Jak wybrać komputer dla ucznia?

Jak wybrać komputer dla ucznia?

Komputer jest dziś jednym z podstawowych elementów wyposażenia ucznia - i nic w tym dziwnego, bo jest to doskonałe "narzędzie wielofunkcyjne". Koniec wakacji i początek roku szkolnego to dobry moment na zakup komputera - warto jednak przez chwilę zastanowić się, jakie urządzenie będzie optymalne dla naszej pociechy.
Jak wybrać komputer dla ucznia?

Generalnie, dla uczniów - szczególnie tych młodszych, którzy wciąż uczęszczają do szkół podstawowych lub gimnazjów - lepszym wyborem wydaje się komputer stacjonarny (tzw. desktop). Po pierwsze, takie maszyny są zwykle tańsze, wydajniejsze i łatwiejsze w rozbudowie, niż notebooki.

Za 2-3 tysiące zł można kupić stacjonarny komputer PC o naprawdę bardzo przyzwoitych parametrach, który świetnie sprawdzi się zarówno w zastosowaniach edukacyjnych, jak i w grach (komputer taki będzie zdecydowanie bardziej wydajny niż kosztujący tyle samo notebook).

Komputer to nie wszystko

Ale rozsądny stosunek możliwości do ceny to nie jedyna przewaga komputera stacjonarnego nad przenośnym. Dla rodziców dbających o zdrowie dzieci poważnym atutem będzie z pewnością fakt, iż w przypadku "desktopa" dużo łatwiej jest skłonić młodego użytkownika do przyjęcia prawidłowej pozycji przed monitorem (w przypadku notebooka bywa to dużo trudniejsze).

Zresztą, sam komputer to nie wszystko - nie mniej istotna jest kwestia dobrania odpowiedniej klawiatury, myszy oraz monitora. Na tych urządzeniach naprawdę nie warto oszczędzać - bo to z nich młody użytkownik będzie korzystał przez większość czasu. Klawiatura i mysz powinny być dobrej jakości - warto obejrzeć kilka modeli i wybrać te, które najlepiej będą pasowały do dłoni użytkownika.

- Choć w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się notebooki, to jednak rodzice uczniów szkół podstawowych zwykle wybierają komputery stacjonarne - z kilku względów. Po pierwsze, oferują one większą możliwość rozbudowy, co z kolei przekłada się na dłuższy żywot zestawu komputerowego (komputera nie trzeba wymieniać, gdy stanie się zbyt wolny - można go bez problemu unowocześnić, wymieniając odpowiednie komponenty). W przypadku młodych użytkowników istotne jest również większe bezpieczeństwo użytkowania (trudniej zrzucić komputer z biurka) oraz ergonomia pracy z komputerem stacjonarnym.

Zobacz też : Jak kupować komputer PC

Studenci częściej wybierają netbooki lub notebooki. Ale to oczywiste - dla nich dużo lepszym rozwiązaniem jest komputer przenośny, który bez problemu można zabrać na wykład czy weekendowy wyjazd do domu.

Jeśli chodzi o peryferia, to do komputerów dla uczniów w pierwszej kolejności dokupowane są głośniki (niezbędne np. przy nauce języków obcych) oraz drukarki. Co zaś się tyczy oprogramowania, to dużym zainteresowaniem cieszą się właśnie kursy językowe oraz pakiety aplikacji biurowych - komentuje Jacek Marynowski, Główny Specjalista ds. Zarządzania Grupą i Produktem firmy Vobis.

Trzeba też pamiętać o odpowiednim skonfigurowaniu monitora - urządzenie powinno być ustawione tak, by praca przed nim nie była męcząca dla oczu.

