POLECAMY

Zabawy dla dziecka w domu

Jeśli Twoje dziecko daje się we znaki i jest wyraźnie znudzone w domu, wypróbuj jedną z poniższych zabaw, by dostarczyć mu kreatywnej rozrywki, a przy okazji samemu miło spędzić czas, podziwiając jego inwencję. Propozycje zabaw dotyczą jednego lub więcej dzieci.
Zabawy dla dziecka w domu

Droga do domu z klocków

Liczba dzieci: dwoje,
Wiek: min. 3 lat,
Przygotowanie: potrzebny będzie pokój dziecinny z kilkoma metrami kwadratowymi pustej podłogi i dwójka znudzonych maluchów, a także dużo kolorowych klocków.

Przebieg: dzieci mają za zadanie zbudować swoje domki z klocków w dwóch, osobnych miejscach w pokoju (np. przy przeciwległych ścianach) – oczywiście nie na tyle daleko, by poczuły się rozdzielone bez potrzeby. Zadaniem maluchów jest zbudowanie z klocków dróżki, łączącej ich oba domki. W miejscu, w którym się spotkają, można im zasugerować, w razie konfliktu jak poprowadzić dalej drogę – coś specjalnego, np. park do wspólnych zabaw.

Polecamy: Kalendarz badań profilaktycznych dziecka

Szukanie skarbu

Liczba dzieci: minimum jedno dziecko,
Wiek: min. 4 lata,
Przygotowanie: jest to jedna z bardziej angażujących dla rodziców lub opiekunów zabaw – trzeba bowiem samemu zabawić się w pirata i przygotować nie tylko skarb, ale i mapę…

Przebieg: dzieci dostają zadanie: gdzieś w domu (lub ew. na podwórku, w zależności od możliwości) ukryty jest piracki skarb. To daje możliwość do jeszcze jednej zabawy poprzedzającej, mianowicie przebrania się za prawdziwych piratów, którzy wyruszają na poszukiwanie skarbu (łącznie z prowiantem na długą podróż, czyli jabłkiem, bananem i kostką czekolady). Maluchy mają za zadanie go odszukać, korzystając z mapy, która znajduje się w kawałkach i również jest pochowana. Dzieci dostają pierwszą wskazówkę – np. szukaj za czerwonym stolikiem… Tam znajdują kawałek papieru na którym tajemniczym pismem została wypisana kolejna wskazówka, np. „tu mnie nie ma. Ukryłem się w szafce na ręczniki”. W tej sposób dzieci docierają do skarbu, którym może być np. nowe kredki czy dwa pluszowe króliczki.

Zabawy z piłką dla rodzeństwa

Wiek: min. 5 lat,
Przygotowanie: do tej zabawy potrzebna będzie średnio duża, lekka, kolorowa piłka.

Przebieg: Rodzeństwo siada na podłodze po przeciwległych stronach pokoju (między nimi nie mogą znajdować się fizyczne przeszkody). Dzieci powinny usiąść w lekkim rozkroku, tworząc z nóg „bramkę”. Jedno z dzieci toczy po podłodze piłkę w stronę drugiego, które łapie je nogami – nie może się jednak poruszyć.

Zobacz też: Z miłości czy z kapusty – skąd się biorą dzieci?

Wspólne rysowanie

Liczba dzieci: dwoje lub więcej – do pięciorga,
Wiek: min. 5 lat,
Przygotowanie: potrzebne będą czyste kartki papieru (A4) i ołówki.

Przebieg: W zależności od ilości dzieci zginamy kartkę papieru 4-5 razy w poziomie, tak, by był widoczny w jednym momencie tylko jeden pasek. Rozdajemy kartki dzieciom i maluchy mają za zadanie narysować po kolei części ciała na widocznym fragmencie – w pierwszej turze każdy rysuje na swoim fragmencie kartki tylko głowę, wedle uznania. Potem składamy kartki tak, by zakryć stworzony obrazek i by uwidocznić kolejny pusty fragment kartki – teraz dzieci rysują ramiona. W kolejnej turze jest to brzuszek, potem kolana i na końcu nogi (stopy). Dzieci nie pokazują sobie prac w trakcie zabawy – dopiero na koniec rozkładamy kartki i patrzymy na powstałe wspólnymi siłami „stwory”. Możemy także pobawić się w wymyślane imion dla postaci na rysunkach (dla starszych dzieci).

