Wydawać by się mogło, że dzieciom nie trzeba tłumaczyć do czego służy telefon. One przecież szybciej niż rodzice wiedzą jak wybrać i zapisać numer, jak napisać i wysłać sms, jak doładować konto, jak grać. A jednak wiele mitów i błędnych przekonań krąży wśród dzieci na temat telefonów, dlatego też musicie im uświadamiać czego absolutnie nie wolno robić z telefonem nim coś zupełnie przeciwnego powiedzą im rówieśnicy.
Czas korzystania z telefonów
Przestrzegaj dziecko przed ciągłym korzystaniem z telefonu. Niech wieczorem odkłada telefon z dala od łózka. Jeśli przebywa poza domem niech dzwoni o wyznaczonej porze i wtedy, gdy ma coś ważnego do przekazania. Naucz dziecko szanowania snu i odpoczynku innych osób – kategorycznie zabroń wysyłania smsów i dzwonienia w godzinach nocnych.
Ustalcie limit pieniężny na rozmowy telefoniczne
Zdecyduj czy telefon dziecka będzie na abonament, czy na kartę. Umówcie się, kto będzie pokrywał koszty przekroczenia abonamentu – kara za nadmierne korzystanie z telefonu może być zmniejszenie kieszonkowego. Taka lekcja z telefonem dobrze uczy gospodarowania środkami finansowymi.
Polecamy: Uświadomienie dziecka widziane oczami mamy
Do czego służy telefon i numery alarmowe
Ustal jasne zasady korzystania z telefonu: nie wolno na niego nagrywać ani za jego pomocą robić zdjęć osób, które sobie tego nie życzą. Są miejsca, w których jest zabronione używanie telefonów komórkowych i należy tego zakazu przestrzegać. Pod żadnym pozorem nie wolno dzwonić na numer telefonów alarmowych bez uzasadnionej przyczyny. Jednocześnie zapoznaj dziecko z numerami alarmowymi: 112, 997, 998, 999.
Więcej cennych informacji na temat korzystania z telefonu komórkowego przez dzieci znajdą Państwo w Poradniku Wakacyjnym Moja Pierwsza Komórka wydanym przez CenterNet w 2009r.
Czytaj także: Bezpieczne wakacje na wsi