Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem fot. Adobe Stock

Zabawy z niemowlakiem - w co się bawić z dzieckiem w wieku od 3 do 12 miesięcy

Zabawy z 6-miesięcznym lub nieco starszym albo młodszym dzieckiem, mogą polegać na zabawach paluszkowych, ruchowych, słownych. W ten sposób dziecko rozwija się przez zabawę i rodzic zaspokaja potrzeby emocjonalne niemowlaka.
Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem fot. Adobe Stock

Dzieci uczą się przez zabawę. Tylko w co się bawić z niemowlakiem, by go zainteresować? Mamy kilka pomysłów na wspólne aktywne spędzanie czasu. Proponowane przez nas zabawy z dzieckiem w wieku 3, 4 czy 6 miesięcy, pomogą się dziecku rozwijać, a tobie przyniosą mnóstwo radości.

Zabawa z dzieckiem, które nie ukończyło roku, powinna być bezpieczna. Niedopuszczalne są zabawy typu: wahadło (chwytanie za kostki i bujanie dziecka głową w dół), karuzela (kręcenie za dłonie), podrzucanie pod sufit i samoloty! Mimo że dzieci zazwyczaj uwielbiają szalone, budzące dreszczyk emocji zabawy, to ich mięśnie, stawy i układ nerwowy są jeszcze zbyt słabe.

Najlepiej, by zabawa stymulowała jak najwięcej zmysłów: dotyku, smaku, słuchu, węchu, wzroku. Zobaczcie, w co możecie bawić się z dzieckiem w wieku 0-3, 4-6 i 7-12 miesięcy!

Zabawy dla dziecka w wieku 0-3 miesiące

Zabawy słuchowe

Dziecko do 3 miesiąca życia ma doskonałą zabawę, kiedy słyszy różne dźwięki. Wykorzystaj to i jak najczęściej opowiadaj mu bajki i śpiewaj kołysanki. Piszcz gumowymi zabawkami, potrząsaj delikatnie grzechotką i dzwoń dzwoneczkiem. Staraj się jednak, by dźwięki nie były zbyt głośne.

 • „Bzzz!”

Usiądź w fotelu z dzieckiem w ramionach. Unieś palec w górę i zataczaj nim koła, udając brzęczenie pszczoły. Posadź pszczółkę na policzku malucha i delikatnie go połaskocz. Powtórz zabawę kilka razy tak, aby maluch mógł wodzić oczami za twoim palcem.

 • „Łuki”

Przesuwaj grzechotki lub inne zabawki o jaskrawych barwach po łuku, w polu widzenia niemowlęcia (30-40 cm od twarzy). Wybierz się z dzieckiem do małego zoo i pokaż mu, co się dzieje w akwarium lub w klatce z ptakami. Puszczaj mu bańki mydlane.

Zabawy wzrokowe

 • Kolorowe i czarno-białe zabawki

Stymuluj dziecko wzrokowo. Dzieci kochają kontrasty, szczególnie biel i czerń. Powieś nad główką dziecka kolorowe zabawki. Niech przesuwają się i wirują wolno nad jego oczami.

 • „Miny”

Pozwól dziecku oglądać twoją twarz. Może jeszcze sobie nie porozmawiacie, ale możecie już postroić miny. Maluchy uwielbiają, gdy rodzice robią śmieszne minki i je naśladują. Jeśli dziecko wydaje jakieś dźwięki, powtarzaj je za nim.

 • „Zwierciadełko”

Lustro sprawia, ze dziecko widzi nieustannie zmieniający się obraz. Dzieci z reguły lubią przyglądać się i „kolegować” z odbitym w lustrze niemowlęciem. Zawieś lusterko nad łóżeczkiem lub przewijakiem.

