POLECAMY

Świadomy wyjazd wakacyjny

Wyjazd wakacyjny ma być przyjemnością, a nie początkiem rodzinnej tragedii. Dlatego zwróć uwagę na kilka szczegółów związanych z wypoczynkiem Twojego dziecka.
Świadomy wyjazd wakacyjny

Ważne jest byś jako rodzic umiał skorzystać z przysługujących Ci praw i byś dobrze przygotował dziecko do zachowania w czasie podróży jak i podczas wypoczynku.

Co rodzic wiedzieć powinien przed wyjazdem dziecka na wakacje

To nie jest Twój kaprys, by sprawdzić stan techniczny autokaru i trzeźwość kierowcy wiozącego dzieci na kolonię lub obóz – przeprowadzona kontrola to Twój spokój przez kolejne godziny, które dziecko spędzi w podróży. Pytaj organizatora wypoczynku, czy przewoźnik zawarł w umowie zapis o dwóch kierowcach przypisanych do jednego autokaru. Możesz też pytać czy cena wycieczki, kolonii czy obozu zawiera opłatę za dodatkowe badania techniczne autokaru – przy 30 dzieci jadących autobusem koszt wyjazdu wzrośnie o 8 zł na osobę.

W autokarze powinien z dziećmi być opiekun – jeden na 15 uczestników, w jednym z autokarów powinien też jechać kierownik koloni lub obozu. Po każdym postoju opiekun musi sprawdzić stan liczebny grupy. Jeśli autobus będzie wyposażony w pasy – dzieci powinny je zapiąć.

Opiekunowie są zobowiązani do opieki nad powierzonymi im dziećmi, warto by były to osoby odpowiedzialne i nie bały się interweniować, gdy widzą brawurową i niebezpieczną jazdę kierowcy lub gdy kierowca rozmawia przez telefon w czasie jazdy. 

Polecamy: Moja pierwsza komórka - poradnik dla dzieci

Co musisz przekazać dziecku przed wyjazdem na wakacje

Poucz dziecko, że do autokaru może zabrać tylko mały podręczny plecak, który umiejscowi blisko siebie. Przejście miedzy siedzeniami autokaru musi być wolne – nie mogą się w nim znajdować żadne bagaże. Przygotuj dziecko na postoje – są one konieczne nie tylko ze względu na przewóz dzieci, ale też wynikają z przepisów o pracy kierowców.

Powiedz dziecku jak ważne jest, by słuchało poleceń opiekunów i wykonywało je, jeśli postój trwa 30 minut, to powinno kontrolować czas i o wyznaczonej porze wsiąść do autokaru.

Pod żadnym pozorem dzieci nie powinny chodzić w czasie jazd autokarem, stawać na siedzenia i wychylać się przez okno. 

Czytaj także: Czym skorupka za młodu nasiąknie... czyli kilka słów o savoir - vivre dzieci

Źródło: Komenda Główna Policji

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)