Jakie jest zapotrzebowanie dzieci na sen?

Lunatyzm dotyka najczęściej dizeci w wieku od 4 do 8 lat. Maluchy w większości prypadków "wyrastają" z choroby/fot. Fotolia
Czy wydaje wam się czasem, że wasze dziecko śpi zbyt mało? A może cały dzień jest zmęczone, a wieczorem i tak macie kłopoty z położeniem go spać? Jeśli tak, lub po prostu jesteście ciekawi jak zmienia się zapotrzebowanie dziecka na sen wraz z wiekiem, to ten artykuł jest dla was. Prezentujemy, jakie jest zapotrzebowanie dziecka na sen!
/ 17.03.2011 10:35
Lunatyzm dotyka najczęściej dizeci w wieku od 4 do 8 lat. Maluchy w większości prypadków "wyrastają" z choroby/fot. Fotolia

Ilość snu jakiej potrzebuje każdy z nas nie zależy tylko od naszego wieku. To kwestia w dużej mierze indywidualna. Pamiętajmy o tym kiedy porównujemy ile czasu śpi nasze dziecko a ile jego rówieśnicy. Może zdarzyć się, że ma ono nieco większe lub nieco mniejsze zapotrzebowanie na sen niż przeciętne w tym wieku.

Od trzech do sześciu lat - jakie jest zapotrzebowanie dziecka na sen?

Dziecko między trzecim a szóstym rokiem życia śpi najczęściej od 10,5 do 12 godzin w ciągu doby. Niektóre dzieci w tym wieku nadal śpią w ciągu dnia, ale ich drzemki są stopniowo coraz krótsze. Ważne, by nie próbować wpływać w sposób drastyczny na rytm snu dziecka. Próba gwałtownego wyeliminowania popołudniowych drzemek u dziecka, które nadal ich potrzebuje, może mieć negatywne skutki.

Zobacz też: Czym są rozwijanki?

Od siedmiu do dwunastu lat - jakie jest zapotrzebowanie dziecka na sen?

W tym wieku dzieci powinny spać od 10 do 11 godzin w ciągu doby. Czas pomiędzy siódmym a dwunastym rokiem życia jest niewątpliwie czasem znacznego wzrostu aktywności naszej pociechy. Pójście do szkoły podstawowej wiąże się z pojawieniem się wielu obowiązków, a także zajęć towarzyskich.

To normalne, że pora pójścia spać jest coraz późniejsza. Miejmy jednak na uwadze, że dzieci w wieku szkolnym często śpią krócej niż powinny.

Obserwujmy nasze dziecko żeby zorientować się czy nie poświęca ono na sen zbyt mało czasu. Jeżeli ma trudności z porannym wstawaniem a w ciągu dnia jest ospałe i marudne (możemy o to zapytać nauczyciela) to znak, że powinno kłaść się wcześniej do łóżka.

Zobacz też: Najlepsze łóżeczko dla dziecka?

Doniosła rola snu

Sen pełni niezwykle ważną rolę w procesie rozwoju i uczenia się. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. Zbyt mała ilość snu wpływa negatywnie na samopoczucie i koncentrację.

Niewyspane dziecko może mieć kłopoty z nauką i przyswajaniem nowych informacji. Może także sprawiać kłopoty wychowawcze, być nieposłuszne, marudne, a nawet agresywne.

Zobacz też: Sposób na nocne pobudki dziecka

Redakcja poleca

REKLAMA