Jak zrobić karnawałową maskę? Gotowe szablony i prace plastyczne

maska karnawałowa szablon fot. Adobe Stock, Lynne Ann Mitchell
Zabawa karnawałowa nie może obejść się bez malowania twarzy, przebrań czy masek karnawałowych dla dzieci. Prostą maskę możesz wykonać w domu z dzieckiem, a w przedszkolu maluchy przygotowują bardziej zaawansowane tematycznie maski jako prace plastyczne. Potrzebujesz papieru kolorowego, papierowego talerzyka, nożyczek i kleju.
Edyta Liebert / 19.01.2023 16:40
maska karnawałowa szablon fot. Adobe Stock, Lynne Ann Mitchell

Karnawał to okres zabawy i radości, a przede wszystkim balów i przyjęć, na których nie może zabraknąć bajkowych postaci i kolorowych masek. Dlatego proponujemy wam przygotowanie masek karnawałowych dla dzieci w domu. Ich tworzenie sprawi mnóstwo radości. Potrzebujesz szablonu do maski oraz dowolnych dodatków: kredek, wyklejanek czy kolorowych pisaków.

Spis treści:

 1. Maska karnawałowa: szablon
 2. Maska karnawałowa namalowana na twarzy
 3. Maska karnawałowa wenecka
 4. Maska karnawałowa-zwierzątko: szablon
 5. Maska karnawałowa z kleju i bandaża

Maska karnawałowa: szablon

Gotowe szablony do masek karnawałowych możesz narysować samodzielnie albo pobrać z sieci. Taka praca plastyczna to wspólna zabawa i doskonały pomysł na spędzenie popołudnia w kreatywny sposób. Gdy maski będą już gotowe, można urządzić mini zabawę z ulubionymi przebojami dzieci, a także zorganizować bal przebierańców dla wszystkich kolegów i koleżanek dziecka.

Poza tym wspólne tworzenie masek to pretekst do rozmowy na temat karnawału, rodzajów masek, teatru, hucznej zabawy karnawałowej w innych krajach itp. Dzięki temu maluch dowie się czegoś ciekawego o świecie - nauka poprzez zabawę.

fot. Maska karnawałowa szablon/Pinterest

Dzieci z dumą będą prezentować swoją twórczość innym członkom rodziny oraz kolegom. Możesz zaprosić do wspólnej zabawy całą rodzinę lub bliskich przyjaciół dziecka. Gwarantujemy, że przygotowanie takich masek będzie świetną rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Maska karnawałowa dla dzieci namalowane na twarzy

Jeśli maluch nie chce nosić karnawałowej maski lub żaden wzór mu się nie podoba, alternatywą są "maski" namalowane na twarzy przy pomocy bezpiecznych, nietoksycznych farbek. Dzięki temu możesz stworzyć absolutnie każdy wzór.

W internecie dostępne są specjalne tutoriale, jednak jeśli nie masz zdolności manualnych, możesz wykonać bardzo prosty wzór albo... pozwolić maluchowi, aby samodzielnie stworzył coś, co go zadowoli.

fot. Maski karnawałowe malowane na twarzy/Pinterest

Maska karnawałowa wenecka 

Kolorowe maski zainspirowane weneckimi idealnie oddają tradycyjny charakter karnawału. Mogą być wykonane z papieru i przyozdobione brokatem, cekinami i kryształami. Będą idealnym elementem do karnawałowej stylizacji. Możesz je wykorzystać do waszej domowej zabawy lub jako element kostiumu na bal przedszkolny.

fot. Maska karnawałowa wenecka szablon/Pinterest

Potrzebne materiały:

 • kolorowy brystol lub blok techniczny,
 • ołówek,
 • nożyczki,
 • klej,
 • brokat w pisaku,
 • wstążki,
 • kolorowe naklejki, koraliki, kryształki, cekiny, piórka,
 • kredki lub mazaki,
 • taśma klejąca,
 • słomka.

Jak zrobić maskę wenecką?

