Jakie zabawki rozwijają zdolności dziecka?

W drugim półroczu życia dziecka, jego relacja z matką bardzo się zmienia
Zabawki to niezbędne wyposażenie świata Twojego dziecka. Poprzez zabawę nimi dziecko poznaje podstawowe prawa rządzące światem i rozwija niezbędne zdolności manualne i umysłowe. Dowiedz się, które zabawki rozwijają konkretne zdolności dziecka.
/ 14.09.2010 11:36
W drugim półroczu życia dziecka, jego relacja z matką bardzo się zmienia

Często zabawki są głównymi prezentami, jakie wybieramy dla dziecka. Podczas wyboru nie kierujmy się własnymi zachciankami – dziecko może mieć całkiem inne potrzeby niż nasze. Dlatego warto po zabawki wybierać się do sklepu z dzieckiem. Nasze wspaniałe skomplikowane prezenty mogą nie zostać zaakceptowane przez małego użytkownika. Zabawki powinny uczyć dziecko, rozwijać jego zdolności, a nie tylko ładnie wyglądać. Jakie zdolności pobudzą u dziecka poszczególne zabawki?

Miś – najlepszy towarzysz

Kupujemy najchętniej pluszaki, misie. To dobry wybór. Dzieci chętnie się nimi bawią, bo są milutkie w dotyku, łatwo się je przytula, można przebierać. Często są towarzyszami całego dnia. Dziecko wszędzie je nosi, np. miś i pluszak robi wszystko to, co dziecko. Maluch może z nim porozmawiać, nakarmić go. Takie zabawki dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i bliskości.

Polecamy: Siatki centylowe, czyli sprawdź rozwój fizyczny dziecka

Kredki – narzędzia nieskrępowanej kreacji

Uniwersalnym i zawsze trafionym prezentem są oczywiście różne kredki, flamastry, plasteliny czy farbki. Zawsze się przydadzą. Dzieci uwielbiają malować. Rozwijają swoje umiejętności twórcze. Zyskują poczucie przestrzeni. Uczą się kolorów, a także możliwości mieszania ich, tworzenia nowej jakości na zasadzie kombinacji.

Klocki – świat w wielu wymiarach

Innymi często kupowanymi zabawkami są klocki. Już najmłodszym dzieciom można kupić klocki dostosowane do ich wielu, najpierw z gąbki, potem proste drewniane. Dla starszych dzieci bardziej skomplikowane, z dużą ilością różnych elementów, kolorowe, z ludzikami. Klocki bardzo dobrze rozwijają zdolności manualne dziecka. Poznaje dzięki nim poczucie przestrzeni, trójwymiarowość.

Polecamy: Niemowlę bezpieczne w kuchni

Samochodziki i lalki – poczucie odpowiedzialności

Oczywiście w zależności od płci dziecka kupujemy lalki lub samochodziki. Choć i czasami chłopcy lubią pobawić się lalką a dziewczynki samochodzikiem. Córeczki chętnie bawią się lalkami, wózkami w mamy. Wyrabiają one opiekuńczość, odpowiedzialność. Samochodziki są ciekawe, można je popychać, robić zawody. Dzięki nim dziecko ćwiczy refleks, zdolności manualne.

Huśtawka – relaksujące kołysanie jak u mamy

Chętnie kupujemy dzieciom huśtawki, bujaki. Bujając się na pierwszej swojej huśtawce (leżaczku czy w kołysce), dzieci odczuwają przyjemność porównywalną to kołysania w łonie matki. Najpierw są kołysane przez rodziców na rączkach, a potem wszelkiego rodzaju bujakach.

Warto zakupić bujaki z pozytywkami, które będą uspokajały malca i rozwijały jego zdolności muzyczne. Dziecko, jeśli będzie najedzone i przewinięte chętnie w bujaku zaśnie.

Polecamy: Jak zadbać o prawidłową postawę dziecka?

Instrument muzyczny – pamięć słuchowa i odwaga publiczna

Bardzo dobrymi zabawkami są instrumenty muzyczne. Dzieci chętnie uczą się na nich grać. Poznają nowe tony i komponują swoje utwory. Zabawki takie rozwijają pamięć słuchową i zdolności muzyczne. Dzieci mogą się uczyć występować najpierw przed rodzicami a potem przed większym gronem słuchaczy. W przyszłości nie będą się bały występów przed publicznością.

Redakcja poleca

REKLAMA