Potrawy wigilijne dla dziecka - te możesz podać fot. Fotolia

Potrawy wigilijne dla dziecka - te możesz podać

Smażony karp i pierogi z grzybami nie są dla malca. Co zatem podać mu podczas wigilii? Sprawdź!
Agata Bernaciak / 25.05.2019 18:39
Potrawy wigilijne dla dziecka - te możesz podać fot. Fotolia

Choć wigilijne dania są zdrowe, co roku dla wielu dzieci ten wieczór kończy się pobytem na ostrym dyżurze. Przyczyną są ostre bóle brzucha spowodowane podawaniem mu potraw ciężkostrawnych. Zobacz, jak uniknąć takiego scenariusza!

Najlepsze propozycje wigilijnych dań głównych dla dziecka

1. Czerwony barszcz
Jest lekkostrawny i wartościowy ze względu na to, że zawiera żelazo i witaminę C. Do popijania lub z ziemniakiem możesz go podać już półrocznemu niemowlęciu; z dodatkiem łazanek lub pulpetów rybnych – po 10. miesiącu, a fasoli – po drugim roku życia. Bardzo smaczny dla niemowlęcia jest barszczyk ugotowany z jabłkiem. Nie podawaj dziecku do barszczu uszek z grzybami (są ciężkostrawne).

2. Żurek na zakwasie
Smyk (po skończeniu 10. miesiąca) może go zjeść z ziemniakami, łazankami lub np. z połówką jajka ugotowanego na twardo.

3. Ryby
Zamiast tradycyjnego karpia polecamy ryby morskie, gdyż zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3 oraz jod potrzebny tarczycy. Równie cenny ze względu na zawartość kwasów omega-3, a przy tym delikatny w smaku jest pstrąg. Spróbować ryby może już półroczny malec: w postaci zupy (trzeba ją przygotować z warzywami, a potem zmiksować). Oczywiście z ryb musisz starannie powybierać wszystkie ości.

4. Kapusta
Jeśli przygotujesz ją bez grzybów, to może jej spróbować już malec w 2. roku życia.

5. Pierożki, krokiety
Polecamy dla dziecka po skończeniu roku – z serem lub kapustą (ale bez grzybów!).

Najlepsze propozycje wigilijnych deserów dla dziecka

1. Kompot z suszonych owoców
Oprócz jabłek, śliwek i gruszek dodaj do niego morele – ze względu na zawartą w nich prowitaminę A (niezbędna do prawidłowego wzrostu oraz widzenia), a także rodzynki (źródło żelaza). Wigilijnego kompotu może się napić już półroczny malec.

2. Kluski z makiem lub kutia
Prawdziwą kutię (pszenica, mak, orzechy, rodzynki, miód) podaj przedszkolakowi, który dobrze gryzie. Mak zawiera magnez, rodzynki – żelazo, pszenica – witaminy z grupy B, orzechy mają dużo kwasów tłuszczowych omega-3, a miód poprawia odporność. Dziecku powyżej roku możesz dać do spróbowania odrobinę klusek z samym makiem.

3. Babeczki, pierniczki
Przygotowane w domu, z małą ilością cukru, są dobre już dla rocznego malca.napisane na podstawie tekstu opublikowanego w magazynie Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/19.12.2012 15:20
Nie ma kolacji wigilijnej, jest wieczerza!