Ćwiczymy oddychanie, aby ładniej mówić

Nocne moczenie - dla wielu krępujący problem. Czas sobie z nim poradzić!
By dobrze mówić, należy dobrze oddychać. Aby dobrze oddychać – należy ćwiczyć. Gdy trenujesz z dzieckiem, pamiętaj, by ćwiczenia dostosować do jego możliwości. Warto je poprowadzić w formie zabawy. A jak ćwiczyć? Opisujemy to w tym artykule.
/ 18.03.2010 15:21
Nocne moczenie - dla wielu krępujący problem. Czas sobie z nim poradzić!

Ćwiczenia oddechowe mają na celu pogłębić fazę oddechu, czyli zwiększyć pojemność płuc i wydłużyć fazę wydechową. Dzięki nim już nigdy ani tobie, ani twoim dzieciom nie zabraknie powietrza przy mówieniu lub czytaniu na głos. Dodatkowo wasze przepony staną się bardziej elastyczne i nie będzie bolał was brzuch ze śmiechu!

Jak ćwiczyć?

Przede wszystkim ćwiczcie razem – Ty i Twoja rodzina (może i tata się skusi?) i pamiętajcie o prawidłowej postawie – powinna być swobodna. W czasie wydechu nie należy pozbywać się „na siłę” całego powietrza. Pewna jego część powinna pozostać w płucach, by nie doprowadzać do sytuacji, że zabraknie Wam oddechu. Gotowi? No to zaczynamy!

1. Na rozgrzewkę zróbcie wdech nosem w pozycji stojącej. Potem unieście ramiona za głowę, a wydech zróbcie ustami i opuśćcie ramiona wzdłuż tułowia. To ćwiczenie powtórzcie kilkukrotnie.
2. Puszczajcie bańki mydlane – to doskonała zabawa dla całej rodziny! Z tego się nie wyrasta
3. Umieście słomkę w naczyniu z wodą i dmuchajcie przez nią, tworząc bąble. Wygrywa ten, kto zrobi największe!
4. Przygotujcie słomkę i kawałeczek papieru. Teraz trzeba wciągać powietrze przez słomkę tak, żeby przyciągnąć do niej papier i spróbować go przenieść w inne miejsce.
5. Nałóżcie pędzlem trochę farby na kartkę, potem weźcie słomki i dmuchajcie przez nie na farby. Gdy uda się rozciągnąć wydechem kolorowe plamy, powstaną bardzo ciekawe rysunki!
6. Dmuchajcie na kłębek waty lub lekką piłkę, np. do ping-ponga, przesuwając go po stole lub podłodze.
7. Przeprowadźcie mecz przy użyciu piłek do ping-ponga! Ale nie będzie to zwykły mecz, bo piłeczki można przesuwać tylko za pomocą oddechu – dmuchając na nie! Bramki możecie zrobić z czegokolwiek, ustawić dwie puszki lub umówić się, że jest nią leżąca na stole książka, w którą trzeba trafić!
8. Podrzucajcie piórko i starajcie się utrzymać je w powietrzu tylko samym wydechem. Pamiętajcie, żeby powietrze nabierać nosem, a na piórko dmuchać ustami.
9. Dmuchajcie na piórko przez obie dziurki od nosa, a następnie przytykajcie jedną dziurkę i dmuchajcie drugą i tak na zmianę.
10. Dmuchajcie na wiatraczki.
11. Kupcie gwizdki urodzinowe i dmuchajcie w nie z całej siły albo nie wydawajcie z nich dźwięku, tylko pozwólcie się im rozwinąć do końca i zwinąć. To doskonałe ćwiczenie kontroli siły wydechu.
12. Dmuchajcie na świeczkę, by ją zgasić, a po chwili tak, by płomień drgał, ale nie zagasł.
13. Nadmuchajcie kilka balonów. Dla dzieci to bardzo trudne, ale warto spróbować.
14. Naśladujcie odgłosy różnych ludzi, np.:
- kobiety: ha-ha-ha,
- mężczyzny: ho-ho-ho,
- chłopca: ha-ha-ha, ale hałaśliwie,
- dziewczynki: hi-hi-hi, piskliwie.
15. Umiecie gwizdać? To także jest ćwiczenie oddechowe. Pod warunkiem, że przed gwizdaniem nabieracie powietrze nosem.
16. Śpiewajcie razem piosenki i recytujcie wiersze.

Zobacz także: Jak radzić sobie z wybuchami złości dziecka

Wszystkie ćwiczenia oddechowe na pewno poprawią sposób mówienia, wzmocnią mięśnie odpowiedzialne za oddychanie i utrzymają wasze płuca w dobrej kondycji do późnego wieku. Dlatego ćwiczcie pilnie i głęboko oddychajcie. Powodzenia!

Źródło: Logopeda.pl

Redakcja poleca

REKLAMA