 1. Na brystolu lub sztywnej kartce np. z bloku technicznego, odrysuj kształt dziecięcych okularów. Możesz też skorzystać z gotowych szablonów, np. ze zdjęcia powyżej.
 2. Wewnątrz narysuj dwa owalne kształty (otwory na oczy).
 3. Na zewnątrz odrysowanych okularów, narysuj dowolny kształt maski.
 4. Wytnij kontur maski i owalne otwory wewnątrz maski. W celu wycięcia otworów, najlepiej ostrym ołówkiem przedziurawić kartkę, a dopiero później ciąć po narysowanej linii.
 5. Słomkę do napojów przyklej wewnątrz maski karnawałowej za pomocą taśmy klejącej, w ten sposób uzyskasz rączkę do trzymania maski.
 6. Teraz pozwól swojemu dziecku przyozdobić maskę lub zróbcie to wspólnie.
 7. Za pomocą kredek, mazaków, cekinów, błyszczących brokatów, stwórzcie oryginalne ozdoby.
 8. Dokleicie kolorowe piórka, koraliki, kryształki. Piękna, oryginalna i w dodatku własnoręcznie zrobiona maska karnawałowa dla dziecka, jest już gotowa.

maski karnawałowe

fot. Maska karnawałowa: szablon/Adobe Stock, Michael Flippo

Maska karnawałowa zwierzątko: szablon

Druga propozycja to maski zainspirowane zwierzętami. Możesz stworzyć maskę kota, królika, tygrysa, motyla lub ptaka. A później wykorzystać je jako element kostiumu lub pobawić się w mini teatr. Takie maski bez trudu wykonasz z kolorowego papieru lup talerzyków jednorazowych.

fot. Maska karnawałowa w kształcie zwierzątka/Pinterest

Możesz także pobrać wzór, wydrukować go, nakleić na sztywny brystol i wyciąć otwory: na oczy i gumkę. Jeśli chcesz, samodzielnie narysuj wzór (możesz posiłkować się tymi z internetu), a następnie wytnij go i udekoruj wspólnie z dzieckiem.

Potrzebne materiały:

 • kolorowy blok techniczny, 
 • ołówek,
 • nożyczki,
 • klej,
 • mazaki lub kredki,
 • kolorowa bibuła,
 • kolorowy papier,
 • cekiny, wstążki,
 • gumka do mocowania maski.

Jak zrobić maskę-zwierzątko?

 1. Na kartce bloku lub tekturze narysuj szablon maski np. motyl, kot, królik, ptak.
 2. Wewnątrz szablonu narysuj dwa owalne lub okrągłe kształty (otwory na oczy), można posłużyć się okularami lub przymierzyć szablon do twarzy dziecka.
 3. Wytnij maskę i otwory na oczy.
 4. A teraz wspólnie z dzieckiem ozdób maskę karnawałową: za pomocą mazaków narysujcie tygrysie paski, a z kolorowego papieru wytnijcie ptasie pióra. Oczy kota lub lisa ozdób cekinami, a z kolorowych wstążek stwórz czułki motyla.
 5. Gdy maska będzie już gotowa, przymocuj gumkę.

Maska karnawałowa z kleju i bandażu

To już wyższa szkoła jazdy, która od malucha będzie wymagała trochę poświęcenia, chyba że masz specjalną główkę-manekina (np. jeśli jesteś fryzjerem albo masz go w rodzinie). Jeśli nie, będzie potrzebna duża dawka cierpliwości.

fot. Maska karnawałowa DIY/Pinterest

Przygotuj paski papieru lub gazety, zwilż je lekko wodą (najlepiej spryskiwaczem, żeby woda nie kapała), a następnie ułóż na twarzy dziecka tak, aby powstał kształt maski. Następnie poczekać aż papier wyschnie i zachowa przygotowany kształt. Możesz do tego użyć zimnego lub letniego nawiewu suszarki.

Następnie delikatnie zdejmij maskę i bardzo ostrożnie posmaruj ją klejem. Na tak przygotowaną konstrukcję powoli nakładać kawałki bandaża. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie pomaluj i udekoruj według uznania.

maska karnawałowe DIY

fot. Maska karnawałowa: szablon/Adobe Stock, Zaleman

Artykuł na podstawie tekstu Joanny Błażałek. Pierwotnie opublikowany 02.01.2013.

Czytaj także: Zabawy karnawałowe dla dzieci w domu lub przedszkolu27 pomysłów na zabawy z dziećmi5 wciągających zabaw plastycznych dla dziecka

Redakcja poleca

REKLAMA