Zabawy karnawałowe dla dzieci: jak zorganizować bal karnawałowy w domu?

Zabawy karnawałowe dla dzieci fot. Adobe Stock, exclusive-design
Zabawy karnawałowe dla dzieci warto przygotować wcześniej przed kinderbalem, by dzieci nie miały ani chwili nudy. Możesz zorganizować świetny bal karnawałowy w domu albo pomóc w przygotowaniu imprezy w przedszkolu. Wszelkie ruchowe i kreatywne, dadzą dzieciom dużo satysfakcji. Jakie są najlepsze zabawy karnawałowe dla dzieci?
Milena Oszczepalińska / 13.01.2023 14:50
Zabawy karnawałowe dla dzieci fot. Adobe Stock, exclusive-design

Dzieci uwielbiają karnawał i zabawy: mogą się przebierać w stroje ulubionych postaci z bajek, zajadać słodycze i tańczyć. Jeśli postanowiłaś zorganizować bal karnawałowy dla dzieci, możesz np. zainspirować się którymś z naszych pomysłów. Pamiętaj jednak, by zabawa była dostosowana do wieku i umiejętności małych imprezowiczów. Zobacz pomysły na ciekawe zabawy karnawałowe dla dzieci.

Spis treści:

  1. Wenecka maskarada
  2. Słodkie przekąski na karnawał
  3. Bal karnawałowy dla dzieci
  4. Zabawy karnawałowe dla dzieci w domu

Zabawy karnawałowe dla dzieci: wenecka maskarada

Wenecka maskarada to najbardziej znane wydarzenie karnawałowe w całej Europie. W czasie jej trwania organizowane są wielobarwne pochody, przedstawienia oraz pokazy sztucznych ogni.

Warto zainspirować się tym wydarzeniem i zorganizować najmłodszym prawdziwy bal maskowy. Niech kolorowe kartony, kredki, brokaty, czy rozmaite naklejki będą podstawą do stworzenia niezwykłych masek. Wystarczy wyciąć je na wybrany kształt, a później dowolnie udekorować. Maski karnawałowe mogą być naprawdę szalenie bogate - wykorzystaj nie tylko kolorowy papier, ale także wszelkiego rodzaju brokaty, cekiny, koronki i skrawki materiałów.

Pracuj razem z maluchami. Dzieci będą podekscytowane, że mogą przygotować swoje przebrania własnoręcznie, a następnie szaleć w nich cały wieczór! Dobrym pomysłem będzie również konkurs na najciekawszą maskę.

Słodkie przekąski na karnawał

Słodkie przekąski karnawałowe to podstawa tej niezwykłej imprezy. Warto przygotować ciekawe, oryginalne słodkości i nieco odmienić klasyczne przepisy, dodając im karnawałowego animuszu. 

Kreatywne podanie deseru z pewnością zachęci gości do zasmakowania - udekoruj więc przygotowane słodkości żelkami, drażami czy posiekanymi orzechami. Możesz przemycić także kilka zdrowych składników i zrobić słodkie przekąski z owoców lub warzyw - np. z jabłek, gruszek czy ciecierzycy.

zabawy karnawałowe w domu

fot. Zabawy karnawałowe dla dzieci/Adobe Stock, Natallia Vintsik

Bal karnawałowy dla dzieci

Co to za bal karnawałowy bez przebieranek? Jeśli chcesz zorganizować doskonałą imprezę, zasugeruj każdemu z dzieci, aby przygotowało oryginalne przebranie karnawałowe. Podczas balu możecie wspólnie odgrywać scenki - maluchy przebrane za księżniczki, dinozaury czy postaci z bajek wcielą się w swoje role i wspólnie uratują świat albo zrealizują inny, zaproponowany przez dorosłych lub dzieci scenariusz.

Szybkie przebranie karnawałowe możesz przygotować z kolorowych kartonów albo kupić gotowe kostiumy w sieci. Możesz także przygotować specjalne farbki do twarzy i przed balem pomalować buzie maluchów. Popularne są przede wszystkim zwierzęce motywy albo ornamenty.

Zabawy karnawałowe dla dzieci w domu

Dzieci nie lubią się nudzić, wiemy to nie od dziś. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o dodatkowe atrakcje. Gry i zabawy karnawałowe dla dzieci, które zintegrują najmłodszych, to podstawa. Podczas balu karnawałowego w domu warto zabawić się w „kolorowe dobieranie”. Na czym polega gra?

Każdy z uczestników ma swojego balona, z którym tańczy w rytm muzyki. Gdy ta się zatrzyma, animator mówi, jakie kolory muszą znaleźć się razem, np. czerwony z zielonym. Dzieci posiadające balony w danych kolorach muszą się odnaleźć i stanąć w parze. Dużo biegania i uśmiechu gwarantowane!

Inną ciekawą zabawą jest tzw. brakujące krzesło. Na pewno kojarzysz ją z czasów dzieciństwa. Wystarczy, że na środku pokoju ustawisz krzesełka - niech zawsze będzie o jedno mniej, niż dzieci, które biorą udział w zabawie. Puść muzykę i poleć maluchom chodzenie dookoła krzeseł.

Kiedy muzyka ucichnie, każde z nich musi zająć miejsce na krześle. Dziecko, któremu się to nie uda, odpada. Po tym, jak kolejny uczestnik odpada, zabieraj kolejne krzesło. Zwycięzca może być tylko jeden!

Jeśli chcesz zorganizować zabawy bardziej statyczne, zasugeruj maluchom stary i dobrze znany głuchy telefon. Zasady na pewno znasz.

bal karnawałowy dla dzieci w domu

fot. Zabawy karnawałowe dla dzieci/Adobe Stock, Victor

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 25.01.2016.

Czytaj także:
Przebrania karnawałowe dla dziewczynki
Koreczki na imprezę
Zaproszenie na bal karnawałowy

Redakcja poleca

REKLAMA