Zabawy dotykowe

 • Różnice w dotyku i twardości

Pozwól dziecku dotykać różnych faktur dłońmi i stopami: miękkiego dywanu, gładkiej satynowej bluzki, szorstkiego zarostu na buzi taty. Wyszukaj skrawki: frotte, aksamitu, futerka, by dziecko poczuło czym się różnią. Spraw, by w otoczeniu dziecka znalazły się przedmioty, które będą dostarczały mu różnych wrażeń dotykowych. Niech ma w zbiorach pluszowego misia, ale także szorstkowłosego pieska, twarde drewniane klocki, ale i miękkie, gumowe, drewnianą łyżkę i gładką metalową miseczkę, jedwabną poduszkę, ale i nierówno wypchany jasiek.

Zabawy z 4-6-miesięcznym dzieckiem

Zabawy dotykowe

 • „Garnki i inne instrumenty”

Kładź dziecko w foteliku, kiedy robisz coś w kuchni. Niech wącha zapachy przyrządzanego obiadu, słucha stukania sztućcami, garnkami i obserwuje, jak się krzątasz. Niech oswaja się z dźwiękiem miksera, odkurzacza, czajnika lub lejącej się z kranu wody. Możesz mu też puszczać ciche, spokojne i rytmiczne melodie z płyt.

 • Wesołe grzechotki”

Przygotuj gumki i frotki o średnicy ok. 5 cm, igłę i nitkę, dzwoneczki, małe grzechotki i inne hałasujące przedmioty. Do zewnętrznej strony frotek lub gumek przyszyj dzwoneczki, itp. Ułóż dziecko na pleckach lub posadź w foteliku, na rączki i nóżki nałóż hałasujące opaski. Zobaczysz, jak będzie radośnie potrząsać rączkami i nóżkami. 

„Sroczka kaszkę warzyła"

To jedna ze sztandarowych zabaw paluszkowych dla dzieci. Po kolei dotykaj paluszków dziecka, a przy słowach: „a temu nic nie dała i frrr, poleciała!” pokaż, jak wysoko poleciała sroczka.

„Sroczka kaszkę warzyła (w rączce malucha mieszaj jak w miseczce).

Dzieci swoje karmiła.

Temu dała – na łyżeczce (zaginasz pierwszy paluszek).

Temu dała – na miseczce (drugi palec).

Temu dała – na spodeczku (trzeci).

Temu dała w garnuszeczku (czwarty).

A dla tego (dochodzisz do kciuka)? Nic nie miała! Frrr!!! (naśladuj rekami ruch skrzydeł ptaka).

Zabawy wzrokowe

 • „Lustereczko, powiedz...”

Zabawa z własnym odbiciem z lustrze pomaga ćwiczyć mimikę twarzy i ust. Róbcie miny naprzemiennie!.

 • „Moje oczy widzą”

Zaczynasz zdanie od słów „Moje oczy widzą... stopę!” i chwytasz dziecko za stopę albo możesz odnieść się do abstraktów, np. „Moje oczy widzą coś niebieskiego” i potem pokazać dziecku niebieskiego pluszaka. 

Zabawy dotykowe

 • „Mama gładka, tata szorstki”

Pozwól dziecku badać swoją twarz. Dotykanie policzków, nosa, oczu, włosów taty sprawi mu przyjemność.

 • „Dmuchanie”

Dzieci uwielbiają, kiedy delikatnie dmucha się je po policzku, brzuszku, stopkach i w paluszki.

 • „Idzie kominiarz po drabinie”

Idzie kominiarz po drabinie,
fiku miku... i w kominie!

Idzie rak, nieborak,
jak uszczypnie – będzie znak!

 • „Mróweczki”

Przesuwaj ręce po ciele malucha od stóp do główki i z powrotem wygłaszając kwestię: "Idą, idą mrówki do Wojtusia główki... uciekajcie wszystkie mrówki!”.

Zabawy ruchowe

 • „Patataj!”

Posadź dziecko na kolana i zmień się w konika przedzierającego się przez bezdroża. Informuj o stanie nawierzchni, np. „piach, piach” (kołysz go łagodnie), „kamienie, kamienie” (lekkie podskoki), „bach!” (niespodziewane i gwałtowne, choć w pełni kontrolowane posadzenie malucha na podłodze).

 • „A kuku!”

