Rozwój dziecka – vademecum

Dziecko rozwija się intensywnie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach i latach życia / fot. Fotolia fot. Fotolia
Nigdy nie rośniemy szybciej niż w dzieciństwie. Rozwój dziecka jest równie intensywnym procesem. Zobacz tabelę prawidłowego wzrostu i masy ciała dziecka od poczęcia do 18. roku życia, dowiedz się, kiedy dziecko zaczyna mówić i jak uniknąć wad wymowy, sprawdź, jakie zabawki rozwijają zdolności dziecka, jak poradzić sobie z zachowaniem dziecka z ADHD i jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego...
Dziecko rozwija się intensywnie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach i latach życia / fot. Fotolia fot. Fotolia

Wzrost i masa dziecka – tabela

Zobacz tabelę prawidłowego wzrostu i masy ciała niemowlęcia (wartości dla każdego z 12 miesięcy życia) oraz tabelę prawidłowego wzrostu i masy ciała dziecka w wieku 2-18 lat.

Siatki centylowe

Sprawdź, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Za pomocą siatek centylowych obliczysz prawidłowy wzrost, wagę, obwód ramienia, główki i BMI dla dziecka do 5. roku życia.

Kliknij: Siatki centylowe

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Dziecko zaczyna formułować pierwsze, proste wyrazy około 9-12 miesiąca życia (choć rozwój dziecka to sprawa indywidualna i może się to zdarzyć trochę później). Pomoc dziecku w nauce mówienia jest niezbędna. Małe dziecko oswaja się z mową otoczenia – w towarzystwie innych dzieci uczy się mówić zdecydowanie szybciej.

Przeczytaj: Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Wady wymowy – jak im zapobiegać?

Wady wymowy mogą być spowodowane przez nieprawidłowy stan uzębienia, problemy ze słuchem, połykaniem lub oddychaniem. Warto wiedzieć, pod jakim kątem monitorować stan zdrowia swojego dziecka, by móc rozpoznać ewentualne trudności w rozwoju mowy i wymowy.

Zobacz: Jak zapobiegać wadom wymowy u dziecka?

Ćwiczenia logopedyczne

Polecamy zestaw sympatycznych ćwiczeń logopedycznych, dzięki których twoje dziecko usprawni swój aparat artykulacyjny (czyli buzię i nie tylko), utrwali słownictwo i prawidłową wymowę oraz rozbudzi wyobraźnię!

Polecamy: Ćwiczenia logopedyczne – zwierzątka leśne

Jakie zabawki rozwijają zdolności dziecka?

Miś – przytulanka, kredki, klocki, samochodziki i lalki, a może instrumenty muzyczne? Jakie zabawki najlepiej rozwijają zdolności dziecka? Czym powinniśmy się kierować przy wyborze zabawki na prezent dla dziecka?

Zobacz też: Jakie zabawki rozwijają zdolności dziecka?

Jak współpracować z dzieckiem z ADHD?

Współpraca z dzieckiem z nadpobudliwością psychoruchową (ADHD) to trudna sztuka. Trzeba jednak pamiętać – na przykład w chwilach zwątpienia – że dziecko nadpobudliwe nie zachowuje się tak, bo jest złośliwe, ale ze względu na zaburzenia. Rodzicom dziecka z ADHD jest z jego zachowaniem trudno, ale jemu również – trudniej mu się uczyć czy nawiązywać przyjaźnie.

Polecamy artykuł i video: Jak współpracować z dzieckiem z ADHD?

Z dzieckiem u psychologa – jak wygląda wizyta?

Jeśli dziecko bardzo boi się ciemności lub ma inne lęki, jeżeli podejrzewasz u niego ADHD lub inne zaburzenia, warto iść z dzieckiem do psychologa i skonsultować problem. Jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego? Czego się spodziewać?

Czytaj też: Z dzieckiem u psychologa – jak wygląda wizyta?

Redakcja poleca

REKLAMA