Wakacje, lato, jak od lat jest czasem wytężonej pracy na polu. Trzeba zebrać zboże, skosić łąki, zatroszczyć się o zbiory warzyw i owoców i jak co dzień, zajmować się zwierzętami i wykonywać szereg zwykłych prac gospodarskich.
Pobyt dziecka na wsi może okazać się wspaniałą przygodą. Niestety rokrocznie media donoszą o wypadkach zagrożenia lub nawet utraty życia dzieci przebywających na wsi, którym dorośli nie zapewnili należytej opieki.
Polecamy: Bezpieczne poruszanie się w sieci
Dlaczego dochodzi do wypadków
Przyczyn wakacyjnych tragedii jest wiele: zmęczenie rodziców, ciekawość dzieci, brawura rodziców, zły stan techniczny maszyn rolniczych, przebywanie dzieci w miejscach dla niech niebezpiecznych, nadmierne spożycie alkoholu przez rodziców/opiekunów dziecka, brak lub mała atrakcyjność instytucjonalnych form opieki.
Gdzie dochodzi do wypadków
Miejscem wypadków są pola uprawne, zbiorniki wodne, zbiorniki na gnojowicę, drogi. Dzieci często pomagają przy pracach polowych, niekiedy same, mimo wieku 10 – 12 lat, prowadzą pojazdy rolnicze. Dzieci młodsze, dwu i trzyletnie maluchy sadzane są na nadkola traktory, są nieprawidłowo przewożone na rowerach, skuterach, a nawet w samochodach. Niedopilnowanie dzieci toną w zbiornikach wodnych, giną lub odnoszą ciężkie obrażenia w wyniku wypadków komunikacyjnych. Dzieci nie posiadają kasków ochronnych, ani innych akcesoriów chroniących je podczas upadku z roweru.
Na co jeszcze warto uważać
Wakacje to często okres upałów – należy chronić delikatną skórę dziecka przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Dzieci, szczególnie młodsze, powinny unikać przebywania na podwórku w czasie dużych upałów w godzinach najintensywniejszego słońca. Należy też zwrócić uwagę na występowanie komarów i kleszczy – dzieci trzeba zabezpieczyć przed ukąszeniami, ich skutkiem nie zawsze są swędzące bąble, czasem mogą wystąpić silne reakcje alergiczne lub zachorowania na choroby przenoszone przez komary i kleszcze.