Bezpieczne poruszanie się w sieci

Bezpieczne poruszanie się w sieci

Z jednej strony należy byś sam/a zadbała o swoje bezpieczeństwo, z drugiej byś nie naruszał/a godności i prywatności innych użytkowników Internetu. Każdy z Was może doświadczyć tego co niedobre w Internecie, ale też każdy z Was może ulec iluzji anonimowości – lepiej żeby tak się nie stało.
/ 16.05.2010 19:23
Bezpieczne poruszanie się w sieci

Spotkanie z osobą poznaną w Internecie

Wiele znajomości zaczęło się w Internecie. Niektóre trwają już długie lata. Są jednak i takie, które lepiej, żeby nigdy się nie zdarzyły. W przypadku znajomości zawieranych przez internet, trzeba być bardzo ostrożnym. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie i czy to co pisze jest prawdą. Warto też o takich znajomościach powiedzieć rodzicom.
Jeśli będziesz pewna, że osoba, z którą rozmawiasz na gg jest osobą godną Twojego zaufania, możesz rozważyć spotkanie z nią. Zawsze jednak pamiętaj, żeby dwa razy się zastanowić zanim podejmiesz taką decyzję. Jeśli zdecydujesz się na spotkanie, powiedz o swoich planach rodzicom. Umów się w dzień i w miejscu publicznym, poinformuj rodziców o której wrócisz. Zastanów się też, czy nie pójść z kimś ze znajomych.

Jeśli jednak nie chcesz utrzymywać znajomości z osobą, która do Ciebie pisze, możesz ją zablokować.

Polecamy: Bezpieczny internet - rady a dzieci

Co wolno a czego nie wolno robić w sieci

W sieci tak jak w świecie realnym obowiązują pewne zasady, których trzeba przestrzegać. Te zasady zostały nazwane Netykietą. Jeśli chcesz być dobrze traktowana przez innych użytkowników Internetu, sama powinnaś dobrze zachowywać się w cyberprzestrzeni. Nie można nikogo obrażać, używać wulgaryzmów w Sieci itp. W każdym miejscu w Internecie przewidziane są inne rozwiązania, jeśli jeden z użytkowników obraża drugiego. Może być to ostrzeżenie od administratora, zablokowanie na pewien czas konta, może to być również usunięcie konta.

Czytaj także: Chroń swoją prywatność w sieci

Źródła: strona www.fdn.pl, strona www.helpline.org.pl. Pytania i odpowiedzi zaczerpnięte ze strony www.helpline.org.pl z zakładek „Najczęściej zadawane pytania”.