Najpiękniejsze piosenki o wiośnie: śpiewaj i tańcz do nich w domu, szkole i przedszkolu. Idealne do wiosennych przedstawień

piosenki o wiośnie fot. Adobe Stock, candy1812
Wiosna to czas ogólnej radości. Świat budzi się do życia po leniwej, markotnej zimie, dlatego to idealny moment na śpiewanie energicznych piosenek wiosennych. Możesz je wykorzystać w przedszkolu podczas zajęć rytmiki, a także w szkole - jako element ciekawych, wiosennych przedstawień. Śpiewajcie je także wspólnie w domu.
/ 17.03.2023 05:39
piosenki o wiośnie fot. Adobe Stock, candy1812

W moim rodzinnym domu piosenki o wiośnie królowały w radiu i wszelkich odtwarzaczach, kiedy tylko zaczynało robić się ciepło. Moją ulubioną była "wiosna w ogródku" i jak się okazało podczas tworzenia tego materiału, doskonale pamiętam cały tekst, mimo że zbliżam się już do trzydziestki i nie słuchałam go od lat. Piosenki o wiośnie mają w sobie dużo pozytywnej energii, dzięki czemu są świetnym elementem szkolnych przedstawień, a także zabaw.

Spis treści:

  1. Piosenki o wiośnie do przedszkola
  2. Piosenki o wiośnie dla dzieci
  3. Piosenki o wiośnie dla starszych dzieci i dorosłych

Piosenki o wiośnie do przedszkola

Piosenki o wiośnie, które najlepiej sprawdzają się w przedszkolu to te, w których śpiewają dziecięce chórki. Dzięki temu można łatwo przypisać maluchom konkretne role i zaśpiewać dany utwór wspólnie. Takie piosenki są zazwyczaj bardzo proste, jeśli chodzi o linię melodyczną, dlatego będą idealnym ćwiczeniem podczas zajęć z rytmiki.

Dobrym przykładem piosenki do przedszkola czy szkoły będzie np. "Maszeruje wiosna". Stanowi świetny podkład do przedstawień i odgrywania krótkich scenek. Dla maluchów będzie to świetna zabawa.

Źródło: YouTube

Kolejną ciekawą piosenką jest "Pani Wiosna". Ma bardzo prosty rytm oraz łatwy do opanowania przez maluchy tekst. Sprawdzi się nie tylko w przedszkolu i szkole, ale także w domu - może wybrzmiewać w dziecięcym pokoju podczas nauki wiosennych porządków albo zabawy przy otwartym oknie. Dzieci, ucząc się tekstu poprzez słuchanie piosenki, ćwiczą pamięć oraz poczucie rytmu. To więc świetna nauka poprzez zabawę.

Źródło: YouTube

Możesz także zaangażować malucha to zabawy także w domu - śpiewaj z nim jego ulubione wiosenne piosenki, uczcie się tekstu i ułóżcie układ taneczny do melodii. Dla dzieci to zawsze świetna zabawa i możliwość rozwijania kreatywności.

To także świetne zajęcie dla niego podczas kiedy ty wykonujesz prace ogrodowe lub wiosenne porządki i chcesz jednocześnie zapewnić maluchowi dawkę rozrywki.

piosenki o wiośnie dla dzieci

fot. Piosenki o wiośnie/Adobe Stock, Jasmin Merdan

Kreatywne piosenki o wiośnie dla dzieci

Nie tylko w przedszkolu można cieszyć się radosnymi, wiosennymi piosenkami. Kiedy robi się ciepło, można je usłyszeć niemal w każdym domu, w którym mieszkają maluchy. Dzieci ochoczo tańczą do tego typu piosenek i śpiewają je w ogrodzie z rodzicami lub rówieśnikami. Dlatego musisz mieć przygotowany zestaw tytułów, aby zawsze zainteresować malucha czymś oryginalnym.

Wspomniana już wcześniej "Wiosna w ogródku" to piękna piosenka, która nawiązuje do wiosennych porządków oraz pierwszych prac ogrodowych. Jako dziecko śpiewałam ją zawsze, kiedy pomagałam rodzicom i dziadkom w ogrodzie.

Źródło: YouTube

Podczas pierwszej wiosennej krzątaniny i pierwszych zabaw na świeżym powietrzu idealnym towarzyszem będzie piosenka "Wiosna, wiosenka". Ma bardzo prosty, łagodny i pozytywny rytm, a do tego łatwy do nauczenia się tekst. Świetnie sprawdzi się jako codzienna dawka muzyki w domu.

Źródło: YouTube

Podczas słuchania takich piosenek możesz także zaproponować maluchowi, aby wsłuchał się w tekst i wskazywał elementy, o których śpiewa wykonawca. Jeśli np. w piosence jest mowa o zieleniejących drzewach, słońcu czy przylatujących bocianach, poproś, aby dziecko wskazało drzewo albo pokazało, jak robi bocian.

Piosenki o wiośnie dla starszych dzieci i dorosłych

Starsze dzieci chętniej sięgną po piosenki, w których główny wokal nie należy do dziecka, ale do osoby dorosłej. W tym przypadku prym wiedzie przede wszystkim Majka Jeżowska, znana ze świetnych piosenek dla dzieci. W swoim repertuarze ma także pozytywny ukłon w stronę wiosny - jest to piosenka "Wstawaj! To już wiosna". 

Źródło: YouTube

Idealną propozycją dla starszych dzieci, a także osób dorosłych, jest też utwór "Kto puka do drzwi". Jest to bardzo łagodna, melodyjna propozycja, idealna na przetrwanie wiosennego przesilenia. Ma bardzo dojrzały rytm i wokal, a jednocześnie bardzo uniwersalny tekst, który spodoba się zarówno małym, jak i dużym.

Źródło: YouTube

Nie można zapomnieć także o klasyce polskiej piosenki wiosennej, czyli o Marku Grechucie i jego "Wiośnie". To prawdziwie lekki, kojący utwór, który napawa pozytywną energią i przywołuje najpiękniejsze wiosenne wspomnienia.

Źródło: YouTube

Wszystkie te wiosenne piosenki mają jeden wspólny mianownik - wprawiają w dobry nastrój i sprawiają, że nawet prace w ogrodzie czy wir sprzątania są całkiem przyjemnym zajęciem. Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, dlatego warto od samego początku nastrajać się tylko dobrą energią.

Jeśli twoje dziecko w kółko słucha kilku tych samych piosenek, możesz mieć ich dość, jednak spróbuj dać się ponieść tej dziecięcej radości i odkryj w sobie wewnętrzne, wiosenne dziecko.

piosenki o wiośnie do przedszkola

fot. Piosenki o wiośnie/Adobe Stock, Nina

Czytaj także:
Piosenki na Dzień Kobiet
Piosenki na Walentynki
Książki o przedszkolu

Redakcja poleca

REKLAMA