Gimnastyka dla przedszkolaka - 10 pomysłów fot. Fotolia

10 pomysłów na gimnastykę dla przedszkolaka

Chcesz, by smyk był zwinny i nie wyglądał jak posążek Buddy? Nie pozwalaj mu siedzieć przed telewizorem i... ćwicz razem z nim!
Agata Bernaciak / 28.10.2014 05:07
Gimnastyka dla przedszkolaka - 10 pomysłów fot. Fotolia

Gdy człowiek jest objedzony jak bąk, zmęczony czy rozdrażniony, nie ma ochoty na skłony i przysiady. Dlatego, jeśli chcesz ćwiczyć z dzieckiem w domu, musisz znaleźć odpowiednią porę. Najlepszą będzie ta, w której smyk mówi: "Mamooooo, nudzę się" albo zaczyna rozrabiać.

10 pomysłów na gimnastykę dla przedszkolaka

Niezależnie od pory i okoliczności ćwiczenia powinny sprawiać dziecku frajdę – tylko wtedy będzie je wykonywało chętnie i dokładnie. Czasem wystarczy atrakcyjna nazwa, odrobina wygłupów – szczekanie, miauczenie – albo... powierzenie smykowi funkcji trenera. Zobacz sama!

1. Koncert

Malec siedzi na podłodze, podparty z tyłu dłońmi. Nogi ma ugięte w kolanach. Unosi zgięte nogi i na hasło "bęben!" uderza (lekko!) piętami w podłogę, a na hasło "pianino!" "gra" na niej paluszkami stóp. Może wystukiwać rytm konkretnej piosenki, np. "Wlazł kotek na płotek".

2. Wyścig wielbłądów

Maluch chodzi na czworakach, ale z wyprostowanymi nogami i wypiętą pupą, która wygląda jak wielbłądzi garb. Jeśli zwierzaków jest więcej, można urządzić wielbłądzie wyścigi. Dla utrudnienia odwzorujcie chód tego zwierzęcia (symetrycznie, czyli najpierw przestawcie lewą rękę i nogę, a później prawą rękę i nogę).

3. Wyścig raków

Smyk opiera się na rękach i nogach (brzuchem do góry), unosi biodra i wędruje w tej pozycji. Będzie miał większą frajdę, jeśli ty także spróbujesz!

4. Zabawa w basen

Dziecko leży na podłodze na brzuchu i "pływa" żabką (ale używa tylko rąk).

5. Tango

Stoisz twarzą do smyka i trzymasz go za ręce. Malec staje na twoich stopach i tak tańczycie.

6. Lustro

Siadacie po turecku naprzeciwko siebie. Dziecko naśladuje wszystkie twoje ruchy ("wkręcasz żarówki", kiwasz na boki głową, rysujesz w powietrzu kółka rękami). A potem zmiana ról – ty naśladujesz malucha. Zabawę możecie sobie urozmaicić robieniem głupich min: róbcie ryjek, uśmiechajcie się szeroko, wystawiajcie język itd. To świetne ćwiczenia mięśni twarzy – sprzyjają wymowie.

7. Szczeniaczek

Stoisz w szerokim rozkroku, a malec biega na czworakach wokół twoich nóg, wykonując ósemki (i oczywiście - szczekając albo popiskując jak mały piesek).

8. Modelka

Na podłodze rozciągnijcie skakankę lub sznurek (możecie też wykorzystać np. krawędź dywanu). Dziecko idzie (plecy proste, głowa wysoko, krok pełen godności) wzdłuż linii, stawiając stopy na krzyż, niczym modelka na wybiegu.

9. Zabawa z piłką

Malec w pozycji na czworakach uderza piłkę czołem i stara się nią trafić do bramki (można ją wyznaczyć za pomocą kręgli, klocków itd.). Licz, ile bramek tak zdobędzie.

10. Tresowany lew

Trzymasz hula-hoop, a dziecko przez nie przechodzi niczym cyrkowy lew przez płonącą obręcz. Przy każdym kolejnym ćwiczeniu możesz unosić hula-hoop nieco wyżej. Ale lew musi ryczeć! Głośno!

Poznaj więcej propozycji zabaw z dzieckiem:


Ćwiczenia zaczerpnięto z książki Sławomira Owczarka "Gimnastyka przedszkolaka", WSiP
na podstawie tekstu autorstwa Beaty Turskiej/Mamo to Ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/15.02.2017 14:04
Moja mała jak tylko się dało to chciała iść na zumbę, bo jej starsza siostra chodzi i wiadomo jak to jest, zawsze chcą po sobie papugować, myślałam, że dla takiego szkraba ciężko będzie mi znaleźć zajęcia ale okazało się, że bardzo fajne oferują w sosnowej szpilce i mała śmiga aż miło