce na wypoczynek oznacza to, że obiekt otrzymał również pozytywną opinię Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Komendy Rejonowej Straży Pożarnej, burmistrza lub wójta.

Czytaj także: Helpline - pomoc dla dzieci

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka – informacja prasowa

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)