Dzieci uczą się przez zabawę. Tylko w co się bawić z niemowlakiem, by go zainteresować? Mamy kilka pomysłów na wspólne aktywne spędzanie czasu. Proponowane przez nas zabawy z dzieckiem w wieku 3, 4 czy 6 miesięcy, pomogą się dziecku rozwijać, a tobie przyniosą mnóstwo radości.
Zabawa z dzieckiem, które nie ukończyło roku, powinna być bezpieczna. Niedopuszczalne są zabawy typu: wahadło (chwytanie za kostki i bujanie dziecka głową w dół), karuzela (kręcenie za dłonie), podrzucanie pod sufit i samoloty! Mimo że dzieci zazwyczaj uwielbiają szalone, budzące dreszczyk emocji zabawy, to ich mięśnie, stawy i układ nerwowy są jeszcze zbyt słabe.
Najlepiej, by zabawa stymulowała jak najwięcej zmysłów: dotyku, smaku, słuchu, węchu, wzroku. Zobaczcie, w co możecie bawić się z dzieckiem w wieku 0-3, 4-6 i 7-12 miesięcy!
Zabawy dla dziecka w wieku 0-3 miesiące
Zabawy słuchowe
Dziecko do 3 miesiąca życia ma doskonałą zabawę, kiedy słyszy różne dźwięki. Wykorzystaj to i jak najczęściej opowiadaj mu bajki i śpiewaj kołysanki. Piszcz gumowymi zabawkami, potrząsaj delikatnie grzechotką i dzwoń dzwoneczkiem. Staraj się jednak, by dźwięki nie były zbyt głośne.
- „Bzzz!”
Usiądź w fotelu z dzieckiem w ramionach. Unieś palec w górę i zataczaj nim koła, udając brzęczenie pszczoły. Posadź pszczółkę na policzku malucha i delikatnie go połaskocz. Powtórz zabawę kilka razy tak, aby maluch mógł wodzić oczami za twoim palcem.
- „Łuki”
Przesuwaj grzechotki lub inne zabawki o jaskrawych barwach po łuku, w polu widzenia niemowlęcia (30-40 cm od twarzy). Wybierz się z dzieckiem do małego zoo i pokaż mu, co się dzieje w akwarium lub w klatce z ptakami. Puszczaj mu bańki mydlane.
Zabawy wzrokowe
- Kolorowe i czarno-białe zabawki
Stymuluj dziecko wzrokowo. Dzieci kochają kontrasty, szczególnie biel i czerń. Powieś nad główką dziecka kolorowe zabawki. Niech przesuwają się i wirują wolno nad jego oczami.
- „Miny”
Pozwól dziecku oglądać twoją twarz. Może jeszcze sobie nie porozmawiacie, ale możecie już postroić miny. Maluchy uwielbiają, gdy rodzice robią śmieszne minki i je naśladują. Jeśli dziecko wydaje jakieś dźwięki, powtarzaj je za nim.
- „Zwierciadełko”
Lustro sprawia, ze dziecko widzi nieustannie zmieniający się obraz. Dzieci z reguły lubią przyglądać się i „kolegować” z odbitym w lustrze niemowlęciem. Zawieś lusterko nad łóżeczkiem lub przewijakiem.
Zabawy dotykowe
- Różnice w dotyku i twardości
Pozwól dziecku dotykać różnych faktur dłońmi i stopami: miękkiego dywanu, gładkiej satynowej bluzki, szorstkiego zarostu na buzi taty. Wyszukaj skrawki: frotte, aksamitu, futerka, by dziecko poczuło czym się różnią. Spraw, by w otoczeniu dziecka znalazły się przedmioty, które będą dostarczały mu różnych wrażeń dotykowych. Niech ma w zbiorach pluszowego misia, ale także szorstkowłosego pieska, twarde drewniane klocki, ale i miękkie, gumowe, drewnianą łyżkę i gładką metalową miseczkę, jedwabną poduszkę, ale i nierówno wypchany jasiek.
Zabawy z 4-6-miesięcznym dzieckiem
Zabawy dotykowe
- „Garnki i inne instrumenty”
Kładź dziecko w foteliku, kiedy robisz coś w kuchni. Niech wącha zapachy przyrządzanego obiadu, słucha stukania sztućcami, garnkami i obserwuje, jak się krzątasz. Niech oswaja się z dźwiękiem miksera, odkurzacza, czajnika lub lejącej się z kranu wody. Możesz mu też puszczać ciche, spokojne i rytmiczne melodie z płyt.
- „Wesołe grzechotki”
Przygotuj gumki i frotki o średnicy ok. 5 cm, igłę i nitkę, dzwoneczki, małe grzechotki i inne hałasujące przedmioty. Do zewnętrznej strony frotek lub gumek przyszyj dzwoneczki, itp. Ułóż dziecko na pleckach lub posadź w foteliku, na rączki i nóżki nałóż hałasujące opaski. Zobaczysz, jak będzie radośnie potrząsać rączkami i nóżkami.
„Sroczka kaszkę warzyła"
To jedna ze sztandarowych zabaw paluszkowych dla dzieci. Po kolei dotykaj paluszków dziecka, a przy słowach: „a temu nic nie dała i frrr, poleciała!” pokaż, jak wysoko poleciała sroczka.
„Sroczka kaszkę warzyła (w rączce malucha mieszaj jak w miseczce).
Dzieci swoje karmiła.
Temu dała – na łyżeczce (zaginasz pierwszy paluszek).
Temu dała – na miseczce (drugi palec).
Temu dała – na spodeczku (trzeci).
Temu dała w garnuszeczku (czwarty).
A dla tego (dochodzisz do kciuka)? Nic nie miała! Frrr!!! (naśladuj rekami ruch skrzydeł ptaka).
Zabawy wzrokowe
- „Lustereczko, powiedz...”
Zabawa z własnym odbiciem z lustrze pomaga ćwiczyć mimikę twarzy i ust. Róbcie miny naprzemiennie!.
- „Moje oczy widzą”
Zaczynasz zdanie od słów „Moje oczy widzą... stopę!” i chwytasz dziecko za stopę albo możesz odnieść się do abstraktów, np. „Moje oczy widzą coś niebieskiego” i potem pokazać dziecku niebieskiego pluszaka.
Zabawy dotykowe
- „Mama gładka, tata szorstki”
Pozwól dziecku badać swoją twarz. Dotykanie policzków, nosa, oczu, włosów taty sprawi mu przyjemność.
- „Dmuchanie”
Dzieci uwielbiają, kiedy delikatnie dmucha się je po policzku, brzuszku, stopkach i w paluszki.
- „Idzie kominiarz po drabinie”
Idzie kominiarz po drabinie,
fiku miku... i w kominie!
Idzie rak, nieborak,
jak uszczypnie – będzie znak!
- „Mróweczki”
Przesuwaj ręce po ciele malucha od stóp do główki i z powrotem wygłaszając kwestię: "Idą, idą mrówki do Wojtusia główki... uciekajcie wszystkie mrówki!”.
Zabawy ruchowe
- „Patataj!”
Posadź dziecko na kolana i zmień się w konika przedzierającego się przez bezdroża. Informuj o stanie nawierzchni, np. „piach, piach” (kołysz go łagodnie), „kamienie, kamienie” (lekkie podskoki), „bach!” (niespodziewane i gwałtowne, choć w pełni kontrolowane posadzenie malucha na podłodze).
- „A kuku!”
Przykrywaj i odsłaniaj pieluszką własną twarz lub buzię dziecka, śmiejąc się i wołając „a kuku!”. Wkrótce maluch sam będzie potrafił ściągnąć pieluszkę ze swojej, a nawet twojej twarzy.
