Prof. Jerzy Hausner wraz z kilkunastoma cenionymi ekonomistami stworzyli dokument z cyklu "Alert Gospodarczy", w którym proponują pilne zmiany w wydatkowaniu publicznych pieniędzy. Celem regulacji ma być ratowanie przedsiębiorców i zapewnienie im płynności finansowej. Najwięcej kontrowersji budzą propozycje dotyczące świadczeń socjalnych: 500+ oraz 13. emerytury.
To zadanie (zapewnienie płynności finansowej – przyp.red.) z gatunku „najpilniejsze z pilnych”. Bez tego duża część przedsiębiorstw nie będzie w stanie kontynuować swojej działalności. To spowoduje, że do dramatycznych problemów związanych z narastającymi skutkami epidemii, dojdą katastrofalne następstwa społeczne i ekonomiczne, które spotęgują konsekwencje zdrowotne
– alarmują polscy ekonomiści w „Alercie Gospodarczym”.
Według ekspertów rząd musi wypełnić kilka podstawowych zadań:
- uwolnić przedsiębiorców z ciężarów finansowych, których nie są w stanie unieść,
- powstrzymać spiralę zatorów płatniczych,
- dostarczyć przedsiębiorstwom dodatkowej płynności przez system bankowy.
Jednak działania antykryzysowe nie powiodą się bez zabezpieczenia finansów – uważają autorzy dokumentu. Ich zdaniem należy przede wszystkim ograniczyć 500+, dodatkowe emerytury i wydatki na wojsko.
Niezbędne będzie zawieszenie na ten okres (trzech lat – przyp. red.) części sztywnych wydatków socjalnych: w szczególności dotyczy to 13. emerytury i ograniczenia wypłaty 500+ do poziomu sprzed jej rozszerzenia
– nakłaniają polscy ekonomiści w „Alercie Gospodarczym”.
Oznacza to, że rodzinom przysługiwałoby nadal świadczenie z programu 500+, ale tylko na drugie dziecko, tak jak to obowiązywało przed rozszerzeniem programu w 2019.
Rząd już zapewnił, że nie planuje obniżania świadczeń 500+ i 13. emerytur. W połowie marca poinformował, że wypłaty świadczeń nie są zagrożone.
Pełną treść ostatniego „Alertu Gospodarczego” można znaleźć na stronie Open Eyes Economy Summit.
Pod dokumentem podpisali się:
- prof. Jerzy Hauser (inicjator powstania dokumentu),
- prof. dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak,
- dr Sławomir Dudek,
- prof. dr hab. Jan Czekaj,
- dr Mirosław Gronicki,
- prof. dr hab. Krzysztof Marczewski,
- dr hab. Dariusz Filar,
- dr Janusz Jankowiak,
- Robert Kowalski,
- prof. dr hab. Leszek Pawłowicz,
- prof. dr hab. Andrzej Rzońca,
- prof. dr hab. Andrzej Sławiński,
- dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
Więcej artykułów o koronawirusie: