Gimnastyka dla dzieci fot. Adobe Stock

Gimnastyka dla dzieci - 10 pomysłów na ćwiczenia fizyczne w domu

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci w domu to sposób na zabawę i porcję ruchu, kiedy pogoda za oknem nie pozwala na aktywność fizyczną na dworze. Gimnastyka dla dzieci może stać się wspólną aktywnością rodzinną.
Agata Bernaciak / 02.11.2020 05:07
Gimnastyka dla dzieci fot. Adobe Stock

Ćwiczenia fizyczne w domu i delikatna gimnastyka rozruszają stawy i mięśnie, pobudzą krew i dodadzą energii. Warto codziennie gimnastykować się z dziećmi - w domu lub na dworze. Jak to zrobić?

Niezależnie od pory i okoliczności, ćwiczenia powinny sprawiać dziecku frajdę – tylko wtedy będzie je wykonywało chętnie i dokładnie. Czasem wystarczy atrakcyjna nazwa, odrobina wygłupów – szczekanie, miauczenie – albo... powierzenie smykowi funkcji trenera.

Gimnastyka dla przedszkola powinna odbywać się w towarzystwie muzyki - wykorzystaj ulubione utwory lub zaskocz dziecko nową playlistą. Możecie tworzyć ją razem! Pamiętaj, że nie bez znaczenia jest to, czy sama nie unikasz rozciągania ciała czy ćwiczeń - maluchy chcą naśladować rodziców w każdej czynności, a zatem jeśli dajesz dobry przykład, pomysły na gimnastykę dla dzieci nie są ci potrzebne. 

Koncert gimnastyczny

Malec siedzi na podłodze, podparty z tyłu dłońmi. Nogi ma ugięte w kolanach. Unosi zgięte nogi i na hasło „bęben!” uderza (lekko!) piętami w podłogę, a na hasło „pianino!” - gra na niej paluszkami stóp. Może wystukiwać rytm konkretnej piosenki, np. „Wlazł kotek na płotek”.

Gimnastyka dla przedszkolakafot. Adobe Stock

Wyścig wielbłądów

Maluch chodzi na czworakach, ale z wyprostowanymi nogami i wypiętą pupą, która wygląda jak wielbłądzi garb. Jeśli zwierzaków jest więcej, można urządzić wielbłądzie wyścigi. Dla utrudnienia odwzorujcie chód tego zwierzęcia (symetrycznie, czyli najpierw przestawcie lewą rękę i nogę, a później prawą rękę i nogę).

Wyścig raków

Smyk opiera się na rękach i nogach (brzuchem do góry), unosi biodra i wędruje w tej pozycji. Będzie miał większą frajdę, jeśli ty także spróbujesz!

Zabawa w basen

Dziecko leży na podłodze na brzuchu i „pływa” żabką (ale używa tylko rąk). Ty także!

Gimnastyczne tango

Stoisz twarzą do dziecka i trzymasz go za ręce. Malec staje na twoich stopach i tak tańczycie, kiwając się w rytm muzyki.

Zabawa w lustro

Siadacie po turecku naprzeciwko siebie. Dziecko naśladuje wszystkie twoje ruchy („wkręcasz żarówki”, kiwasz na boki głową, rysujesz w powietrzu kółka rękami). A potem zmiana ról – ty naśladujesz malucha. Zabawę możecie sobie urozmaicić robieniem głupich min: róbcie ryjek, uśmiechajcie się szeroko, wystawiajcie język itd. To świetne ćwiczenia mięśni twarzy – sprzyjają wymowie.

Szczeniaczek

Stoisz w szerokim rozkroku, a przedszkolak biega na czworakach wokół twoich nóg, wykonując ósemki (i oczywiście - szczekając albo popiskując jak mały piesek).

Ćwiczenia fizyczne dla dzieci w domufot. Adobe Stock

Modelka 

To ćwiczenia gimnastyczne dla każdego, również dla dorosłych: na podłodze rozciągnijcie skakankę lub sznurek (możecie też wykorzystać np. krawędź dywanu). Dziecko idzie (plecy proste, głowa wysoko, krok pełen godności) wzdłuż linii, stawiając stopy na krzyż, niczym modelka na wybiegu. Ważne jest, aby napiąć mięśnie brzucha podczas tego ćwiczenia.

Gimnastyka z piłką

Dziecko w pozycji czworaczej uderza piłkę czołem i stara się nią trafić do bramki (można ją wyznaczyć za pomocą kręgli, klocków itd.). Licz, ile bramek tak zdobędzie.

Tresowany lew

Trzymasz hula-hop, a dziecko przez nie przechodzi niczym cyrkowy lew przez płonącą obręcz. Przy każdym kolejnym ćwiczeniu możesz unosić hula-hop nieco wyżej. Lew musi dodatkowo głośno ryczeć!

Artykuł na podstawie tekstu Beaty Turskiej/Mamo to Ja. Pierwotnie opublikowany 16.04.2011.

Ćwiczenia fizyczne dla dziecifot. Adobe Stock