Wierszowanie

Liczba dzieci: dwoje lub więcej,
Wiek: min. 5 lat.

Przebieg: podajemy jednemu z dzieci pierwsze słowo, do którego ma znaleźć rym. Np.: znajdź rym do słowa „duża”. Dziecko odpowiada, np. „burza” i teraz samo ma podać słowo drugiemu dziecku, aby znalazło rym. Możemy podpowiadać, gdyby maluchom skończyły się pomysły – ale pamiętajmy, żeby nie wyręczać ich za bardzo...

Polecamy: Czy powinniśmy chwalić dzieci?

Poznajemy zwierzątka

Liczba dzieci: minimum jedno,
Wiek: w zależności od rozwoju mowy dziecka (1-3 lata),
Przygotowanie: doskonale sprawdzi się książeczka o zwierzątkach (z wyraźnymi rysunkami), kolorowe plansze lub ewentualnie rysunki, wykonane przez starsze dziecko w innej z zabaw.

Przebieg: Usiądź ze swoim znudzonym i żądnym zabawy maluchem w wygodnym miejscu. Pokazuj dziecku ilustracje i w zależności od tego, co się na nich znajduje, pytaj: „Jak się nazywa to zwierzątko?”, „Jak robi krówka?” itp. Za każdą dobrą odpowiedź lub odgadnięty dźwięk nagradzaj dziecko aprobatą.

Zobacz też: Jak zrozumieć małe dziecko?

Kalambury

Liczba dzieci: troje do sześciorga dzieci,
Wiek: min. 5-6 lat.

Przebieg: Specjalnych uczestników zabawy – tego, który wymyśli temat oraz tego, który będzie przedstawiał historyjkę losujemy za pomocą rzutu dwoma kostkami. Osoba z najniższym wynikiem oczek myśli po cichu nad historią (np. był lew, który był tak spragniony, że postanowił pójść do wodopoju. Po drodze spotkał słonia i się z nim przywitał machnięciem łapy) i mówi ją na ucho osobie, która wylosowała największą liczbę oczek. Jeśli historia jest dłuższa, można opowiedzieć ją na dwa razy. Osoba z najwyższą liczbą oczek ma za zadanie bez mówienia pokazać historię reszcie dzieci, aż trafnie odgadną, o co chodzi. Kolejna tura również odbywa się za pomocą rzutów kostką.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/3 lata temu
ja kupiłam na http://top-ogloszenia.net/Dla-Dziecka-4 świetna wielką, kolorową chustę. Bawimy się z nią w chowanego, łapiemy piłeczki itd. To super zabawa i jest przy tym full śmiechu
/3 lata temu
Myślę, że bardzo efektywnie może zająć czas dzieciom malowanie obrazków z kolorowego piasku. Kupiłam moim takie obrazki piaskowe w sklepie FIKOLO http://fikolo.pl/ i bawią się tym rewelacyjnie, w końcu mam chwilę dla siebie, bo naprawdę potrafią zająć same sobą i przy okazji się rozwijają :)
/5 lat temu
Drodzy Rodzice, macie dosyć urodzin organizowanych na placach zabaw i w restauracjach? W bardzo prosty sposób możecie sami przygotować idealne przyjęcie urodzinowe w domu lub ogrodzie. Dzieci to bardzo wymagający goście, dlatego ważne jest by urodzinki były pełne atrakcji. Zorganizujcie zabawy dostosowane wiekiem do maluchów, zaplanujcie niespodzianki i nagrody, które zachęcą dzieci do aktywnego udziału w konkursach. Nie animujcie jednak całego czasu, pozwólcie by dzieci – jeżeli mają na to ochotę – bawiły się też spontanicznie ze sobą. Dobrym pomysłem są też zawody sportowe, które lubią zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Mogą to być wyścigi w workach, przeciąganie liny, tańce z balonem czy tańczenie na gazecie, której wielkość, co jakiś czas zmniejszamy. Nie zapomnijcie jednak, że Maluchy nie lubią przegrywać, podkreślajcie więc, że fajna zabawa to cel konkursów, a wygrywa każdy, kto ukończy daną konkurencje. Opener Klub Mam
POKAŻ KOMENTARZE (6)