Krtań
U chłopców w okresie dojrzewania pod wpływem hormonów męskich, produkowanych w jądrach, rozrasta się krtań. Wraz z nią wydłużają się i pogrubiają struny głosowe – co powoduje zmianę tonacji głosu. Zmienia się on z dziecięcego i wysokiego na całkowicie męski – czyli niski i głęboki.
Jabłko Adama
Wspomniana wcześniej krtań to w rzeczywistości chrzęstna rura. Pojawiająca się na szyi charakterystyczna wystająca grdyka to nic innego jak tzw. jabłko Adama – czyli powiększona do całkiem pokaźnych rozmiarów krtań.
Chrypka i inne nieszczęścia
Zmiana tonacji może nastąpić bardzo szybko i gwałtownie. Dochodzi wtedy do zaburzeń głosu, czego pierwszym objawem jest chrypka. W następnej kolejności można zaobserwować zjawisko, określane jako mutacja głosu.
Głos się zmienia
Często bywa tak, że po otwarciu ust wydobywają się z nich najmniej oczekiwane dźwięki. Może być to bas, zachrypnięty – ledwo słyszalny szept lub nienaturalnie cienki, wysoki i piskliwy ton. Bywa to niezwykle krępujące. Ponieważ chłopcy doskonale to wyczuwają i obawiają się śmieszności, często unikają w tym czasie publicznego wypowiadania się – np. w szkole, na kursach językowych. Spokojnie chłopaki, nie ma się czym przejmować – na szczęście mutacja głosu to całkowicie normalne zjawisko i co najważniejsze – kiedyś przemija.
Mutacja głosu trwa zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy.
Czytaj też: Trądzik - obalamy mity
Śpiewanie czy fałszowanie?
Podczas mutacji szczególne trudności sprawia chłopcom śpiewanie. Tak naprawdę jest to problem tylko dla tych, którzy należą do chóru lub są śpiewakami. Po mutacji bywa tak, że niegdyś anielsko piękny, wysoki głos chłopca (tak zwany sopran chłopięcy) przemija bezpowrotnie.
Polecamy: Nadmierne pocenie się - jak temu zaradzić?