Oczywiście, nie jest tak, że przed komputerem przenośnym nie da się usiąść wygodnie - ale skłonienie młodego użytkownika do przyjęcia optymalnej postawy podczas pracy z notebookiem może być nieco trudniejsze niż w przypadku urządzenia stacjonarnego. Rodzice, którzy mimo wszystko chcieliby kupić swoim pociechom notebooka mogą pomyśleć o dokupieniu do niego zewnętrznego monitora oraz specjalnej stacji dokującej. Dzięki temu wyświetlacz będzie zawsze w stałej, optymalnej pozycji, a mimo to młody użytkownik będzie mógł w każdej chwili odłączyć komputer od stacji i zabrać go np. do szkoły.

Jak wybrać idealny komputer?

Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny model? Przede wszystkim warto podkreślić, że nie należy sugerować się ceną - porządny, godny polecenia komputer zwykle będzie nieco droższy od najtańszych produktów na rynku. Ale trzeba zadać sobie pytanie, czy warto oszczędzać na sprzęcie, który z założenia ma służyć całej rodzinie (bo przecież oprócz ucznia korzystać z niego będą również inne osoby) przez kilka najbliższych lat?

Oglądając różne modele, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jakość wykonania urządzenia - warto sprawdzić, czy obudowa wykonana jest z trwałych materiałów i czy jest odporna np. na ścieranie czy drobne urazy mechaniczne (to istotne w przypadku komputera przenośnego).

Równie istotne jest to, czy w urządzeniu zastosowano w nowoczesne komponenty, takie jak np. procesor, karta graficzna itp. - od tego zależy wydajność komputera oraz możliwość dalszej rozbudowy. A to w przypadku komputera PC kwestia niezmiernie ważna - tylko odpowiednio wydajny komputer umożliwi nam bezproblemowe uruchamianie aplikacji niezbędnych do pracy, nauki oraz rozrywki.

Najprostsza porada dla kupujących brzmi: warto wybierać produkty znanych, renomowanych marek, zwracając szczególną uwagę na te, do których można wykupić rozszerzoną gwarancję. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do tego, czy dane urządzenie nadaje się dla naszej pociechy, zawsze można spytać sprzedawcę - w profesjonalnych sklepach z elektroniką zawsze możemy liczyć na poradę eksperta.

Zobacz też : Mój brat telewizor

Ergonomia przede wszystkim

O tym, czy po dłuższej sesji przed komputerem nie będą nas bolały oczy, dłonie i plecy, nie decyduje wyłącznie dobór sprzętu - równie ważne jest odpowiednie biurko oraz krzesło i miejsce. Należy wybrać takie biurko, by monitor dało się ustawić centralnie przed użytkownikiem, zaś górna krawędź ekranu znajdowała się poniżej oczu. Również klawiatura powinna być umieszczona centralnie, na tej samej wysokości, na której opierają się łokcie użytkownika. Warto też zainwestować w fotel z regulacją wychylenia i wysokości - tak, by można go było optymalnie dobrać do wymagań konkretnego użytkownika.

Pamiętać też trzeba, by pomieszczenie, w którym znajduje się komputer, było dobrze oświetlone (ale bez źródła światła umieszczonego bezpośrednio przed monitorem) oraz wentylowane.

Podstawowe zasady komputerowego BHP wymagają też, by podczas pracy (lub grania) robić regularne przerwy, podczas których powinno się wstać, rozprostować kości i przynajmniej przez chwilę popatrzeć przez okno (najlepiej na jakiś znacznie oddalony obiekt).

 Eksperci z Instytutu Ochrony Pracy zwracają uwagę m.in. na konieczność:

  • prawidłowego ustawienia monitora przed użytkownikiem (na wprost, na jasnym, jednolitym tle i bez źródła świata za ekranem),
  • zachowania odpowiedniej odległości od monitora (idealne jest ok. 60 cm),
  • dostosowania wysokości i nachylenia krzesła/fotela do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika,
  • dostosowania temperatury pomieszczenia do pory roku (w zimie powinna się ona zawierać w przedziale: 18-22 stopnie, w lecie: 20-24 stopnie Celsjusza).