- „Mały piłkarz”
Przygotuj piłkę plażową o średnicy 30-60 cm. Połóż dziecko na pleckach na miękkim kocyku, jego nóżki unieś i oprzyj na nich piłkę. Maluch z pewnością zacznie piłkę kopać, a ty staraj się utrzymać ją w górze. Zakręć piłką, żeby sprawdzić, czy potrafisz ją utrzymać, gdy wiruje. Możesz też upuszczać piłkę z małej wysokości, by dziecko mogło ją kopać.
Zabawy dla dziecka 7-12-miesięcznego
Zabawy wzrokowe
- „Gdzie jest..?”
Schowaj w dłoni jakąś małą zabawkę, np. pieska. Otwórz dłoń i pokaż go dziecku, a następnie znów ją zamknij. Zapytaj „Gdzie jest piesek?”. Znów otwórz dłoń i pokaż dziecku, że piesek wciąż tam jest, choć przez chwilę nie było go widać. Po jakimś czasie maluch będzie chwytał cię za rękę, usiłując wydobyć pieska.
- „Klocki”
Kup dziecku klocki o różnych kształtach i kolorach i opisuj je. Układaj je w rządek, w wieżę i inne proste konstrukcje oraz pozwól maluchowi je zburzyć. Burzenie wysokiej wieży jest dla dzieci świetną zabawą.
Zabawy ruchowe
- „W tę i z powrotem”
Weź dużą miękką piłkę i usiądźcie z maluchem naprzeciwko siebie na podłodze. Poturlaj do niego piłkę, a potem pokaż, jak ją odturlać.
- „Chlapu chlapu”
Podczas kąpieli pozwól maluchowi na swobodną zabawę wodą. Niech ją wlewa i wylewa z plastikowych kubeczków lub foremek, próbuje zatapiać różne przedmioty, chlapie, pryska, robi fale.
- „Zabawa w naśladowanie”
Zachęcaj dziecko do naśladowania twoich ruchów. Klaszczcie, kłaniajcie się, pokazujcie „jaki jestem duuuży”. Nie zapomnij o głośnym geście zachwytu, gdy powtórzy twój gest.
Zabawy słuchowe
- „Kaczka-Kwaczka”
Proś malucha o powtarzanie prostych słów. Ucz go, jakie dźwięki wydaje pies (hau, hau), krowa (muuu), auto (brum, brum), dzwonek (dzyń, dzyń). Możesz użyć książeczek z wyraźnymi ilustracjami.
- „Jaka duża?”
Pytaj: „Jaka Ania duża?”. Niech dziecko podnosi wysoko ramiona i pokazuje „Taka duża”.
- „Kosi-kosi”
Powtarzaj „Kosi-kosi łapci, pojedziemy do babci, babcia da nam mleczka i słodkie ciasteczka” i próbuj pokazać dziecku, jak ma klaskać. Z początku malec nie będzie otwierać dłoni, umiejętność klaskania otwartymi dłońmi najczęściej rozwija się dopiero po ukończeniu roczku.
Zabawy dotykowe
- „Lekcja anatomii”
Nazywaj części ciała malucha jednocześnie dotykając ich i głaszcząc. „Tu masz nos, tu oko, a tu ucho.”
- „Gilgotki i wygłupy”
Jak najczęściej rób to, co bawi bobasa. Możesz go łaskotać, parskać, kiwać rytmicznie głową, ruszać brwiami, wypowiadać zwracające uwagę wyrazy, np. Bach! Trach! Śmiej się też z tego, co wymyśli dziecko.
Artykuł pierwotnie opublikowany 11.04.2012.
Sensoryczne zabawki, które pomogą rozwijać się każdemu maluszkowi znajdziesz na Allegro! Wejdź na tę stronę i znajdź kupon Allegro, dzięki któremu możesz sporo zaoszczędzić!
Czytaj także: Propozycje zabaw z dwulatkiemZabawy z ziemniakamiZabawy na Dzień Dziecka