Policjanci mogą kontrolować twoje wyjścia do sklepów fot. Adobe Stock

Policja może sprawdzić, gdzie i co kupujesz. To oni ocenią, czy to wyjście było konieczne!

To wynik lekceważenie zakazów związanych z izolacją, która ma zapobiegać szybkiemu rozprzestrzeniania się koronawirusa.
/ 04.04.2020 06:30
Policjanci mogą kontrolować twoje wyjścia do sklepów fot. Adobe Stock

Od kiedy rząd ogłosił w kraju stan epidemii, musimy stosować się do szeregu zasad i zakazów, które mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dotyczą one wszystkich aspektów naszego codziennego życia, od spraw zawodowych, spotkań ze znajomymi, aż po tak zwykłe kwestie, jak codzienne zakupy. 

Większość supermarketów i sklepów objęto bardzo restrykcyjnymi wytycznymi. Zmieniły się godziny otwarcia, pilnowanie czystości i higieny, a nawet liczba osób, które mogą robić zakupy. Do tej pory nie sprawdzano tylko tego, co ląduje w naszych koszykach. Jednak i to może zostać skontrolowane przez policję. 

Policja może skontrolować, jakie robimy zakupy

Zgodnie z wytycznymi premiera i ministrów, domy możemy opuszczać tylko w konieczności. Należą do nich zakupy spożywcze, które pozwalają nam wyżywić siebie i rodzinę. Nie zalicza się do niej jednak wyjście po alkohol, papierosy lub inne, drobne przyjemności. 

W związku z tym policjant może skontrolować, jakie zakupy robimy i czy faktycznie kierowaliśmy się chęcią zakupu niezbędnych do życia produktów. Potwierdził to Rzecznik Komendanta Głównego Policji. 

Sprawdzamy, czy to jest na przykład wyjście do sklepu, gdzie chcemy zrobić zakupy, aby mieć jak przygotować obiad, kolację, jak wyżyć, czy jest to na przykład wyjście do sklepu, bo ktoś chce sobie kupić zdrapkę czy akurat zabrakło alkoholu i chce uzupełnić zapasy - mówił Mariusz Ciarka w rozmowie z Wirtualną Polską

 Czy możemy iść na spacer w czasie epidemii? 

Jednocześnie policjant przypomniał, że w tej chwili zabronione jest wychodzenie z domu w celach sportowych. Nie możemy wychodzić na rower, ani pobiegać. Dozwolony jest jedynie krótki spacer, który ma pozwolić obywatelom utrzymać zdrowie psychiczne.

W jakich sytuacjach jeszcze możemy opuścić swoje miejsce zamieszkania? Możemy robić to wyłącznie pojedynczo, kierując się do apteki lub do pracy. Musimy zachować odległość 2 metrów od innych osób w naszym otoczeniu. Dzieci poniżej 18. roku życia mogą przebywać na ulicy jedynie pod opieką osób dorosłych. Złamanie któregokolwiek z zakazów grozi grzywną w wysokości nawet 5 tys. złotych

Zobacz więcej wiadomości dotyczących koronawirusa:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/08.04.2020 20:54
Ten artykuł jest napisany w taki sposób aby "nabić" odsłon i w żaden sposób nie przedstawia źródeł podawanych sytuacji więc są one wyssane z palca..
/07.04.2020 08:54
DYRDYMAŁY PISZECIE I ZNÓW STRASZYCIE!!! Jeśli nie podlegasz kwarantannie możesz wychodzić i przemieszczać się jak chcesz, podstawa prawna: Zgodnie z art 228 ust 3 Konstytucji RP, w związku z art 52 ust 1 oraz art 31 ust 3, nie ma możliwości ograniczenia poruszania się po terytorium RP bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego!
/06.04.2020 18:00
Bzdura totalna. Nikt nie może niczego sprawdzać. Co najwyżej może Cię wylegitymować, bo jest się poza domem w przestrzeni publicznej. Nie dajcie się robić w konia i nie przyjmujcie żadnych mandatów. Prawie każda sprawa w sądzie jest wygrana, a jeśli jesteś na tyle inteligentny to jeszcze wygrasz odszkodowanie.
POKAŻ KOMENTARZE (13)