Nadmierne pocenie się – jak temu zaradzić?

Każdy, w zależności od przyzwyczajeń, upodobań, przyczyn chandry, może ratować się sprawdzonymi sposobami/fot. Shutterstock
Pocić się – rzecz ludzka. Natura nie stworzyła niczego bez potrzeby. Pocenie się ma na celu utrzymanie prawidłowej temperatury ciała oraz usuwanie toksyn z wnętrza organizmu. Często jednak jest tak, że reakcje naszego organizmu nie do końca nam się podobają.
/ 21.09.2010 13:47
Każdy, w zależności od przyzwyczajeń, upodobań, przyczyn chandry, może ratować się sprawdzonymi sposobami/fot. Shutterstock

Dlaczego pot chłodzi?

To całkiem proste! Żeby woda mogła zamienić się w parę, musi pobrać z otoczenia ogromną ilość ciepła (przypomina to mechanizm działania lodówek). W efekcie wypacając 1l potu (który w ok. 99% składa się z wody) pozbywamy się około 590 kcal. Dzięki temu proces pocenia się skutecznie obniża temperaturę ludzkiego ciała i chroni nasz organizm przed przegrzaniem oraz udarem cieplnym.

Wpływ hormonów

W dzieciństwie nasz pot jest niemalże bezwonny. Niestety charakterystyczna dla okresu dojrzewania burza hormonów sprawia, że nie dość, że pot staje się bardzo obfity, to jeszcze nabiera niezbyt miłego zapachu. Ręce są wilgotne, uwięzione w butach stopy nokautują ostrą wonią, a pod pachami widnieją mokre plamy. Niektórzy pocą się bardziej niż inni, po prostu są mniej odporni na stres lub zwyczajnie taka ich natura. Samo pocenie się nie ma nic wspólnego z brakiem higieny, co nie znaczy, że można o niej zapomnieć. Wręcz przeciwnie!

Zobacz też: Hormony a seks

M jak mycie

Codzienna kąpiel oraz zmiana bielizny, ubrań i skarpetek w dużej mierze pozwala zaradzić problemowi. Warto także zaopatrzyć się w dobry dezodorant. Aby uniknąć podrażnień skóry wybierz ten, który nie zawiera alkoholu – szczególnie jeśli depilujesz skórę pod pachami.

Bawełniany design

Wybieraj przewiewne ubrania z naturalnych tkanin: bawełna, wełna, len, jedwab. Unikaj jak ognia ciuchów z materiałów syntetycznych (nylon, lycra, poliester, wiskoza, akryl) – sprzyjają one poceniu się i rozwojowi mikroorganizmów odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach.

Błędne koło

Aby uniknąć nadmiernego pocenia się nie należy ubierać się zbyt ciepło. Nie daj się złapać w pułapkę – nie traktuj dodatkowego swetra czy bluzy jak pancerzyka mającego ukryć mokre plamy na koszulce. W rezultacie spocisz się jeszcze bardziej. Lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie koszulki na zmianę.

Cuda z apteki

Jeśli typowe antyperspiranty nie są wystarczająco skuteczne, warto udać się po pomoc do apteki. Być może farmaceuta poleci nam dezodorant do stóp, specjalny krem lub zaawansowany regulator pocenia, który wyeliminuje problem potu i jego przykrego zapachu. Pamiętajmy jednak, że specyfiki te mogą zawierać silnie działające substancje i należy stosować je ściśle z zaleceniami obecnymi na opakowaniu.

Zobacz też: Blokery przeciw nadmiernemu poceniu - przegląd preparatów

Redakcja poleca

REKLAMA