Przykrywaj i odsłaniaj pieluszką własną twarz lub buzię dziecka, śmiejąc się i wołając „a kuku!”. Wkrótce maluch sam będzie potrafił ściągnąć pieluszkę ze swojej, a nawet twojej twarzy.

 • „Mały piłkarz”

Przygotuj piłkę plażową o średnicy 30-60 cm. Połóż dziecko na pleckach na miękkim kocyku, jego nóżki unieś i oprzyj na nich piłkę. Maluch z pewnością zacznie piłkę kopać, a ty staraj się utrzymać ją w górze. Zakręć piłką, żeby sprawdzić, czy potrafisz ją utrzymać, gdy wiruje. Możesz też upuszczać piłkę z małej wysokości, by dziecko mogło ją kopać.

Zabawy dla dziecka 7-12-miesięcznego

Zabawy wzrokowe

 • „Gdzie jest..?”

Schowaj w dłoni jakąś małą zabawkę, np. pieska. Otwórz dłoń i pokaż go dziecku, a następnie znów ją zamknij. Zapytaj „Gdzie jest piesek?”. Znów otwórz dłoń i pokaż dziecku, że piesek wciąż tam jest, choć przez chwilę nie było go widać. Po jakimś czasie maluch będzie chwytał cię za rękę, usiłując wydobyć pieska.

 • „Klocki”

Kup dziecku klocki o różnych kształtach i kolorach i opisuj je. Układaj je w rządek, w wieżę i inne proste konstrukcje oraz pozwól maluchowi je zburzyć. Burzenie wysokiej wieży jest dla dzieci świetną zabawą.

Zabawy ruchowe

 • „W tę i z powrotem”

Weź dużą miękką piłkę i usiądźcie z maluchem naprzeciwko siebie na podłodze. Poturlaj do niego piłkę, a potem pokaż, jak ją odturlać.

 • „Chlapu chlapu”

Podczas kąpieli pozwól maluchowi na swobodną zabawę wodą. Niech ją wlewa i wylewa z plastikowych kubeczków lub foremek, próbuje zatapiać różne przedmioty, chlapie, pryska, robi fale.

 • „Zabawa w naśladowanie”

Zachęcaj dziecko do naśladowania twoich ruchów. Klaszczcie, kłaniajcie się, pokazujcie „jaki jestem duuuży”. Nie zapomnij o głośnym geście zachwytu, gdy powtórzy twój gest.

Zabawy słuchowe

 • „Kaczka-Kwaczka”

Proś malucha o powtarzanie prostych słów. Ucz go, jakie dźwięki wydaje pies (hau, hau), krowa (muuu), auto (brum, brum), dzwonek (dzyń, dzyń). Możesz użyć książeczek z wyraźnymi ilustracjami.

 • „Jaka duża?”

Pytaj: „Jaka Ania duża?”. Niech dziecko podnosi wysoko ramiona i pokazuje „Taka duża”.

 • „Kosi-kosi”

Powtarzaj „Kosi-kosi łapci, pojedziemy do babci, babcia da nam mleczka i słodkie ciasteczka” i próbuj pokazać dziecku, jak ma klaskać. Z początku malec nie będzie otwierać dłoni, umiejętność klaskania otwartymi dłońmi najczęściej rozwija się dopiero po ukończeniu roczku.

Zabawy dotykowe

 • „Lekcja anatomii”

Nazywaj części ciała malucha jednocześnie dotykając ich i głaszcząc. „Tu masz nos, tu oko, a tu ucho.”

 • „Gilgotki i wygłupy”

Jak najczęściej rób to, co bawi bobasa. Możesz go łaskotać, parskać, kiwać rytmicznie głową, ruszać brwiami, wypowiadać zwracające uwagę wyrazy, np. Bach! Trach! Śmiej się też z tego, co wymyśli dziecko.

Artykuł pierwotnie opublikowany 11.04.2012.

Czytaj także: Propozycje zabaw z dwulatkiemZabawy z ziemniakamiZabawy na Dzień Dziecka