POLECAMY

Trądzik – obalamy mity

Trądzik młodzieńczy (Acne vulgaris) to niezakaźna choroba skóry, której początek przypada na okres dojrzewania. Objawem trądziku są zaskórniki, grudki, ropne zmiany zapalne – po prostu pryszcze na twarzy, szyi, plecach i dekolcie, czyli w łojotokowych strefach Twojego ciała. Nic fajnego…
Trądzik – obalamy mity

Winne są hormony

Burza hormonów w Twoim organizmie powoduje wzmożone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Normalnie, ta tłustawa substancja pełni rolę bardzo ważnego „kosmetyku” – ochrania skórę przed wilgocią, zimnem i szkodliwymi substancjami.

W okresie dojrzewania aktywność gruczołów łojowych jest niezwykle intensywna i przez to skóra staje się błyszcząca i tłusta. Czasami dochodzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i wydzielina nie może się wydostać. W efekcie tworzą się białe lub czarne kropki zwane zaskórnikami – jest to niezapalna postać trądziku – w zasadzie nie groźna.

Zobacz też: Nowoczesna antykoncepcja

Winne są bakterie

Niestety gromadzący się w porach zrogowaciały naskórek i łój są doskonałą pożywką dla bakterii, które przecież są stale obecne na powierzchni naszej skóry. To one są odpowiedzialne za rozwijający się stan zapalny. Niegroźne dotąd grudki stają się duże, zaczerwienione, ropiejące i bolesne. Z takimi pryszczami trzeba już postępować bardzo ostrożnie – nie dotykać i nie wyciskać – inaczej mogą pozostać po nich blizny.

Walka z trądzikiem

W zależności od nasilenia i rodzaju trądziku odpowiednie będą inne metody pielęgnacji skóry i ewentualnego leczenia. Na początek warto wypróbować linię kosmetyków przeznaczoną specjalnie dla młodej, borykającej się z trądzikiem skóry – w wielu przypadkach regularne stosowanie żelu do mycia twarzy, toniku i kremu antybakteryjnego przynosi spektakularne efekty. Cuda potrafi zdziałać także żel punktowy na wypryski.

Nie wysuszać

Częstym błędem w pielęgnacji skóry jest doprowadzenie do jej nadmiernego wysuszenia. W efekcie gruczoły łojowe zaczynają pracować jeszcze intensywniej aby w ten sposób zrekompensować skórze jej nienaturalną suchość. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy spróbuj częściej stosować krem nawilżający i wystrzegaj się toników na bazie alkoholu.

Czasami jednak trądzik jest tak nasilony, że konieczna będzie wizyta u lekarza – dermatologa. Bez obaw – w aptece jest sporo specyfików, które ułatwią Ci walkę z problemem.

Obalamy mity

  • Trądzik nie wynika z braku higieny. Wręcz przeciwnie – obsesyjne, ciągłe mycie może zaburzyć naturalną równowagę skóry i nasilić problem. Dwa razy dziennie w zupełności wystarczy.
  • Dotychczas nie zostało udowodnione, że rodzaj diety wpływa na trądzik. Czekolada, wędliny i tłuste, pikantne dania – wszystko jest dla ludzi, oczywiście z umiarem.
  • Słońce nie jest lekiem na całe zło. Co prawda po kliku dniach spędzonych na słońcu nasza skóra wygląda znacznie korzystnej, ale wraz z zakończeniem lata trądzik wraca ze wzmożoną siłą. Opalanie przyśpiesza starzenie się skóry i powoduje jej przesuszenie. Nie zapominaj o kremie z filtrem (im wyższy tym lepszy) i intensywnym nawilżaniu skóry.
  • Seks nie leczy trądziku (Jeśli tak myślisz, to z pewnością obejrzałeś tylko sam początek „Chłopaki nie płaczą”.) Aby dobrać odpowiednią i skuteczną terapię zgłoś się do lekarza dermatologa.

Oswoić trądzik – kilka porad

Twój trądzik to nie pępek świata. Nie łudź się, że jest on najważniejszym problemem Twoich znajomych. Prawdę mówiąc, wiele osób nie tylko nie przywiązuje do niego wagi, ale wręcz go nie zauważa. Nabierz do siebie zdrowego dystansu.

Nie rezygnuj z imprez, spotkań z przyjaciółmi i zajęć pozalekcyjnych. Wiele osób mających problem z trądzikiem zamyka się w domu i rezygnuje z normalnej aktywności, bojąc się, że nie znajdą akceptacji. Nic bardziej mylnego! Szkoda tracić czas na zamartwianie się – lepiej zrobić coś pożytecznego.

Nie rozkładaj rąk. Idź do dermatologa. Regularnie stosuj terapię i kosmetyki przeznaczone dla cery trądzikowej. Dzięki przekonaniu, że robisz wszystko co w Twojej mocy, będziesz czuć się lepiej.

Uszy do góry! Nie jesteś sam. Z trądzikiem walczą miliony ludzi. Wiele z nich już pokonało wroga. Tobie też się uda!

Zobacz też: Kiedy rozpocząć współżycie seksualne?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/miesiąc temu
Potwierdzam, zanim zaczniemy cokolwiek robić, stosować kosmetyki lub leki należy pójść do lekarza, żeby ten zdiagnozował co nam dolega, w internecie są też warte uwagi artykuły na temat trądziku młodzieńczego: https://poznajsevolium.pl/tradzik-mlodzienczy/ :)
/rok temu
Mi na pewno w walce z trądzikiem pomagała żywa sól magnezowa.
/2 lata temu
Trądzik ? Jak mi zaczęły wywalać, kupowałem 3-4 deka drożdży. Zjadałem je po trochu, ze śliną. Najpierw ''wywaliło'' mi na twarz multum krost. Później zniknęły. I miałem przez lata spokój z trądzikiem. Twarz gładka bez śladu trądzika. Poleciłem ten sposób synowi, ale po kilku dniach zarzucił tą terapię. Stosował różne preparaty i NIC. Miał trądzik przez kilka lat. Krosty wyciskał i mu się później paprało. Dobre rady nic nie dawały. On wiedział lepiej. ;)
POKAŻ KOMENTARZE (6)