Węglowodany w diecie przedszkolaka

Węglowodany w diecie przedszkolaka
Wiek przedszkolny to bardzo intensywny moment życia dla malucha. W tym okresie tempo przyrostu masy ciała dziecka zmniejsza się, bądź często zatrzymuje. Przyczyną bywa brak zainteresowania jedzeniem, a czasami brak uczucia głodu. Jednak zapotrzebowanie na składniki odżywcze przedszkolaka wzrastają! W diecie powinny się znaleźć…
Węglowodany w diecie przedszkolaka

Powinny stanowić podstawę jadłospisu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Są źródłem witamin z grupy B, błonnika pokarmowego oraz cennych mikroelementów. Pamiętajmy, że produkty zbożowe, to nie tylko pieczywo, ale także kasze, makarony, otręby, mąki, płatki zbożowe. Wszystkie te produkty powinny znaleźć się w codziennej diecie przedszkolaka. Przy wyborze tych produktów należy oceniać wygląd, sposób opakowania i świeżość. Wybierajmy pieczywo pełnoziarniste (unikajmy tych z barwnikami, jak miód czy karmel). Kasze powinny być grube, mąki z grubego przemiału, makarony ciemne. Jeśli chodzi o płatki wybierajmy jęczmienne, żytnie czy owsiane, zamiast kukurydzianych i gotowych produktów śniadaniowych.


1. Produkty zbożowe

Podobnie jak produkty zbożowe powinny znaleźć się w codziennym menu. Są źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika i mają niewiele kalorii. Energii dostarczają w postaci węglowodanów złożonych, nie powodują więc odkładania się tkanki tłuszczowej.

Polecamy: Co i jak jeść, czyli piramida zdrowego żywienia


2. Warzywa


Warzywa należy podawać do każdego posiłku. Jeden raz w ciągu dnia warto podać je w formie gotowanej. Kupujmy warzywa świeże lub mrożone, raczej nie obrane i nie rozdrobnione, ale przede wszystkim różnorodne! Przy przygotowaniu sałatek i surówek istotne jest by pamiętać o dodatku tłuszczu. Warzywa są źródłem witamin (A, D, E, K) rozpuszczalnych w tłuszczach, do których wchłaniania konieczny jest tłuszcz. Do przygotowania surówek i sałatek najlepiej nadają się oleje zawierające jedno nienasycone kwasy tłuszczowe (np. oliwa).

Polecamy: Magia bazylii i oregano


3. Owoce

W przeciwieństwie do warzyw dostarczają energii w postaci węglowodanów prostych. Dlatego nie powinny dominować w diecie, ale powinny pojawić się w codziennym jadłospisie przedszkolaka. Owoce są nieocenionym źródłem witamin i mikroelementów. Nie zapominajmy o owocach suszonych, które z powodzeniem mogą zastąpić cukierki i słodycze, a przy tym dostarczają do organizmu cennych składników.

Redakcja poleca

REKLAMA