Czym są rozwijanki?

Czym są rozwijanki?
Rodzice coraz częściej martwią się, czy ich pociechy poradzą sobie w środowisku rówieśniczym, jakim jest przedszkole. Praktykuje się wiele metod, aby przystosować dziecko do nowych sytuacji, domowych i nie tylko. Ostatnio jedną z najczęściej wybieranych są rozwijanki.
/ 31.08.2010 15:44
Czym są rozwijanki?

Dla kogo rozwijanki?

To zajęcia przeznaczone dla małych dzieci w wieku od 2 do 5 lat, które za zadanie mają dbanie o naturalny rozwój dziecka. Uczą samodzielności, odpowiedzialności, rozpoznawania i nazywania emocji, oraz pracy w grupie rówieśniczej.

To ostatnie jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, które większość czasu spędzają z rodzicami lub nianią, a ich kontakt z równolatkami jest sporadyczny. Dzięki tym zajęciom zauważą również, że pani przedszkolanka nie może skupić całej swojej uwagi na nim, co przecież nie rzadko robi mama.

Jeżeli martwisz się o, to czy Twoje dziecko poradzi sobie samo w przedszkolu, rozwijanki są dla Ciebie.

Co dają rozwijanki?

  • większą sprawność ruchową
  • dobre radzenie sobie ze stresem i emocjami
  • mniej problemów w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, jak i osobami dorosłymi
  • pomoc w szybszym przyswajaniu wiedzy
  • większą sprawność manualną
  • daje wiedzę o ludziach i otoczeniu

Jak to wygląda?

Na zajęcia uczęszczają rodzice wraz z dziećmi. Ćwiczenia są przeróżne, od wspólnych zabaw plastycznych po proste warsztaty kuchenne. W większości każdy rodzic pracuje ze swoim dzieckiem, są też jednak momenty, kiedy pociechy bawią się we własnym gronie. Wszystkie zabawy mają cel dydaktyczny.

Zajęcia prowadzi wykwalifikowana kadra specjalistów (psychologów, pedagogów i logopedów), co umożliwia indywidualne porady.

Wszakże takie wskazówki, czasami wydają się być kluczowe do zrozumienia zachowań dziecka, ewentualnie zmienienia naszego postępowania, które zawsze jest z dobrego serca i rodzicielskiej troski, jednak nie zawsze niesie korzyści wychowawcze.

Zobacz też : Oczekiwania  wobec dziecka

Gdzie i jaki jest koszt rozwijanek?

Rozwijanki są organizowane przez prywatne, jak i państwowe placówki, w których można kupić miesięczny karnet upoważniający do odbycia zajęć. Bez większych trudności znajdziesz je sieci. Na podstawie informacji zamieszczonych w Internecie, można wywnioskować, że wysokość ceny za jedne zajęcia (tj. 120 min) to około 45zł. 

Zobacz też : Jak wychować samodzielne dziecko

Jest ona jednak zależna od wybranego wariantu godzinowego, oto najczęściej się pojawiające: raz w tygodniu – 4 spotkania, dwa razy w tygodniu – 8 lub 12 spotkań. Rodzice sami muszą zadecydować, ile zajęć powinno odbyć ich dziecko. Taki wydatek to dość pokaźna suma dla domowego budżetu, dlatego warto poszukać rozwijanek, które są nieodpłatne, lub dofinansowane przez różne fundusze.

Jeżeli w Twojej miejscowości nie ma takowych zajęć, to z powodzeniem możesz sama robić z dzieckiem ćwiczenia tego typu. Nie wiesz jak? Podpytaj znajomych lub poszukaj informacji na temat rozwijających zabaw dla malca.

Warto inwestować w rozwój dzieci, które dzięki prostym grom i zabawom mogą nauczyć się więcej, aniżeli nam (dorosłym) się wydaje.

Redakcja poleca

REKLAMA