POLECAMY

Jak wkroczyć do świata finansów?

Gospodarowanie pieniędzmi to niezwykle ważna umiejętność. Chyba każdy z dorosłych pamięta swoje pierwsze zarobione pieniądze i planowanie - jak by je spożytkować. Jak zatem Twoje dziecko powinno gospodarować pieniędzmi?
Jak wkroczyć do świata finansów? fot. Czywiesz.pl

Dzisiejsza młodzież również chce być samodzielna, a jednym ze sposobów przejawiania tej samodzielności jest umiejętność kontrolowania wydatków.

Kiedy ja chodziłam do szkoły istniały Szkolne Kasy Oszczędności SKO, które spotkać można i dziś w szkołach podstawowych i gimnazjach. SKO działa na terenie szkoły za pośrednictwem nauczyciela, który tym samym odpowiedzialny jest za edukację ekonomiczną uczniów. Inicjatywa ta nie polega tylko i wyłącznie na wpłacaniu pieniędzy - wiążą się z nią imprezy konkursowe.

Jakie korzyści płyną z oszczędzania pieniędzy

SKO z poszczególnych szkół biorą udział w corocznych konkursach, w których klasy, szkoły i indywidualni uczniowie mogą wygrać cenne nagrody. Nagrodą za całoroczny trud oszczędzania są często wycieczki. Ale nie tylko oszczędność jest nagradzana. Ważne jest również, by uczniowie i prowadzący ich nauczyciel znaleźli ciekawe sposoby pozyskiwania pieniędzy.

Jedni sprzedają makulaturę i surowce wtórne, inni organizują aukcje prac plastycznych, imprezy okolicznościowe połączone z loteriami - pomysłów jest wiele, a każdy jest dobry jeśli przyczynia się do pomnożenia finansów.

A zatem obok oszczędzania nauczycie się jak wykorzystywać własne pomysły, jak szukać sposobów zarabiania pieniędzy i jak racjonalnie je wydawać.

Polecamy: Pierwszy telefon

Nie tylko szkoła uczy oszczędzania pieniędzy

Oszczędzania można uczyć się również w inny sposób - mając własne konto w banku. Co prawda nie otrzymasz do niego karty kredytowej, ani nie będziesz miał dostępu do usług maklerskich, ale miał dostęp do środków finansowych.

Założenie konta w banku wymaga oczywiście zgody rodziców i ... wieku, minimum 13 lat. Jeśli spełnisz te kryteria staniesz się jednym z klientów banku. 

Czytaj także: Zostań EKO zieckiem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)