Każdy z nas bez większego problemu umie nazwać większość części ciała i narządów. Jednak nie dotyczy to narządów płciowych. W artykule zostaną dokładniej omówione narządy płciowe zewnętrzne.
Narządy płciowe żeńskie
Narządy płciowe dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Do narządów zewnętrznych zaliczamy te, które możemy zobaczyć na pierwszy rzut oka. Należą do nich: wargi sromowe (większe i mniejsze), łechtaczka i przedsionek pochwy. Narządy płciowe wewnętrzne to takie, które znajdują się wewnątrz ciała. Należą do nich: jajniki, jajowody, macica i pochwa.
Najbardziej zewnętrzną częścią kobiecych narządów płciowych są wargi sromowe większe. Są to dwa fałdy skóry owłosionej. Z przodu łączą się spoidłem przednim a następnie przechodzą we wzgórek łonowy. Z tyłu łączą się spoidłem tylnym, za którym znajduje się odbyt.
Po wewnętrznej stronie warg sromowych większych znajdują się wargi sromowe mniejsze. Są zbudowane z cienkiej skóry nieowłosionej. Od przodu otaczają łechtaczkę.
Łechtaczka leży poniżej spoidła przedniego warg sromowych i jest otoczona przez wargi sromowe mniejsze. To odpowiednik prącia u mężczyzny i składa się z podobnych części (żołądź i 2 ciała jamiste). Na zewnątrz widać tylko niewielka jej część. Jest bardzo wrażliwa na dotyk, a nawet niewielki uraz może spowodować dużą bolesność.
Przedsionek pochwy to zagłębienie o kształcie elipsy między wargami sromowymi mniejszymi. Znajdują się w nim ujście cewki moczowej oraz wejście do pochwy (poniżej cewki). W przedsionku pochwy znajdują się też gruczoły wydzielające śluz, głównie pod wpływem pobudzenia płciowego, co ma ułatwić stosunek.
Polecamy: Czy pierwszy raz boli?
Narządy płciowe męskie
Męskie narządy płciowe również dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Do zewnętrznych zalicza się mosznę i prącie. Do wewnętrznych narządów płciowych należą jądra, przewody wyprowadzające nasienie oraz gruczoły dodatkowe (w tym prostata, czyli gruczoł krokowy).
Moszna to taki worek skórno-mięśniowy, będący uwypukleniem powłok jamy brzusznej, w którym znajdują się jądra. Leży między odbytem a prąciem. Moszna ma za zadanie utrzymywanie niższej temperatury jąder (ok. 34,5oC), ponieważ w cieplejszym środowisku spada produkcja plemników.
Prącie (penis, męski członek) jest zbudowane z żołędzi, 2 ciał jamistych, ciała gąbczastego i cewki moczowej. Ciała jamiste biegną równolegle do siebie, a poniżej nich pośrodkowo znajduje się ciało gąbczaste. Pod wpływem pobudzenia płciowego ciała jamiste wypełniają się krwią, co wywołuje wzwód (erekcję). W ciele gąbczastym znajduje się ostatni odcinek męskiej cewki moczowej, która ma ujście na szczycie żołędzi. Żołądź jest utworzona przez rozszerzające się ciało gąbczaste (nie zawiera ciał jamistych). Prącie pokryte jest skórą. Ruchomy fałd skórny pokrywający żołądź nazywamy napletkiem. Wewnętrzna powierzchnia napletka jest wilgotna i zawiera liczne gruczoły.
Polecamy: Prezerwatywa - plusy i minusy